Do boje v soutěsce u Thermopyl potřebujeme Leonidase, ne Topolánka

Autor: Jan Schwippel | Publikováno: 25.12.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Rytíř

Na Kongresu ODS, který proběhl ve dnech 5. - 7. prosince 2008, proběhla poměrně rozsáhlá a zajímavá diskuse. Ta sice nic nezměnila na smutném faktu, že prakticky vůbec nedošlo k obměně vedení ODS, ale mnoho příspěvků stálo za pozornost. V diskusi vystoupil i poslanec Schwippel. Níže uvádíme úplný přepis jeho vystoupení.

"Vážené dámy a pánové,

na úvod mi dovolte poznamenat, že já – na rozdíl od mnohých jiných – budu respektovat výzvu předsedy Senátu a budu šetřit ostrými slovy. Nejde mi totiž o to někoho urazit, ale velmi stojím o to, abyste mě pochopili.

Pan předseda Topolánek řekl včera ve svém úvodním vystoupení jednu zvláštní větu – jde samozřejmě o volnou parafrázi: „Kdo nechce jít po naší cestě, ať raději odejde. A ať zde raději vůbec nevystupuje“. Musím říci, že ta věta mne zarazila. Zarazila mne snaha, která tu včera byla, ty, kteří nečiní to, co po nich chceme, zkrátka vyloučit.

Věřte, že o tom všem hodně přemýšlím. Ale nerozumím tomu, proč bych kvůli tomu nesměl a neměl zde vystoupit. Je vám skutečně jedno, proč lidé z ODS odcházejí? Vždyť jsou to často stejné důvody, proč lidé ODS nevolí. Bojíte se snad kritiky?

My jsme u nás doma říkávali: proč vlastně se tolik hádáme? Protože nám není jedno, co si ti druzí v rodině myslí. A já musím říci, že mi není jedno, co si myslíte. Není mi jedno, co si myslí všichni slušní voliči ODS. Není mi jedno, zda mým důvodům porozumíte nebo ne.

Hodně se zde mluvilo o jednotě. Jeden můj přítel mne upozornil na krásný filmový příběh: Když perský král Xerxes oblehnul u Thermopyl tři stovky spartských bojovníků, měl údajně jejich králi Leonidovi říci asi toto: „nechci tě zabít. Stačí, když se mi pokoříš a podrobíš, a budeš žít. Ba co víc, postarám se o to, abys měl ještě více moci než dosud“. Leonidas to ale odmítnul a řekl: „Kdyby šlo jen o mne, možná bych tvou nabídku přijal. Ale já zde reprezentuji a zastupuji Spartu, a tak ji přijmout nemohu a nechci“. Sparťané byli pobiti, ale zakrátko se Sparta perské nadvládě vzepřela a setřásla ji. Dalo by se říci, že Leonidas zemřel, ale svobodná Sparta přežila.

Včera jsem si přečetl, že evropský poslanec Cohn-Bendit měl našemu prezidentovi říci: „Je mi jedno, co si myslíte o Lisabonské smlouvě. Důležité je, abyste ji podepsal“. Proč zde mluvím o Cohn-Benditovi? Ten člověk totiž o Declanu Ganleym, strůjci irského „ne“ k Lisabonu, měl říci, že byl financován ze zdrojů CIA.  Náš předseda zase napsal, když to zjednoduším, že kdo není pro Lisabon, je agentem Moskvy. Jistě: pokládáte-li někoho, kdo se postaví proti vám, za zločince nebo blázna, pak vám může být jedno, co si myslí. Hlavně, že nakonec udělá to, co chcete vy.

Toto se mi zdá, bohužel, čím dál častější případ, ba dokonce trend v ODS. Nevadí, že vládneme pomocí přeběhlíků, lidí u nichž je skoro jedno, co si myslí, protože ti vždycky udělají to, co potřebujeme. A návod na voliče? I tady zafunguje negativní nebo pozitivní motivace. Je proti nám přesila – tedy levicový elektorát. Máme to těžké – vždyť jsme u Thermopyl, jsme v soutěsce smrti. Všechny prostředky jsou dovoleny. Postrašíme je komunisty nebo jim slíbíme něco hodně lákavého. Oni nás nakonec zvolí. Hlavně se probůh nezatěžujme tím, co si ti lidé myslí. Mohlo by to být pro nás hodně nepříjemné, a tak si raději zacpáváme uši.

Jenomže takhle lídrovství nefunguje. Tohle nevedlo Sparťany k tomu být jednotní, stát za svým králem jako jeden muž a nakonec pro něj i zemřít. Samozřejmě mu věřili jako vojevůdci, protože praktické schopnosti jsou zásadní. Nepochybovali, že jsou ve složité situaci, v níž se tu a tam nemusí něco povést. Jistě by snesli a snášeli i tlak, dokonce velký tlak, ústrky i nadávky, protože to bylo pro dobrou věc, pro svobodu Sparty.

A tady se dostávám k jádru věci. Mirek Topolánek je určitě člověk, který má velké charisma. Je to člověk, který má určitě i praktické, řekněme manažerské schopnosti. Kdyby šlo jenom o člověka Mirka Topolánka, nejspíše bychom mohli být dobří přátelé.

Jenomže od vůdce já očekávám víc. Není generálem proto, že si nasadí generálskou čepici. Vůdce se musí nějak chovat, i když to má těžké. Může ustoupit, ale musí to být v zájmu „svobodné Sparty“. Nesmí mu být jedno, co si druzí lidé myslí. Nesmí doufat, že je jenom nějakým trikem, nátlakem nebo slibem přiměje k tomu, co od nich chce.

Musí v tom být zkrátka tělem i duší. Musí v tom být na sto procent. Musí v tom být s odvahou, oddaností a zápalem. A já musím věřit, že v krajním případě „naší věci“ obětuje úplně všechno. Že bude riskovat i svoje přežití – tedy politické přežití - a pak budu pro něj ochoten totéž riskovat i já.

Jenže tohle si já o Mirku Topolánkovi, bohužel, od jisté doby už nemyslím. Určitě toho hodně dokázal pro ODS, určitě to měl často těžké. Ale už u toho není tělem i duší, ať už z jakéhokoli důvodu.  A proto, i když jsem s ním šel celou cestu až sem k Thermopylám, ho do soutěsky smrti nemohu a také nebudu následovat.

Mirku, možná tam půjdu před Tebou, ale nepůjdu tam s Tebou.

Děkuji vám za pozornost."
 

 

Image:300- Leonidas fighting Persian soldiers.jpg

Image:300.jpg

3214 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku"Majdanská lež" 6 roků poté: Konečně nezvratné důkazy. Gruzínští snipeři promluvili. Palbu pod dohledem CIA řídili Pašinský, Parubij a Saakašvili. Bidenové za odměnu vydrancovali zemiMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotkyMísto protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...Lež u Moravce! zlobí se Okamura. Sebrat dávky? V papírech je to prý jinak
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění