Černého podvod a vládní entropie

Autor: Milan Knížák | Publikováno: 21.1.2009 | Rubrika: Zamyšlení
vondra

Byl jsem požádán, abych se vyjádřil k plastice Entropa sochaře Davida Černého. Samozřejmě, že mám nějaký názor jak na toto dílo, tak i na jiné práce Davida Černého. Na rozdíl od některých teoretiků či laiků nepovažuji díla tohoto sochaře za výjimečná. Naopak. Ve většině prací vychází z cizích podnětů, kopíruje již existující díla či alespoň sleduje současné populární trendy.

V současném umění je situace podobná jako v jiných oblastech. Je čím dál více umělců, stovky, možná tisíce uměleckých škol po celé zeměkouli chrlí umělce a ti zase chrlí umělecká díla. V takovém hemžení je těžké být viděn a proto někteří umělci sází na skandály. Domnívají se, že se tak nejlépe zviditelní a stanou se  slavnými a žádanými. David Černý na takovýto trend vsadil. Ve svém díle i životě uráží, mystifikuje a především dává najevo bezohlednost s kterou se dere na výsluní.
Co se týká vzniku plastiky pro EU, naše vláda se zachovala poměrně nestandardně. Chápu, že nechtěla uspořádat otevřené výběrové řízení, bylo by to asi zdlouhavé a nákladné. Použila přímé vyzvání a vyzvala (jen) dva umělce - Jiřího Davida a Davida Černého. Oba jsou známí nezřízenou a bezohlednou touhou po slávě. Je divné, že vláda nevyzvala umělců víc, aby měla větší šanci výběru a je také s podivem, že nepožádala nikoho z oblasti výtvarného umění, aby jim odborně garantoval, nebo alespoň oponoval výběr. Pokud vím, tak návrh plastiky pro EU viděli či schvalovali (nevím, jak to přesně bylo) ministři Topolánek, Vondra, Schwanzenberg. (Na tomto místě chci poznamenat, že vycházím z informací, které jsem získal ze soukromých zdrojů a může se proto klidně stát, že se v některých reáliích mýlím, ale za svým názorem na tuto kauzy si stojím.)
Umělci mají určitě právo kritizovat, zesměšňovat, možná i urážet, být vulgární, atp. Kdyby annoncovaných 27 umělců naházelo špínu na EU, byl by to postoj, který by měl určitou validitu a který by znamenal, že s kulturou v EU není něco v pořádku, anebo že ti vybraní umělci jsou nějak vadní, zkrátka byl by to obraz nějakého evropského fenoménu. Pokud je má informace správná, tak vláda Černého schválila a zaplatila návrh, který vypadal jinak než konečná realizace na které se mělo podílet 27 evropských umělců, z každé země jeden. Je jasné, že při zvětšení z malého modelu do rozsáhlé plastiky dojde k určitým změnám, deformacím či zpřesnění, ale rozhodně není možné, aby se to stalo v tak velké míře, zvlášť když se jedná o veřejnou zakázku.
 
Pokud umělec pracuje na díle, které mu nikdo nezadal, může během práce dílo zcela změnit. Jedná-li se o veřejnou zakázku, kde byl model schválen, je přípustná jen malá míra odchylky. Je jasné, že D. Černý chtěl od začátku vytvořit velkou mystifikaci, která by ho proslavila po celém světě. A že tedy podváděl od samého začátku. Umění nesmí mít cenzuru, v umění je možné pochybovat o všem, je možné o všem diskutovat. Jen o podvodu se nediskutuje. Podvod má být trestán a David Černý podváděl. Ony údajně spolupracující umělce si vymyslel či uvedl bez jejich vědomí. To je obrovská neúcta ke všem.
 
Vláda zaplatila návrh, pokud vím, cena byla něco přes milión, pak si dílo vypůjčila na půl roku, cena kolem půldruhého miliónu a samozřejmě financovala dopravu a instalaci díla (a teď možná i deinstalaci). To by měl autor vrátit. Náklady za zhotovení díla 10 miliónů korun poskytl finančník Bakala, tzn. v tomto případě se jedná o soukromé prostředky a zda je bude chtít p. Bakala vrátit, záleží jen na něm.
 
Nemyslím si, že viníkem této situace je D. Černý, ten se tímto způsobem chová stále a každý, kdo jeho práci sleduje ví, že něco podobného lze od něho očekávat. Vinni jsou ti, kteří ho vybrali a nechali ho rozbujet.
Jsem zvědav, jak tato kauza skončí. Veřejnost to velmi zajímá. Ministru Vondrovi, který je za Entropu ve vládě zodpovědný, vyrostl z úterka na středu počet odkazů na webu ze 300 000 na 5 000 000, odkazy na Davida Černého z 80 000 na 250 000. Co uděláš vládo?
 

6093 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Sluníčkáři zavádí praktiky známé z doby totality. Univerzita vyhodila děkanku za to, že napsala, že nezáleží jen na životech černochů, ale na životech všechNěmecko se mění a rozhodně ne k lepšímu – domino efekt? Německo tak sklízí, co zaselo, a obávám se, že zdaleka není podobným „událostem“ konecMaďarsko nevěří v mírumilovné soužití s paralelními společnostmi, říká premiér OrbánChcete, aby imigranti a suníčkářská lůza rabovali i v našich městech?"Bojovníci proti rasismu" strhávají a ničí i sochy světců

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíří

Eurabia.cz

Black Lives Matter jsou nové náboženské hnutí plné fanatismuTrump: V USA se objevil nový krajně levicový fašizmus!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Spacáková revoluce. ČT ovládla parta havlistů a přátel nového lepšího světa. Pavel Černocký má vlastní zkušenost, jak tam probíhají konkurzyOtřes v živém vstupu: Vyklouzla pravda o viru v Karviné. Redaktor koukal. A včera v TV taky „zásah“
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění