Schwippel: Vedení ODS se mnou o radaru nejedná

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 6.1.2009 | Rubrika: Rozhovory
schwippel

Poslanec ODS Jan Schwippel v rozhovoru pro Euro.cz řekl, že zvedne ruku pro nedůvěru vládě, pokud bude mít prezident připraven alternativní scénář toho, co nastane po pádu kabinetu. Ohledně Schwippelova možného nepodpoření radaru v případě přijetí Lisabonu s poslancem vedení ODS nejedná a případný postoj jeho kolegů Ranince a Tlustého zatím není zřejmý. Schwippel počká na představení nové strany Petra Macha, která je mu sympatická, a rozhodne se o vstupu do ní podle dalšího vývoje. Česká diplomacie by podle něj měla v rámci českého předsednictví EU hájit proizraelské postoje.

EURO: Vy jste uvedl, že za jistých okolností byste byl ochoten zvednout ruku pro nedůvěru vládě. Předseda sociální demokracie řekl, že stojedničku pro vyjádření nedůvěru kabinetu má a že by takové hlasování vyvolal, pokud by koalice v Senátu zablokovala zrušení poplatků ve zdravotnictví, které přijala sněmovna. Za jakých okolností byste tedy potopil vládu?
SCHWIPPEL: Já bych především odlišil dvě věci. Pokud pan Paroubek tvrdí, že má 101 hlasů, tak ta otázka má být směřována na něj, jaké konkrétní hlasy má. Já určitě nejsem jedním z těch jeho 101 hlasů, o kterých hovoří. Já jsem se pouze vyjádřil k tomu, jestli bych byl ochoten za jistých okolností podpořit nedůvěru vládě. Muselo by to být za té podmínky, že by prezident nějak celou situaci moderoval a že by existoval plán toho, jaký půdorys nové vlády by vznikl po vyjádření nedůvěry současné vládě. Roli pana prezidenta tady vidím jako naprosto zásadní. Pokud bych hlasoval pro nedůvěru vládě, tak by muselo být naprosto jasné, co by nastalo den poté, den po pádu vlády.

EURO: Také jste již dříve řekl, že pokud by ODS hlasovala pro Lisabonskou smlouvu, tak nepodpoříte umístění amerického radaru v České republice. Jak konkrétně byste to řešil?
SCHWIPPEL: Bylo by možné, abych se takového hlasování neúčastnil. A protože pro schválení pobytu cizích vojsk na našem území je nutná stojedničková většina, bylo velmi pravděpodobné, že bych výrazným způsobem snížil možnost dát dohromady tuto stojedničku. Má neúčast při hlasování by učinila schválení smluv velmi nepravděpodobným.

EURO: Objevila se již nějaká reakce ze strany vedení ODS? Chtěl s vámi o tom někdo jednat?
SCHWIPPEL: Ne. Prozatím na to nebyla absolutně žádná reakce. To, co mě bude také velice zajímat, bude i pořadí hlasování o smlouvě o radaru a o Lisabonské smlouvě. Jak jistě víte, tak usnesení kongresu vyzývá zákonodárce ODS, aby nejprve schválili smlouvy o radaru a případně poté nějak hlasovali o Lisabonské smlouvě. Bohužel z hlediska procedury, jak se zdá, že je nastavena nyní, to vypadá, že by teoreticky mohlo dojít naopak nejprve k hlasování o Lisabonské smlouvě, protože Lisabonská smlouva se již projednává ve druhém čtení, které bylo prozatím přerušeno, zatímco ty takzvané radarové smlouvy dosud neprošly ve sněmovně ani prvním čtením.

EURO: Kolegové rebelové souhlasí s vaším postojem? Vlastimil Tlustý naznačil něco v tom smyslu, že tento váš postoj chápe. Konzultoval a koordinoval jste tuto záležitost nějak s kolegou Tlustým a Ranincem? Podpořili by vás v případě, kdy by byla přijata Lisabonská smlouva a vy byste se následně při hlasování o pobytu amerických vojáků rozhodl odejít z jednacího sálu sněmovny?
SCHWIPPEL: Musím se přiznat, že jaký bude postoj kolegů Ranince a Tlustého, zatím nevím. Zatím jsme o tom takovým explicitním způsobem nehovořili. Vlastimil Tlustý se vyjádřil v tom smyslu, že můj postoj bere na vědomí a že je pro něj o to významnější a vážnější i z toho důvodu, že mě považuje za autentického zastánce česko-americké spolupráce. Kolega Raninec se vyjádřil v tom smyslu, že spojování těchto dvou věcí spíše odmítá, takže na vaši otázku nedokážu v tuto chvíli odpovědět.

EURO: Petr Mach oznámil, že 12. února představí novou pravicovou stranu. Budete jejím členem a budete členem jejího přípravného výboru? Jednal s vámi o tom Petr Mach?
SCHWIPPEL: My jsme s Petrem Machem opakovaně setkali, setkali jsme se i v poslední době. Určitě nebudu členem přípravného výboru. Chci se jít podívat na tiskovou konferenci na představení nové strany, a co po tom bude následovat, to se uvidí. Bude to záviset i na tom, jakým směrem se ta strana vydá, jak představí své programové principy a také jak je bude potom naplňovat, protože jedna věc jsou nějaké cíle a záměry, které já považuji za velmi sympatické, ale druhá otázka je, jak se podaří je převést do praxe.

EURO: Nakonec poslední otázka trochu z jiné oblasti. Co říkáte jako člen zahraničního výboru sněmovny současnému konfliktu na Blízkém východě mezi Izraelem a Hamasem a tomu, jak se k němu staví česká diplomacie?
SCHWIPPEL: Musím se přiznat k tomu, že ačkoli jsem členem zahraničního výboru, nemám v současnosti detailní informace, mám pouze informace z našich médií a zatím jsem se tím nezabýval nějak blíže. Nechci to tedy nějak silně komentovat. Každopádně ale říkám, že Stát Izrael má právo na obranu svých obyvatel proti útokům teroristické organizace Hamas. Pokud jde o postoj české diplomacie, tak také s ním nejsem v tuto chvíli nějak blíže obeznámen, ale Česká republika v minulosti vždy patřila k těm zemím, které uznávaly právo Izraele na sebeobranu, tak věřím a doufám, že tomu bude tak i v budoucnosti. Doufám, že se Česká republika pokusí orientovat Evropskou unii, která byla vždy spíše k Izraeli kritická, k větší vyváženosti.

EURO: Měla by tedy tento více proizraelský postoj akcentovat česká diplomacie během našeho předsednictví Evropské unie?
SCHWIPPEL: Určitě.

 

Euro 31. 12. 2008

EURO 

2813 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islamizace západní Evropy probíhá v plném prouduPůl století rozkladu: Umíral světec z Osvětimi za jinou víru? Světec by se z papeže Františka zhrozilArabská strana Švédska: Nemáte tu co dělat, vaše země už neexistuje!Chvála hranice: Děti už ani nevěděly, že jsme je měli. Průšvih znovu oživil "čáru". Nepohodlné, komplikující. Zážitek od Mikulova. Když ještě bylo kam odsunout Němce. Nic není navždy. Hlídejme si domovKnihy Rowlingové se kvůli jejímu osobnímu názoru na gender po celém světě pálí či zakazují

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Dal imigrantovi práci. Ten ho po neshodě zabilPodhrabávají se k nám!: Imigranti

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Koho ohrožuje covid? Média šíří strach. Profesor Špičák vnáší jasnoDěsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění