Odpůrci Lisabonské smlouvy se sešli v Senátu

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 14.1.2009 | Rubrika: Politika
Je vote non

Do Senátu v úterý přijela skupina euroskeptiků z několika zemí zastupující proudy napříč politickým spektrem od konzervativců, po socialisty a zelené. Politici a analytici hovořili o rizicích Lisabonské smlouvy. Konference se konala pod záštitou senátorů za ODS Miroslava Škalouda a Jaroslava Kubery a za spolupořadatelství senátního výboru pro evropské záležitosti.

Na semináři promluvili předseda celoevropské strany EU-Democrats a bývalý europoslanec z Dánska Jens-Peter Bonde, předsedkyně People’s Movement a bývalá europoslankyně za Stranu zelených Patricia McKennaová z Irska, poslanec britského parlamentu za Konzervativní stranu a bývalý ministr ve vládách Margaret Thatcherové a Johna Majora David Heathcoat-Amory, generální sekretář Socialistické strany z Nizozemí Hans van Heijningen, lektor mezinárodních vztahů na Univerzitě v Oxfordu Christopher Bickerton a výkonný ředitel nevládní organizace Mehr Demokratie Roman Huber z Německa.

Na úvod promluvil předseda senátního výboru pro evropské záležitosti Luděk Sefzig z ODS, který zdůraznil, že s ratifikací Lisabonské smlouvy není kam spěchat, dokud Irsko nedá své konečné stanovisko ke smlouvě. „Můžeme také vyčkat i na rozhodnutí německého ústavního soudu, které bude velmi důležité,“ dodal senátor.

Moderátor debaty Thomas Rupp z německé nevládní organizace Mehr Demokratie zdůraznil, že Evropa má být Evropou občanů a že bychom měli pozorně sledovat, co se děje s mocí, která se přesouvá z demokratické kontroly v národních státech na Brusel.

Roman Huber kritizoval, že Evropský parlament je slabý a má malé pravomoci. Současný charakter vlády v EU podle něj není demokratický, ale je byrokratický. Z Bruselu přichází zhruba 85 procent legislativy platné v národních státech, ale formálně o ní rozhoduje nevolená Rada EU složená z exekutiv národních států. Problémem je, že nevolení zástupci exekutivy schvalují legislativu.

„Má otázka je, co národním státům vůbec zůstává? Spolu s bývalým německým prezidentem Romanem Herzogem se ptám, zda ještě žijeme v parlamentních demokraciích,“ položil řečnickou otázku. Navíc o 70 procentech těchto směrnic z Bruselu de facto nerozhoduje Rada EU, ale Výbor stálých zástupců COREPER, což jsou nikým nevolení a veřejnosti neznámí úředníci. Tuto instituci nazval tajnou vládou EU.

Christopher Bickerton upozornil na to, že po zamítnutí euroústavy se evropští lídři dohodli, že raději již nepřipustí žádná referenda. Lisabon podle něj nemá veřejnou podporu a kdyby se konala všelidová hlasování, byl by zamítnut. „Evropa by měla být založená na vůli občanů a neměla by se budovat za zády občanů,“ dodal.

Jens-Peter Bonde rovněž poukázal na vládu byrokratů z COREPER. Řekl, že Lisabonská smlouva se bude dotýkat nějakým způsobem všech zákonů platných v členských zemích EU. Smlouva má samonovelizující charakter, čili ji mohou měnit evropské vlády bez souhlasu občanů či národních parlamentů. Rovněž Evropskému soudnímu dvoru dává Charta práv EU obrovské pravomoci a jeho rozhodnutí může podle něj zpochybnit i některé výsledky druhé světové války.

Člen třetí největší nizozemské strany socialista Hans van Heijningen označil Lisabonskou smlouvu za výprodej demokracie. Rovněž kritizoval fakt, že nizozemské „ne“ euroústavě při lidovém hlasování bylo obejito schválením Lisabonu v parlamentu. Brusel je podle něj daleko od občanů a lidé politiky z Bruselu, natožpak úředníky, vůbec neznají.

Patricia McKennaová, která patřila k výrazným osobnostem irské protilisabonské kampaně řekla, že Laekenská deklarace, na jejímž základě měla být vyhotovena euroústava, požadovala více demokracie a přiblížení EU občanům, ale výsledek je v případě euroústavy i Lisabonu naprosto opačný. Deklarace Evropské rady pro Irsko podle ní neznamenají žádné opravdové výjimky, protože deklarace není právně závazná.

Změnou smlouvy je podle ní pouze právně závazný protokol pro Irsko, který by musely ratifikovat parlamenty ostatních zemí EU. Ten však nikdo nepřislíbil a ani se k tomu nechystá. Obává se, že příznivci v Lisabonu využijí všechny možné prostředky a budou používat argument, že Irsko nemůže zůstat izolované. Proto vyzvala české zákonodárce, aby nenechali Irsko osamocené.

Podle Davida Heathcoat-Amoryho má být evropská integrace vystavěna na národních státech. „Brusel nebere ne jako legitimní odpověď,“ kritizoval opakování referend v EU. Komise britského parlamentu zabývající se EU podle něj konstatovaly, že evropská ústava a Lisabonská smlouva jsou v podstatě totožné.

Britský poslanec za Konzervativní stranu rovněž sdělil, že pokud jeho strana vyhraje v Británii volby, vyhlásí vláda referendum. Podle něj je v současnosti pro vítězství konzervativců velká šance a Britové by v případě referenda podle něj Lisabon ve velké většině odmítli.

V průběhu diskuse promluvil i senátor Sefzig a upozornil na to, že k doratifikování smlouvy je nutný podpis prezidenta Václava Klause a ten není vázán rozhodnutím sněmoven parlamentu. Senátor Kubera doplnil, že tlak na ratifikaci je obrovský. „Evropa se rozpadne sama a já doufám, že mírovou cestou,“ dodal Kubera.

Konference v Senátu se zúčastnili i další senátoři, jako například Jiří Liška, Tomáš Grulich a Miroslav Škaloud, a byli zde přítomni i lidé z Kanceláře prezidenta republiky Jiří Brodský a Michal Petřík. Do diskuse se zapojil i spoluzakladatel nové pravicové Strany svobodných občanů Miloslav Bednář.

Spolupracovník a přítel Declana Ganleyho Jens-Peter Bonde Euro.cz sdělil, že Ganleyho hnutí Libertas bude v Česku kandidovat a přivítalo by rádo spolupráci s novou pravicovou stranou, kterou založil bývalý poradce prezidenta Petr Mach.

 

Euro 13. 1.

EURO 

3601 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Neziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volbyKřesťanům usekli hlavy, ale se Západem to ani nehnePomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaKdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

Americký výzkum potvrdil údajnou fake news: Terorismus do Evropy přichází s uprchlíky ...Nová kniha: Povaha a zločiny zakladateľa islamu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením„Dvě mega? Pche. Čtyři? Néé! Šest? Furt málo. Vosum.“ Tolik milionů dostal Člověk v tísni i od Pirátů na festival, který ukázal, jak muž vylíže rty silikonové panně
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění