Odpůrci Lisabonské smlouvy se sešli v Senátu

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 14.1.2009 | Rubrika: Politika
Je vote non

Do Senátu v úterý přijela skupina euroskeptiků z několika zemí zastupující proudy napříč politickým spektrem od konzervativců, po socialisty a zelené. Politici a analytici hovořili o rizicích Lisabonské smlouvy. Konference se konala pod záštitou senátorů za ODS Miroslava Škalouda a Jaroslava Kubery a za spolupořadatelství senátního výboru pro evropské záležitosti.

Na semináři promluvili předseda celoevropské strany EU-Democrats a bývalý europoslanec z Dánska Jens-Peter Bonde, předsedkyně People’s Movement a bývalá europoslankyně za Stranu zelených Patricia McKennaová z Irska, poslanec britského parlamentu za Konzervativní stranu a bývalý ministr ve vládách Margaret Thatcherové a Johna Majora David Heathcoat-Amory, generální sekretář Socialistické strany z Nizozemí Hans van Heijningen, lektor mezinárodních vztahů na Univerzitě v Oxfordu Christopher Bickerton a výkonný ředitel nevládní organizace Mehr Demokratie Roman Huber z Německa.

Na úvod promluvil předseda senátního výboru pro evropské záležitosti Luděk Sefzig z ODS, který zdůraznil, že s ratifikací Lisabonské smlouvy není kam spěchat, dokud Irsko nedá své konečné stanovisko ke smlouvě. „Můžeme také vyčkat i na rozhodnutí německého ústavního soudu, které bude velmi důležité,“ dodal senátor.

Moderátor debaty Thomas Rupp z německé nevládní organizace Mehr Demokratie zdůraznil, že Evropa má být Evropou občanů a že bychom měli pozorně sledovat, co se děje s mocí, která se přesouvá z demokratické kontroly v národních státech na Brusel.

Roman Huber kritizoval, že Evropský parlament je slabý a má malé pravomoci. Současný charakter vlády v EU podle něj není demokratický, ale je byrokratický. Z Bruselu přichází zhruba 85 procent legislativy platné v národních státech, ale formálně o ní rozhoduje nevolená Rada EU složená z exekutiv národních států. Problémem je, že nevolení zástupci exekutivy schvalují legislativu.

„Má otázka je, co národním státům vůbec zůstává? Spolu s bývalým německým prezidentem Romanem Herzogem se ptám, zda ještě žijeme v parlamentních demokraciích,“ položil řečnickou otázku. Navíc o 70 procentech těchto směrnic z Bruselu de facto nerozhoduje Rada EU, ale Výbor stálých zástupců COREPER, což jsou nikým nevolení a veřejnosti neznámí úředníci. Tuto instituci nazval tajnou vládou EU.

Christopher Bickerton upozornil na to, že po zamítnutí euroústavy se evropští lídři dohodli, že raději již nepřipustí žádná referenda. Lisabon podle něj nemá veřejnou podporu a kdyby se konala všelidová hlasování, byl by zamítnut. „Evropa by měla být založená na vůli občanů a neměla by se budovat za zády občanů,“ dodal.

Jens-Peter Bonde rovněž poukázal na vládu byrokratů z COREPER. Řekl, že Lisabonská smlouva se bude dotýkat nějakým způsobem všech zákonů platných v členských zemích EU. Smlouva má samonovelizující charakter, čili ji mohou měnit evropské vlády bez souhlasu občanů či národních parlamentů. Rovněž Evropskému soudnímu dvoru dává Charta práv EU obrovské pravomoci a jeho rozhodnutí může podle něj zpochybnit i některé výsledky druhé světové války.

Člen třetí největší nizozemské strany socialista Hans van Heijningen označil Lisabonskou smlouvu za výprodej demokracie. Rovněž kritizoval fakt, že nizozemské „ne“ euroústavě při lidovém hlasování bylo obejito schválením Lisabonu v parlamentu. Brusel je podle něj daleko od občanů a lidé politiky z Bruselu, natožpak úředníky, vůbec neznají.

Patricia McKennaová, která patřila k výrazným osobnostem irské protilisabonské kampaně řekla, že Laekenská deklarace, na jejímž základě měla být vyhotovena euroústava, požadovala více demokracie a přiblížení EU občanům, ale výsledek je v případě euroústavy i Lisabonu naprosto opačný. Deklarace Evropské rady pro Irsko podle ní neznamenají žádné opravdové výjimky, protože deklarace není právně závazná.

Změnou smlouvy je podle ní pouze právně závazný protokol pro Irsko, který by musely ratifikovat parlamenty ostatních zemí EU. Ten však nikdo nepřislíbil a ani se k tomu nechystá. Obává se, že příznivci v Lisabonu využijí všechny možné prostředky a budou používat argument, že Irsko nemůže zůstat izolované. Proto vyzvala české zákonodárce, aby nenechali Irsko osamocené.

Podle Davida Heathcoat-Amoryho má být evropská integrace vystavěna na národních státech. „Brusel nebere ne jako legitimní odpověď,“ kritizoval opakování referend v EU. Komise britského parlamentu zabývající se EU podle něj konstatovaly, že evropská ústava a Lisabonská smlouva jsou v podstatě totožné.

Britský poslanec za Konzervativní stranu rovněž sdělil, že pokud jeho strana vyhraje v Británii volby, vyhlásí vláda referendum. Podle něj je v současnosti pro vítězství konzervativců velká šance a Britové by v případě referenda podle něj Lisabon ve velké většině odmítli.

V průběhu diskuse promluvil i senátor Sefzig a upozornil na to, že k doratifikování smlouvy je nutný podpis prezidenta Václava Klause a ten není vázán rozhodnutím sněmoven parlamentu. Senátor Kubera doplnil, že tlak na ratifikaci je obrovský. „Evropa se rozpadne sama a já doufám, že mírovou cestou,“ dodal Kubera.

Konference v Senátu se zúčastnili i další senátoři, jako například Jiří Liška, Tomáš Grulich a Miroslav Škaloud, a byli zde přítomni i lidé z Kanceláře prezidenta republiky Jiří Brodský a Michal Petřík. Do diskuse se zapojil i spoluzakladatel nové pravicové Strany svobodných občanů Miloslav Bednář.

Spolupracovník a přítel Declana Ganleyho Jens-Peter Bonde Euro.cz sdělil, že Ganleyho hnutí Libertas bude v Česku kandidovat a přivítalo by rádo spolupráci s novou pravicovou stranou, kterou založil bývalý poradce prezidenta Petr Mach.

 

Euro 13. 1.

EURO 

3631 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění