Daňová válka ODS

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 8.8.2005 | Rubrika: Ekonomika
ODS

Tak jsem vám vyčmuchal, co na vás ODS šije. Já vím, že vás překvapuje, že by se ODS ještě obtěžovala něco šít. Už jsme přece všichni počítali, že bude jen tak sedět na měknoucím zadku a sledovat, jak jí padají hlasy do klína blbostí sociálních demokratů. Jenže jak praví anglické úsloví, týden je v politice dlouhá doba, v níž stačí něco plknout v radiu a všecko je zase naopak.

V ODS se teď na vás chystá daňová reforma, která se vám možná bude zdát nesmyslná, protože jde zdánlivě proti logice vládnutí. Dnešní evropskou logiku dobrého ekonomického vládnutí předvádějí nejnověji mimořádně skvěle Němci – levicoví i pravicoví – nápadem řešit slabý obrat v ekonomice zvýšením DPH z 16 na 20 procent. Není to překlep, čtete to dobře a rozumíte tomu správně: Občané budou víc nakupovat, když jim zdražíte zboží. Víc stavět a opravovat, když jim zdražíte služby zedníků, instalatérů a truhlářů.

Logika geniální, stojí na ní bezmála celá ekonomika EU. A celou ekonomiku EU čeká brzy spousta bolestných překvapení. Bude mít na vybranou ze dvou hlavních. Jedním je, že za pár let v Evropě nebude nikdo nic vyrábět a všechno se bude dovážet z Číny. Druhým je něco, čemu se pomalu začíná říkat „slovenský model“, což v překladu do jazyka ekonomické konkurence zní „daňová válka“. To díky paušální celoplošné dani 19 procent z příjmu, zisku i DPH, která na Slovensko přilákala mimořádně velký počet investorů ze zemí, kde se platí dvojnásobek i trojnásobek. A protože daňová konkurence je jev, který se evropští byrokraté snaží vymýtit, aby nám všem mohli nasadit tu paušální daň nejvyšší možnou, Slováci se stali v mocenských eurokuloárech nejnenáviděnějším národem.

Češi mají šanci je v tom přetrumfnout. Totiž tím, že zavedou paušální daň 15 procent, jestliže nechají v příštích volbách vyhrát ODS. Patnáct procent z platů, patnáct procent ze zisků, patnáct procent DPH. Což je o procento míň, než ráj investorů Hong Kong.

ODS zřejmě procitla k objevu, že nevytvoří-li co nejrychleji co nejvýhodnější podmínky pro podnikání a investice a nenechá-li lidem z výdělků co nejvíc hotovosti na nákup výrobků a služeb, všechny velké firmy a velcí investoři přeskočí přes střední Evropu rovnou do Číny. Ekonomové ODS dokonce spočítali, že zůstane-li fiskální systém v nynějším stavu, ekonomický krach se musí dostavit do nějakých tří až pěti let. No a vy se možná ptáte toto: Jestliže se takto podstatně zmenší daňový příjem státu, kde si ODS představuje provést úspory? To jsem ještě nevyčmuchal, ale dovedu si představit něco takovéhoto:

Jestliže se do Česka přestěhuje víc výrobců a investorů, zvýší se počet plátců daní, kteří by tu jinak nebyli. Jestliže tím vytvoří produktivní nová zaměstnání v soukromém sektoru, zvýší se počet plátců daní, kteří by jinak žili ze sociální podpory a vypomáhali si nezdaněnými melouchy. Jestliže se sníží daně, do obratu v ekonomice se dostane víc hotových peněz, budou se moci zlevnit zboží a služby a víc se jich prodá. Čím se víc prodá, tím každý víc vydělá a tím víc daní zaplatí.

No tak dobře, někde bude potřeba vyházet i pár tisíc byrokratů a přesunout je do soukromého sektoru, aby si na sebe vydělali. Ale to už bude položka minimální.

Takže chcete-li platit vysoké daně, stále vyšší ceny zboží a služeb, udržovat si velkou neproduktivní byrokracii, nechodit do práce, nic nevyrábět, nic nevydělávat a všechno nechat vyrábět v Číně, než se vám celá ta daněmi subvencovaná ekonomická bublina zhroutí, nemůžete volit ODS.

A neříkejte, že vás nikdo nevaroval.

7874 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Uprchlík v Německu znásilňoval a vraždil. Potrestán ovšem bude policista, který jej pomohl dopadnout ...Přímý přenos oslav Ramadánu: Norská televize

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Vrchní veřejnoprávní kontrolor: Ranní porada v Hospodářských novinách. Bakalovi redaktoři, jejich vysoké platy, a ještě nákladnější hypotéky. Teď si představte, že tam někdo řekl...Koronavirus? Takové cvičení. 60 % „původně” mrtvých neumřelo na něj. Silná slova expertů z Česka
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění