Optimismus nakonec- Parkinsonovy zákony platí i v EU

Autor: Miroslav Beneš | Publikováno: 11.8.2005 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Když jsem si znovu dočetl všechna má povídání, padla na mne únava. Můj jinak celoživotní optimismus nějak dostává na frak. V posledních týdnech se skupinou mladých kluků názorově od eurofederalistů až po euroskeptiky absolvuji přednášky o tom, co že to ta EU je. Uvědomuji si složitost celého procesu tvorby evropské legislativy, nepružnosti a vzdálenosti od života.

Od prvotní myšlenky vytvoření co největšího prostoru se svobodným pohybem lidí, zboží, služeb a kapitálu se Evropa posunula k regulování, často inesmyslného. Na více než 20 000 evropských úředníků v bruselských kancelářích bez jasně definované zodpovědnosti vytváří pod tlakem či ve shodě s více než dvojnásobkem lobbyistů nové a nové předpisy, které nakonec nebudou znát ani sami bruselští úředníci. Evropský parlament mnohokráte vytváří stafáž, ale naprosto nemůže stíhat pokrýt vše.

A v tom je právě má naděje a optimismus. Globální svět, ve kterém se nacházíme ať už chceme nebo ne, totiž nezná ohledy. Jsme svědky toho, kterak celá odvětví opouští Evropu. Asi bude celá řada důvodů, které vedly k tomu, že elektronika, textil, boty a další tradiční komodity se vyrábějí někde jinde.Nepochybně k tomu přispívá přílišná míra regulace. A právě v globální konkurenci Evropa nepochybně zjistí, že celá řada regulací je zbytečná a drahá. Žádná Lisabonská agenda Ameriku do roku 2010 ani nedožene ani nepředežene. O tom již jistě víme své. K tomu je třeba uspět na světových trzích. Evropa dnes představuje velmi silný trh 454 milionů obyvatel. Takový ale během pár let vznikne i na Dálném východě. Jen samotní Číňané by měli během 15-ti let vytvořit stejně ekonomicky silný trh. Další a další regulace by pouze vytvářely novou „Čínskou zeď“. Tentokrát směřující na druhou stranu.

Možná si v Bruselu, a může mi být líto, že to nebude v Praze, Londýně, Paříži či Berlíně, ale jinak to prostě nebude, protože integrace je už příliš daleko, provedou revizi regulací. K tomu samozřejmě dojde až pod tlakem národních vlád. Vždyť proč má např. směrnice říkat, že v restaurační kuchyni má být tekoucí teplá a studená voda, a proč má chodbami skleněných paláců bloudit tolik úředníků. On totiž jejich počet bude narůstat, dokud národní parlamenty neřeknou: „A dost!“ Parkinsonovy zákony totiž platí všude.

Pokud si to ale státy uvědomí a zatlačí na své reprezentanty, omezí se Evropská unie na nezbytné věci a vrátí se k Evropě svobod, kvůli které vznikla. To je jediná šance. Jinak se budeme placatit, přijímat usnesení a koukat, jak svět běží dál.

Miroslav Beneš, ze Zápisníku evropského pozorovatele

6436 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění