Černého podvod a vládní entropie

Autor: Milan Knížák | Publikováno: 21.1.2009 | Rubrika: Zamyšlení
vondra

Byl jsem požádán, abych se vyjádřil k plastice Entropa sochaře Davida Černého. Samozřejmě, že mám nějaký názor jak na toto dílo, tak i na jiné práce Davida Černého. Na rozdíl od některých teoretiků či laiků nepovažuji díla tohoto sochaře za výjimečná. Naopak. Ve většině prací vychází z cizích podnětů, kopíruje již existující díla či alespoň sleduje současné populární trendy.

V současném umění je situace podobná jako v jiných oblastech. Je čím dál více umělců, stovky, možná tisíce uměleckých škol po celé zeměkouli chrlí umělce a ti zase chrlí umělecká díla. V takovém hemžení je těžké být viděn a proto někteří umělci sází na skandály. Domnívají se, že se tak nejlépe zviditelní a stanou se  slavnými a žádanými. David Černý na takovýto trend vsadil. Ve svém díle i životě uráží, mystifikuje a především dává najevo bezohlednost s kterou se dere na výsluní.
Co se týká vzniku plastiky pro EU, naše vláda se zachovala poměrně nestandardně. Chápu, že nechtěla uspořádat otevřené výběrové řízení, bylo by to asi zdlouhavé a nákladné. Použila přímé vyzvání a vyzvala (jen) dva umělce - Jiřího Davida a Davida Černého. Oba jsou známí nezřízenou a bezohlednou touhou po slávě. Je divné, že vláda nevyzvala umělců víc, aby měla větší šanci výběru a je také s podivem, že nepožádala nikoho z oblasti výtvarného umění, aby jim odborně garantoval, nebo alespoň oponoval výběr. Pokud vím, tak návrh plastiky pro EU viděli či schvalovali (nevím, jak to přesně bylo) ministři Topolánek, Vondra, Schwanzenberg. (Na tomto místě chci poznamenat, že vycházím z informací, které jsem získal ze soukromých zdrojů a může se proto klidně stát, že se v některých reáliích mýlím, ale za svým názorem na tuto kauzy si stojím.)
Umělci mají určitě právo kritizovat, zesměšňovat, možná i urážet, být vulgární, atp. Kdyby annoncovaných 27 umělců naházelo špínu na EU, byl by to postoj, který by měl určitou validitu a který by znamenal, že s kulturou v EU není něco v pořádku, anebo že ti vybraní umělci jsou nějak vadní, zkrátka byl by to obraz nějakého evropského fenoménu. Pokud je má informace správná, tak vláda Černého schválila a zaplatila návrh, který vypadal jinak než konečná realizace na které se mělo podílet 27 evropských umělců, z každé země jeden. Je jasné, že při zvětšení z malého modelu do rozsáhlé plastiky dojde k určitým změnám, deformacím či zpřesnění, ale rozhodně není možné, aby se to stalo v tak velké míře, zvlášť když se jedná o veřejnou zakázku.
 
Pokud umělec pracuje na díle, které mu nikdo nezadal, může během práce dílo zcela změnit. Jedná-li se o veřejnou zakázku, kde byl model schválen, je přípustná jen malá míra odchylky. Je jasné, že D. Černý chtěl od začátku vytvořit velkou mystifikaci, která by ho proslavila po celém světě. A že tedy podváděl od samého začátku. Umění nesmí mít cenzuru, v umění je možné pochybovat o všem, je možné o všem diskutovat. Jen o podvodu se nediskutuje. Podvod má být trestán a David Černý podváděl. Ony údajně spolupracující umělce si vymyslel či uvedl bez jejich vědomí. To je obrovská neúcta ke všem.
 
Vláda zaplatila návrh, pokud vím, cena byla něco přes milión, pak si dílo vypůjčila na půl roku, cena kolem půldruhého miliónu a samozřejmě financovala dopravu a instalaci díla (a teď možná i deinstalaci). To by měl autor vrátit. Náklady za zhotovení díla 10 miliónů korun poskytl finančník Bakala, tzn. v tomto případě se jedná o soukromé prostředky a zda je bude chtít p. Bakala vrátit, záleží jen na něm.
 
Nemyslím si, že viníkem této situace je D. Černý, ten se tímto způsobem chová stále a každý, kdo jeho práci sleduje ví, že něco podobného lze od něho očekávat. Vinni jsou ti, kteří ho vybrali a nechali ho rozbujet.
Jsem zvědav, jak tato kauza skončí. Veřejnost to velmi zajímá. Ministru Vondrovi, který je za Entropu ve vládě zodpovědný, vyrostl z úterka na středu počet odkazů na webu ze 300 000 na 5 000 000, odkazy na Davida Černého z 80 000 na 250 000. Co uděláš vládo?
 

5969 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Ministr zahraničí USA Pompeo: USA jsou připraveny "zaútočit na Rusko", jak to provedli s ÍránemVůbec nejde jenom o "vlaječky"... Jde o budoucnost Evropy, státy a národyPutin pronesl projev, který je možno hodnotit jako „lehký úder pod pás“ USA, které chtějí novou válku v ÍránuNěmecko se v Evropské unii znovu snaží protlačit kvóty na imigranty. Nyní je nenazývá „kvótami“, ale „spravedlivým podílem“V islamizované Francii jsou islámští fundamentalisté ze Súdské Arábie vítáni, a kritici islámu jsou trestáni

euServer.cz

Co chystá Putin? Zná dějiny... Jaroslav Bašta rozkrývá změny v RuskuKdyž na Kongresu ODS naslouchají choromyslní choromyslnému

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnostMeghan nedokázala ustát ani sebemírnější kritiku médií, která ji už delší dobu nabádala k pokoře...

Eurabia.cz

Ministr školství zakázal hrát na školách azylové scénkyUž i na východě: Somálec v Budapešti znásilnil 25-letou!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Spisovatel Kimla: Minářova parta? Smrdutý plivník z pukavce. A jestli si tohle přečte Šabatová...„Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění