NOVINKY Z EU - Unie přítelem Kaddáfího

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 18.11.2004 | Rubrika: Politika
Kaddafi

Až příliš mnoho záměrů z Lisabonu zřejmě nebude splněno. Tak praví expertní zpráva o konkurenceschopnosti, která má být v listopadu oficiálně předložena lídrům EU, a kterou získal server EUobserver.com. Evropská společnost je prý v napětí, ztratila vůči USA i Asii, Evropa riskuje udržitelnost společnosti, kterou vystavěla a tím i životaschopnost evropské civilizace. Existují však určitá pozitiva pro EU i ve srovnání s USA. Různé názory lze ovšem mít na navrhované cesty do budoucna, jako například harmonizace výpočtu podnikových daní (která by se ve skutečnosti mohla stát prvním krokem k harmonizaci sazeb). Je toto opravdu tím nejúčinnějším lékem?

Zaostávání EU za USA se od začátku století ještě prohloubilo. Snad i na tuto informaci ve výše uvedené analýze bývalého nizozemského premiéra Wima Koka pro Evropskou komisi reagoval Romano Prodi v rozhovoru pro Financial Times. Zajímavé je, že si odcházející předseda Evropské komise v této souvislosti postěžoval na právo veta, které prý členské státy často využívají při blokování reformních návrhů. Účelovost této argumentace se zdá být zřejmá - jde asi o propagaci euroústavy, díky níž lze "vetovací" možnosti členských států ještě více omezit. Otázkou však zůstává, jaké návrhy členské státy vetovaly, když v ekonomické oblasti se dle současných smluv používá v legislativní tvorbě až na výjimky většinové hlasování.

Unijní dotace "evropským" politickým stranám byly odstartovány. Výbor Evropského parlamentu rozhodl o rozdělení dotací z rozpočtu EU mezi "evropské" politické strany. Jde o realizaci loňské euronormy, nařízení č. 2004/2003. Na jeho základě se z peněz evropsko-unijních daňových poplatníků přispívá do rozpočtu "politických stran na evropské úrovni", které musí být zastoupeny reprezentanty alespoň ze čtvrtiny členských zemí nebo musí dosáhnout alespoň tří procent hlasů v nejméně čtvrtině členských zemí v posledních volbách do Evropského parlamentu. A druhou zásadní podmínkou je, že musí mít program v souladu se základními principy, na kterých je založena EU. Že všechny podmínky dokonale splní eurolidovci a eurosocialisté je stejně zřejmé, jako že je asi nesplní žádné subjekty euroskeptické. Euroskeptici tak jen musí svými daněmi přispívat na financování svých politických protivníků. Hezky zařízeno...

Desítky miliard korun investic a zavírání podniků kvůli euronormám. Také to je důsledek vstupu do Evropské unie v oblasti potravinářství. A jak se dalo očekávat, o podnik přišli především malí podnikatelé, zatímco velké firmy naopak posílily. Kromě jiného byl ukončen provoz například v podniku, specializovaném na ruční výrobu sýrů pro arabský trh. Po eurozměnách výrobního procesu by o své zákazníky v arabských zemích totiž zřejmě přišel. Téma nedávno ukončených inspekcí z EU komentuje www.ihned.cz v článku z 22. 10. 2004 s optimistickým titulkem: "Brusel si vynutil lepší jakost potravin."

Držte na uzdě lobbysty! Tak lze stručně charakterizovat obsah dopisu více než 50 nevládních organizací EU novému předsedovi Evropské komise José Barrosovi. V dopise uvádějí, že 15 000 lobbystů v Bruselu hraje obrovskou a stále více nedemokratickou roli v politickém procesu Evropské unie. Vyzývají Komisi, aby následovala příkladu amerického zákona, který vyžaduje, aby PR agentury zveřejňovaly své klienty, témata zakázek a odpovídající rozpočty. Tragikomická byla odpověď Společnosti profesionálů pro evropské záležitosti, která lobbysty reprezentuje. Takový model by prý neodpovídal pozici občanských sociálních skupin EU, které nechtějí zavádění amerického modelu v Evropě... Více na www.euractiv.com.

Euro nepřineslo ekonomický růst. Stará a známá informace, kterou nyní potvrdil komisař pro ekonomické a měnové otázky Joaquin Almunia. Upozornil také, že poprvé v této generaci měla eurozóna nižší trendový ukazatel "total-factor-productivity," než USA. Almunia nicméně připomněl, že společná měna zajistila makroekonomickou stabilitu. Jenže i "makroekonomické stabilita" je termín diskutabilní. Lze tak mluvit o Irsku, které muselo čelit vysoké inflaci, které neodpovídaly úrokové sazby, nastavené Evropskou centrální bankou? Byla přínosem "stabilita" stagnace v Německu, které by v případě vlastní měny zřejmě dosáhlo nižších úrokových sazeb?

Velká Británie nejlepším místem pro investice v Evropě? Dle průzkumu agentury ATKearney o nejatraktivnějších místech pro investice je euroskeptická Velká Británie pro zahraniční investory nejlepším místem pro investování mezi evropskými zeměmi. Na stupních absolutních vítězů jsou Čína, USA a Indie. Výsledky jsou zajímavé především s ohledem na nedávno publikovanou analýzu dopadů jednotné evropské měny. V ní se autoři snažili poukázat právě na přínos eura v oblasti přísunu zahraničních investic. Noví členové EU si oproti minulému výzkumu pohoršili. Zpráva mimo jiné uvádí, že od euroreforem se sice očekává zlepšení investic do infrastruktury a větší "regulační stabilita," nicméně ekonomické a sociální náklady tohoto přizpůsobení zůstávají údajně vysoké.

Zbrojní embargo na Lybii ukončeno. Ministři zahraničí členských států EU formálně stvrdili návrh, který otevírá cestu k vyzbrojení vraha nejen Evropanů (připomeňme například kauzu zničení letadla nad Lockerbie) Muammara Kaddáfího. Když terorista nedostane Nobelovu cenu za mír a štědré dotace od EU, musíme ho alespoň vyzbrojovat…

Euroskeptická Skupina pro referendum se představila novinářům. Jedná se o alianci proti ústavě EU. Zahrnuje členy Evropského parlamentu z různých částí politického spektra. Jedním z jejich cílů je uspořádání referenda o euroústavě ve všech členských státech EU. Daniel Hannan, člen britské Konzervativní strany, slíbil, že se v případě vítězství zastánců ústavy budou řídit výsledky referenda. Vyjádřil ale obavy, že druhá strana není stejně připravena respektovat opačný výsledek lidového hlasování. Opravdu není, což dokazují hlasy z Bruselu, lze dodat. Více viz www.euobserver.com.

Člověk může být proti projektu euroústavy právě proto, že je pro-evropský. Moudrá slova, vyřčená bývalým francouzským premiérem, socialistou Laurentem Fabiusem v rozhovoru pro Le Monde. Ovšem v případě, že vnitrostranické hlasování rozhodne o podpoře euroústavy, hodlá se Fabius účastnit také kampaně pro ústavu. A jaké jsou důvody jeho alespoň momentálně odmítavého postoje? Euroústava prý například nedává odpovědi na otázku, jak se chce EU chopit své sociální a ekologické (environmental) dimenze, kterou údajně nyní postrádá. Je nedostatek odpovědí dostatečným důvodem pro odmítnutí euroústavy? Nebude hrát Fabius jen roli vůdce protiústavního proudu socialistů, který ale později (na základě vnitrostranického hlasování) své ovečky nasměruje k podpoře přelomové unijní smlouvy? Doufejme, že ne. Doufejme, že v tom takové habaďury nejsou.

Barosso stáhl návrh obsazení nové Evropské komise. V projevu k poslancům Evropského parlamentu naznačil, že by Komise pravděpodobně nezískala souhlas europoslanců, proto požádal o odklad hlasování, aby mohl rozdělení míst v nové Komisi změnit. Problémem je především navrhovaný italský komisař Rocco Buttiglione, z kterého účelová kampaň udělala homofoba a nepřítele pracujících žen. Nic nepomohlo, že žádné ženy k plotně neposílal, a že slova o tom, že si "může myslet, že homosexualita je hřích," doprovodil jasným vysvětlením, ve kterém oddělil soukromou víru od politiky (mimo jiné řekl, že "je naší povinností respektovat soukromí druhých," že člověk v oblasti morálky "nemůže vnucovat druhým svou víru, co je správné"). Ve své pozici rozhodně nemohl omezit práva homosexuálů ani žen, i kdyby chtěl (jakože dle všeho nechtěl - naopak byl slibně pravicově smýšlející o nedotknutelnosti soukromí druhých). V příštím návrhu obsazení Evropské komise by Buttiglione již být neměl. Zato o maďarském socialistovi, dříve komunistovi László Kováczovi, který zanechal natolik "smíšené" dojmy, že jej odmítli podpořit i Zelení, kteří jsou jinak se socialisty jedna ruka, se příliš nepíše. V EU tak platí: radši "zvláštní" post-komunista, než katolík, respektující nejen svou víru, ale také nedotknutelnost práv druhých. Je výsměchem a krutou ironií, že europeisté se celou kauzu snaží vydávat za vítězství přímo voleného Evropského parlamentu, čímž jakoby naznačovali, že jde o vítězství demokracie...

Evropská komise možná zasáhne proti Německu. Tentokrát kvůli legislativě, která prý zvýhodňuje domácí výrobce vratných skleněných lahví. Zahraniční producenti nápojů upřednostňují totiž plastové lahve a hliníkové plechovky kvůli nižším přepravním nákladům. Němci se brání, že jejich zákon má chránit životní prostředí a motivovat k recyklaci. Jen doufejme, že spor nebude záminkou k nové směrnici o zákazu skleněných nádob...

Budeme kamarádit opět také s Fidelem? Na základě španělské iniciativy se začalo jednat o změkčení postupu EU vůči bolševickému režimu na Kubě. Zlepšení dialogu je prý jedinou cestou ke zlepšení situace v oblasti lidských práv na Kubě. No, jen jestli nejde taky trochu o snahu získat na atraktivním karibském ostrově lepší pozice pro globální ambice EU...

Připojí se Švýcaři k Schenghenu? Švýcarsko podepsalo sadu dohod, které obyvatelům této nečlenské země dovolí pohyb po EU bez hraničních kontrol. Obavy panovaly z osudu smluv na švýcarské straně, kde nejsou všichni otevřeným hranicím příliš nakloněni. Zatím, na vládní úrovni, však Švýcaři rozšíření Schenghenu nebrání.

2926 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděŘízená invaze pokračuje: Už nejde o Syřany, stěhuje se sem Afrika. Elity chtějí sebevraždu Evropy. Nový mechanismus přerozdělováníPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Uprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraci

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercích
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění