Petr Mach: Prezident Klaus přijal nápad nové pravicové strany vlídně

Autor: Redakce | Publikováno: 11.12.2008 | Rubrika: Rozhovory
Klaus - patriot

 

* LN Co vás vlastně motivuje zakládat novou pravicovou stranu?

Bylo to moje poznání o špatném fungování ODS v Praze 5. Poznal jsem, že tam není možné nic prosadit, že to funguje tak, že si tam někdo trvale zajistí většinu, ale o myšlenky, program a lidi vůbec nejde. Mnohde to je podobné. Roli hrál i totální odklon ODS od vlastních idejí. Například příklon premiéra Topolánka k Lisabonské smlouvě je toho nejmarkantnějším důkazem. Kongres ODS pak ukázal, že se strana nezměnila a nezmění.

* LN Kdo konkrétně se na přípravě strany podílí, kdy vznikne a jak se bude jmenovat? Mluví se o jménu Svobodní. Je to pravda?

To se možná spekuluje, protože mám zaregistrovaný web Svobodní. cz. Ale název strany, který máme v hlavě, je jiný. Kdo se na tom podílí, teď neřeknu. Přípravný výbor přijde s oznámením o záměru ji založit v řádu dnů či týdnů.

* LN Do jaké míry se na vzniku strany budou podílet lidé z prezidentova okolí jako Petrové Hájek či Havlík?

S panem Havlíkem jsem o tom vůbec nejednal. Jestli tam budou další spolupracovníci prezidenta, je to jen shodou okolností. Protože vyznávají stejné hodnoty, ideje a dokáží je hájit. Ale nebudu říkat, kdo bude v přípravném výboru.

* LN Jak počítáte s využitím Václava Klause, který se vzdal čestného předsednictví ODS a už dříve řekl, že by nové pravicové uskupení podpořil. Mluvili jste spolu o jeho možném vstupu?

Pro novou stranu by určitě bylo ctí, kdyby byla atraktivní pro prezidenta jako pro voliče, nebo kdyby ji podpořil. O možnosti prezidentova vstupu jsme nemluvili. Já jsem panu prezidentovi pouze oznámil záměr iniciovat založení nové politické strany, chtěl jsem ho s tím seznámit. Řekl bych, že to přijal vlídně.

* LN Mimochodem počítáte, že v čele strany budete vy, nebo lídra teprve budete hledat?

Počítám s tím, že budu hlavní tváří té strany, ale až strana vznikne, bude volit předsedu a já nemohu předjímat, kdo bude zvolen.

* LN Mluví se i o tom, že by v Klausově okolí vznikla i česká pobočka irského hnutí Libertas Declana Ganleye pro evropské volby. Vy jste ale v ČT řekl, že bude pouze jedna strana. To už je tak dohodnuto?

Myslím, že nakonec nevzniknou dvě strany, že bude opravdu pouze jedna. Ta bude součástí hnutí Libertas a pod tou značkou by kandidovala do Evropského parlamentu, protože máme shodné názory na Lisabonskou smlouvu a fungování EU. Libertas je ale projekt pouze pro evropské volby, nová strana by působila standardně na české politické scéně.

* LN Topolánkovi oponenti volali po „návratu ke kořenům“ ODS. Tak by tedy měla nová strana v Česku vypadat? Kolik myslíte, že můžete oslovit voličů?

Ta strana bude mít srozumitelný program pro široké a zásadní spektrum pravicových voličů. Cílem určitě není dělat stranu pro 2 procenta lidí. Chci, aby ta strana prosazovala rozumnou pravicovou politiku, a vím, že ji určitě bude prosazovat lépe než ODS.

* LN Počítáte s přetahováním části nespokojených členů ODS?

Nechci nikoho aktivně lámat. Faktem ovšem je, že i někteří současní poslanci se zajímají o vznik nové strany. Pokud půjde o kvalitního a věrohodného člověka, který sdílí stejné myšlenky, není důvod ho odmítat. Ale nechci aktivně lovit a přemlouvat někoho z ODS. Chci, aby vztahy zůstaly maximálně přátelské.

* LN Takže byste ODS brali jako nejbližšího koaličního partnera? Nebylo by zvláštní spolupracovat s ODS, když zakládáte jinou proto, že jsou málo pravicoví?

Když se ale rozhlédnu, tak ODS i při vší té bídě - pokud bude ještě dál existovat - je prostě myšlenkově nejbližší stranou. Já byl donedávna jejím členem a voličem, takže mi to nelogické nepřijde.
 
 
LN 9. 12.
 

 

4614 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jak se točí peníze pro Člověka v tísni. Tomu neuvěříteReklama severského kartelu SAS přesvědčuje, že neexistuje nic takového jako skandinávská kulturaBritská okultisticky založená profesorka feminismu vyzývá k vyhynutí lidstva, aby se tak bojovalo proti klimatické změněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaPropaganda na výbornou: Jak to funguje u ČT

Eurabia.cz

Šíření coronaviru uprchlíky české vládě nevadí, ale do českých občanů by klidně stříleliO NEOMARXISMU A FABIANISMU

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Hřib řádil, že i Takáč kroutil hlavou: Rusům se to líbí, liberál Němcov byl jejich oblíbený politik. A pak ohlásil další šťouchy, které vůči Moskvě chystáPřes držku! Jiří Krampol o majoru Zemanovi, Miloši Zemanovi, Křečkovi a vtipech o Romech. Pozor, hrubé výrazy
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění