Železný míří zase nahoru

Autor: Martin Daneš | Publikováno: 30.8.2005 | Rubrika: Politika
NEZ-DEM

Politické ambice byly na Vladimíru Železném znát už v dobách jeho sobotních one-man-show Volejte řediteli v televizi Nova. Proměnu z televizního magnáta v politika zahájil svým zvolením senátorem v roce 2002 a europoslancem v loňském roce.

Protože je Železný rozený vůdce, zbývalo mu jen stát se šéfem nějaké politické strany. To se stalo 6. srpna, kdy byl na sněmu strany Nezávislí demokraté zvolen jejím prvním předsedou.

Recyklované dynamo

Železného politická dráha byla nejprve spojena s hnutím Nezávislí, za něž kandidoval jako lídr ve volbách do Evropského parlamentu. Po roztržce s jeho vedením odpadlíci nelenili a založili politickou stranu. Po Železného zvolení předsedou se šance proniknout do celostátní politiky z hnutí Nezávislí přesunuje k Nezávislým demokratům: bez charismatického vůdce se z roztříštěné mimoparlamentní scény na tu parlamentní proniká jen těžko.

Nezávislí demokraté budou automaticky spojováni především se Železným, třebaže jejich vedení je slepencem známých odpadlíků z protilehlých stran politického spektra. Stranickou dvojkou s titulem místopředsedkyně pro organizaci se stala Jana Volfová, bývalá zástupkyně levicového křídla ČSSD a stoupenkyně Miloše Zemana, vypuzená ze strany po odhalení finančních machinací, jichž se měla dopustit coby ředitelka jedné pražské školy. „Jana Volfová je pozoruhodný shustek energie, jaký se hned tak nenajde,“ pochlubil se 8. srpna Železný deníku Blesk. „Sociální demokraté nám věnovali dárek… Dobře jim tak. Je to organizační dynamo.“

Místopředsedou strany je i Václav Musílek, bývalý přední člen ODS, jehož kariéru – naposledy v roli starosty Prahy 8 - provázely četné mediální skandály. Vedení Nezávislých demokratů je jak vidno politicky značně nesourodé a jediné, co je spojuje, je problematická pověst, případně nedořešené soudní kauzy jeho protagonistů.

Ve výše uvedeném rozhovoru pro Blesk Železný na otázku,kam by svou stranu zařadil, odpověděl: „Ani nalevo, ani napravo, ale nahoru. Pravolevé dělení je pomůcka, která často jen mate…“ V květnovém rozhovoru pro 51PRO se přitom Železný zmínil o potřebě vzniku „nového politického subjektu“, straně, již charakterizoval jako „pravicovou, ekonomicky liberální a s důrazem na zvýšení zodpovědnosti státu vůči občanovi“.

Stop feťákům a mohamedánům

Začteme-li se do zveřejněného programu strany nesoucího zřetelnou Železného autorskou pečeť, zjistíme, že je to spíše Jana Volfová, která bude muset zatnout zuby a zapřít své levicové názory, pokud kdy nějaké měla. Ve své ekonomické části je program Nezávislých demokratů velmi liberální a nemá příliš daleko k Modré šanci ODS. „…regulační zásahy státu (a dnes už i nesmyslná regulace EU) jen oslabují naše ekonomické postavení,“ píše se v preambuli. A o kus dále: „Odmítáme utopii o sociálním státu, která už přivedla podstatnou část západní Evropy ke ztrátě konkurenceschopnosti a k vážným ekonomickým problémům.“ Dosti rázně se vyrovnává s módní zelenou ideologií: „…zelená regulace dnes politicky nahrazuje mnoho… levicových hnutí a iniciativ z okruhu z okruhu sociálního inženýrství… nastal čas, kdy je třeba říci dost ‚zelenému‘ ekologickému třeštění…“ Program zdůrazňuje nutnost reformy zdravotního systému, jejž nazývá „černou dírou“.

Populistické tóny zaznívají převážně v mimoekonomické oblasti. Protiislámské rétorice je věnován obsáhlý oddíl Turecko do EU? Nikdy! a další s názvem Nechceme islamizaci ČR ani Evropy! Program hlásá reciproční zavedení víz pro občany Spojených států („Kdejaký americký terorista, feťák nebo zájemce o dětskou pornografii k nám nerušeně přicestuje a jen zpupně ukáže americký pas.“) Slibuje razanci proti sprejerům a vandalům. Jediný výrazněji neliberální tón zaznívající v ekonomické části programu se týká příslibu zavedení povinných kvót českého zboží pro domácí obchodní řetězce.

Nebyl by to Vladimír Železný, aby se ve svém programu obsáhle nevěnoval ochraně domácích vinařů (Víno, náš ohrožený kulturní poklad). Prezidentu republiky jistě polichotí oddíl nazvaný Podporujeme svého prezidenta. Vzhledem k pokračujícímu rozvolňování vazeb vztahů mezi Topolánkovou ODS a Václavem Klausem mohou Nezávislí demokraté aspirovat na to, aby se staly stranou prezidentskou. Tím spíše, že vztahy mezi Železným a Klausem, na počátku devadesátých let velmi chladné, se na jejich konci proměnily takřka v rajskou idylu.

Nelze vyloučit, že po případném vítězství ve volbách v příštím roce se bude Topolánek ucházet o koaliční partnerství i u Nezávislých demokratů. Spokojí se Železný s ministerstvem zemědělství, nebo bude žádat o některý ze silových resortů?

Martin Daneš
z časopisu 51 pro

4684 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

„Zvykněte si,“ říká holandská mešita nepřizpůsobivým občanům, kteří si stěžují na svolávání k modlitbámTento návrh je nejlepší, co se tu objevilo od roku 1989. To se nesmí stát, reaguje vyděšeně Kalousek. Oč jde?Bez Vás nepřežijeme...Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...Jakub Železný totálně vypěnil. Xaver. Masakr. To jste ještě neviděli
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění