Strana svobodných občanů se představila

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 13.1.2009 | Rubrika: Politika
svobodni

V pondělí se představil veřejnosti přípravný výbor nové pravicové Strany svobodných občanů, jehož členy jsou současný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach, bývalý poslanec a poradce prezidenta republiky Jiří Payne, filozof Miloslav Bednář, česko-britsko-židovský spisovatel Benjamin Kuras, tajemník Nadačního fondu Václava Klause Jaroslav Bachora a brněnský politolog a publicista David Hanák.

Strana získala podporu několika známých osobností, jako jsou například malíř Adolf Born, houslista Václav Hudeček, či politolog Alexander Tomský. Ten poněkud paradoxně během prezidentské volby vyjádřil svou podporu protikandidátovi prezidenta Václava Klause Janu Švejnarovi.

Dále stranu podporují oba dva synové prezidenta Klause Jan i Václav. Dále poslanci ODS Juraj Raninec, Jan Schwippel a Alena Páralová, kteří jsou známými odpůrci Lisabonské smlouvy. Straně vyjádřila podporu i senátorka Liana Janáčková, která během prezidentské volby podpořila i pod výhružkou nábojnicemi Václava Klause a která rovněž již dříve Euro.cz sdělila, že má k Lisabonské smlouvě velké výhrady a že pro ni nejspíš ruku nezvedne.

Symbolem strany je vzpouzející se beran na zeleném poli, který má vyjadřovat tvrdohlavou obhajobu svobody i pevný kritický postoj k Lisabonské smlouvě.

„V případě Lisabonské smlouvy se jedná o přežití, či nepřežití demokracie jako takové. Nejsme proti Lisabonské smlouvě proto, že bychom byli nacionalisté, ale kvůli tomu, že se hlásíme k demokratické tradici českého státu,“ řekl Euro.cz filozof Miloslav Bednář.

„Stávající smlouvy nejsou dokonalé, ale zachovávají alespoň jisté zbytky demokratického vládnutí v suverénních národních státech. Centralistická, socialistická a proti vůli občanů prosazovaná Lisabonská smlouva je opakem demokracie,“ řekl Euro.cz Petr Mach, který nevyloučil svou kandidaturu na předsedu strany.

„S panem prezidentem jsme o nové straně hovořili a ta iniciativa je mu sympatická, ale v žádném případě to není tak, že by nějak v pozadí tahal za nitky. Doufám, že získáme svými dalšími kroky podporu nejen pana prezidenta, ale i co největší části občanů, kterým záleží na demokracii a svobodě,“ dodal Mach.

„Evropskou unií se zabývám dlouhodobě a zatímco dříve byly nedemokratické byrokratické prvky vládnutí spíše málo viditelné, dnes už snad každý občan vidí, že s Bruselem není něco v pořádku. Euroústava byla odmítnuta v Nizozemí a Francii a její klon v Irsku, ale v Evropě to nikdo nechce brát na vědomí,“ sdělil Euro.cz spisovatel Benjamin Kuras.

Co se týče programu, tak strana vyznává konzervativní principy osobní odpovědnosti a liberální principy otevřených možností ve fair soutěži a nezávislosti občana na státu. Stát však musí podle ní kvalitně zajišťovat veřejné statky a důstojné podmínky pro seniory a pro nemocné. Hlásí se k duchovnímu, kulturnímu, politickému, institučnímu a ekonomickému dědictví západní civilizace a bude přispívat k jejímu zachování, obraně a zlepšování v rámci transatlantické spolupráce.

Za její nedílnou součást západní civilizace pokládá i českou státní tradici a její Masarykovo pojetí demokratického státu jako přirozeného prostředí pro rozvíjení svobodného života. Strana je proti totalitním ideologiím a systémům, které ohrožující svobodu občanů.

Strana chce v rámci mezinárodních euroatlantických vazeb zachovat Českou republiku jako samostatný a suverénní demokratický stát, proto odmítá Lisabonskou smlouvu, kterou považuje za nástroj předávání pravomocí a svobod nevolené byrokracii na úkor členských států a jejich občanů. K otázce přijetí eura bude žádat referendum.

V domácí politice bude prosazovat zjednodušení daňového, správního a legislativního systému; snížení daní pro všechny poplatníky a posílení ekonomické nezávislosti jednotlivců na státu; snížení veřejných výdajů a zmenšení byrokracie veřejné správy; transparentnost všech úrovní politických institucí, politického rozhodování a zadávání veřejných zakázek; čistotu životního prostředí a rozvoj jaderné energetiky a zastavení výroby biopaliv na úkor potravin.

 
Euro 12. 1. 2009
 
EURO 

3207 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovaloDoktor Macek se neudržel: ČT24 nás od rána do večera straší koronavirem a pak...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění