Nečekané prezidentovy projevy aneb Jak novináři překvapují sami sebe

Autor: Ladislav Jakl | Publikováno: 5.1.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - tricolora

Také jste si všimli, jak často novináři používají obratu, že se něco stalo „překvapivě“? Snaží se tím vzbudit dojem, že popisují realitu, která prý vypadá nečekaně jinak, než by podle všeho měla. Ve skutečnosti tím ale jen popisují, že hloupě čekali něco, co se stát vůbec nemělo a ani stát nemohlo.

 
         Jako kdyby novinář celý prosinec bezdůvodně a nepodloženě psal, že Vltava od ledna poteče dokopce. A pak se na ni šel přeci jen podívat a zjistil, že prostě normálně teče z kopce. Každé malé dítě ví, že na tom není nic nečekaného, protože ale novinář psal dlouho opak, dnes napíše o tom zprávu, že Vltava i v lednu nečekaně teče z kopce. Vypovídá tím jen o svém špatném očekávání, ale vydává tuto zprávu jako vlastnost reality: tekoucí voda z kopce je vydávána za nečekanou novou skutečnost.
 
         Podobně a velmi stádně píší novináři například o prezidentově novoročním projevu jako o „nečekaně smířlivém“. Jenže tento projev vůbec nebyl nijak vybočující z jiných. Respektoval pravidla svého žánru jako vždy a byl standardní jako vždy. Protože ale někteří novináři před tímto o projevem vytvářeli psychózu, že prezident v přímém přenosu (což se mimochodem moc nezdůrazňuje, že pouze prezident Klaus přednáší novoroční projevy živě, před ním všichni prezidenti své projevy předtáčeli a před vysíláním upravovali) snad podřízne malé dítě. Ono se tak pochopitelně nestalo a já mohu čtenářům důvěrně sdělit, že to ani nehrozilo. Jenže novinář nemůže napsat: já trubka jsem vás krmil zcela nepodloženými fámami, které se při srážce s realitou zhroutily. Tak raději napíše, že projev byl nečekaný. Jako kdyby to byla vlastnost toho projevu. Jenže tím slovem nečekaný popisují jen stav svého vlastního překvapení, protože oni sami své fámě podlehli.
 
         Stejné to bylo i s nedávným prezidentovým projevem na kongresu ODS. Lidové noviny dopředu psaly, že projev bude „plný štiplavých narážek na předsedu Topolánka“ a odvolávaly se na „jeden z dobře informovaných zdrojů LN.“ Samozřejmě že žádné zdroje neměly a vše si vymyslely. Když potom byla realita úplně jiná, LN už nenapsaly čtenářům: promiňte, naše očekávání bylo chybné. Protože ony manipulativně chtěly, aby toto chybné očekávání sdílel i čtenář. Proto novináři pak raději napsali, že projev byl nečekaný. Chtěli tím vyvolat dojem, že lživě avízovaná realita tak nějak někde užuž byla, ale pak ji někdo na poslední chvíli asi vyměnil, nebo co.
 
         Vůbec  nejde jen o prezidenta, tuto metodu používají novináři o každém a pořád. Až tedy příště budete číst, že se něco stalo nečekaně, neskočte na to a nepovažujte to za popis „nečekané reality“, nějaké „překvapivé změny plánu“. Je to jen popis rozpoložení samotného autora, který naletěl sám sobě. Vy jste přece od začátku věděli, že Vltava teče z kopce.
 
psáno pro iDnes

3540 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Virus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načernoPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitNa co myslel Bugnini, když ničil katolickou mšiSnaha oslabit historickou vinu tehdejšího a donedávna jednoznačně vnímaného agresora, totiž Německa

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ePortal.cz

Celonárodní karanténa je cestou do pekel. Apelujme i v této pozdní hodině na politiky, aby okamžitě otevřeli školy, obchody i restauraceKoronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Byla to ministryně za KDU-ČSL, kdo zrušil českou civilní obranu a proto jsme dnes bez ochranyKorona: Došlo na imigranstké čtvrti. "Tyranie menšiny"! Povolat armádu !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopisUznávaný biolog burcuje: V přírodě není nic náhodného. Ani nynější koronavirus. Příroda se nebrání, ona útočí!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění