Petr Mach: Demokracie nemůže v EU fungovat

Autor: Redakce | Publikováno: 26.1.2009 | Rubrika: Rozhovory
mach_ok

Solitér

Dobrý den, pane Machu, mistrně vymyšleno. Vy odeberete ODS voliče - a ta se prostřednictvím pana Kalouska pokusí přetáhnout voliče KDU-ČSL. Komupak to prospěje nejvíce ?! Co když voliči pravice a středu budou znechuceni - a k volbám vůbec nepřijdou?! Nebylo těch taškařic už víc než dost?
Petr Mach
Dobrý den, takovéto konstrukce nespřádám. Byli jsme prostě zklamáni tím, jak stávající politické strany dělají politiku. Naší hlavní cílovou skupinou jsou ti voliči, které ODS a další strany poztrácely. Už jsem zkrátka neměl koho volit, a takových lidí je soudě podle ohlasů, které mám, docela hodně. Hlavně pro tyto lidi chceme být alternativou. Cílem je rahabilitovat politiku nízkých daní a omezení regulací. Impulsem pro založení Strany svobodných občanů byl samozřejmě i obrat ODS pokud jde o Lisabonskou smlouvu. Nelíbí se nám věčné ustupování panu Sarkozymu a paní Merkelové.
Jana
Naznačuje název Vaší nové strany, že se budete (chtít) podobat rakouským Svobodným, což je v podstatně populistická strana s levicovým programem? Jak se budete stavět třeba k imigraci?
Petr Mach
Neinspirovali jsme se názvem nikde v zahraničí. Svoboda je hlavní hodnotou, kterou vyznáváme a o níž usilujeme. Myslíme, že je ji potřeba neustále obhajovat a chránit. Také se cítíme svobodní v našem vyjadřování, právě např. pokud jde o Lisabonskou smlouvu, nechceme naše postoje svazovat tím, co si myslí v cizině. Proto máme svobodu v názvu, a proto je náš web www.svobodni.cz Imigrace není pro Českou republiku problém. Je to problém možná pro Rakousko, zejména pro Francii. My máme v ČR také neřešené problémy, ale nikoliv s imigranty, ale např. s našimi Romy.
Petr
Dobrý den,pane Machu Chci se Vás zeptat jako jeden z těch co podporují vznik SSO, zda nás, co jsme přispěli svým podpisem můžete blíže informovat kdy předpokládáte, že bude strana registrovaná. A zda na základě získaných informací z podpisové petice zašlete příznivcům SSO případnou nabídku členstvi ve straně. Děkuji
Petr Mach
Sledujte prosím náš web svobodni.cz, tam budeme průběžně dávat informace. V pondělí jsme zahájili sběr podpisů, příští pondělí (tedy týden poté) jej ukončíme a půjdeme na ministarstvo vnitra s podpisovými archy požádat o registraci strany. Na registraci má ministesrstvo 15 dní. Pak nabídneme - opět prostřednictvím webu - možnost požádat o členství, resp. možnost zaregistrovat se na webu jako příznivce naší strany. Bude nutné, aby Přípravný výbor stihl rozhodnout v řádu týdnů o členství zejména z řad těch, kteří vzniku strany napomáhali, do Ustavujícího sněmu.
Michal
Dobrý den, líbí se mi Vaše názory i program nově založené strany. Jak se lze stát členem strany , a kde má nebo bude mít sídlo? Děkuji
Petr Mach
Na začátku budeme mít sídlo v ulici Tržiště v Praze 1, kde máme od majitelky domu, která nás podporuje k dispozioci menší kancelář. tam budeme ai od února. O podrobnostech členství a sídla budeme zájemce informovat prostřednictvím webu svobodni.cz
Miroslav
Je zřejmé,že je náročné uvést v život pravicovou stranu,kdy se vydáte tzv.do terénu.Tam je určitě dost pracovitých lidí,kteří mají stejné ideály.
Petr Mach
Mám velkou radost ze zájmu a ochoty pomáhat vzniku nové pravicové strany ze všech koutů České republiky. Jakmile budeme mít v únoru za sebou ustavující sněm, který zvolí řádné vedení, rozjedem se po republice jak na besedy s občany tak abychom postupně ustavovali krajské organizace.
nocker
Vážený pane Machu, co si myslíte o jiné nově vzniklé pravicové straně s názvem Liberálové.cz? Nezní Vám její naléhavé volání po federální Evropě jako rozumný a objektivně správný krok, jak se ubránit tlaku neevropských mocností (např. Ruska)?
Petr Mach
Strana, kterou jmenujete, není nově vzniklá strana, je to strana, která se dosud jmenovala Lira a která vynesla do senátu pana Zlatušku, který nedávno prohrál volby a Senát opustil. To určitě nebyl pravicový senátor. Tato strana se jen nyní přejmenovala. jejich politiku jsme nikdy za uplynulá léta, kdy existují, nesdíleli a nesdílíme ani jejich vizi Evropské unie jako státu se silnou federální vládou a členskými zeměmi postavenými na úroveň provincií. Myslíme si, že stát (byť federální) může existovat jako demokratické společenství jen tam, kde lid tvoří jeden politický národ. To podle nás v Evropě neplatí a demokratická volba musí v Evropě probíhat v jednotlivých členských zemích EU.
David
Dobrý den, myslíte si, že způsob komunikace a vystupování vám blízkého prezidenta Klause vůči EU je správný a může tam něco změnit k lepšímu, i kdyby měl stokrát pravdu? Ze zahraničních novin a časopisů to vypadá, že tento přístup má přesně opačný efekt . A jak byste se zachoval , kdyby do vaši strany vstoupil nějaký enfant terrible, který by byl přes média stále s něčím nespokojen a chtěl by vaši stranu předělat k obrazu svému? Děkuji
Petr Mach
Např. nedávná návštěva prezidenta Klause v Irsku, a to, že se setkal s panem Ganleyem, který v referendu porazil Lisabonskou smlouvu, pomohlo zvýšit povědomí o Lisabonské smlouvě i v České republice. Je podle mě hrozné, když se o tak revolučním dokumentu, který by zásadním způsobem změnil postavení České republiky v Evropské unii nevede debata. Je také správné, když se prezident ohradí pro výrokům evropských politiků, které ukazují, jak je některými členská země jako Česká republika vnímána skutečně jen jako jakási provincie. Mám na mysli např. nedávnou návštěvu Gerta Pöteringa, šéfa Evropského parlamentu za německou CDU, který spolu s dalšími pokřikoval na prezidenta při návštěvě Pražského hradu. Proti tomu je nutné se neustále ohrazovat. To že to např. francouský tisk zkresluje, je škoda, ale nám musí jít především o postavení naší země v EU a nikoliv o to, co píší francouzské noviny!
Karel Přikryl
Dobrý den, pane Machu, v jakých jiných otázkách se chtějí Svobodní profiovat - vyjma Lisabonské smlouvy? Budete podporovat dokončení intergace v oblasti tzb. čtyř služeb či reforma Společné zemědělské politiky? V případě, že ve volbách uspějete, máte představu, jaké frakce v Evropském parlamentu by chtěla být vaše strana součástí (myšleno v podobě současných frakcí). Děkuji za odpověď
Petr Mach
Završení volného pohybu osob záleží na Německu a Rakousku, oni si ve Smlouvě o přistoupení ČR do EU vymohly, že mohou mít uzavřený pracovní trh pro české občany až do roku 2011, takže nám nezbývá než počkat. ČR by je měla dál přesvědčovat, ať pracovní trhy otevřou dříve (jako to udělalo např. Norsko - když není v EU), ale když budou trvat na uplatňování výjimek, nebzbyde nám, než čekat, česká vláda při vyjkednávání podmínek vstupu jim na tyto podmínky kývla. Pokud jde o Společnou zemědělskou politikui EU, já bych ani nemluvil o reformě. Tuto drahou a neefektivní politiku je třeba zrušit. Jestli se podaří udržet stávající smlouvy (a nebude ratifikována Lisabonská smlouva) bude možné tvrdým vyjednáváním prosadit zrušení Společné zemědělské politiky a dalšího nesmyslného přerozdělování peněz přes Brusel od roku 2014 - pokud k tomu dostane příští česká vláda od voličů mandát. Chceme rovné podmínky - pro zemědělce od nás i z Rakouska či Francie - bez dotací a kvót. Až pak budou moci naši zemědělci skutečně férově a efektivně konkurovat zahraničním. Dnes jsou dušeni kvótami a nerovnými podmínkami pro dotace. Věřím, že v příštím Evropském parlamentu vznikne frakce Libertas, kde se budou moci sdružit strany, které nechtějí Lisabonskou smlouvu, kteří chtějí zachovat konkurenci a demokracii.
jjumbik
Pane Machu, několikrát jste řekl, že Vám velmi vadí, že se nerespektuje výsledek irského referenda a že stávající smlouvy považujete za lepší. Víte ale, že i o smlouvě z Nice Irsko hlasovalo dvakrát? To Vám nevadí nebo to nevíte?
Petr Mach
Je samozřejmě na Irsku, jestli se rozhodne referendum zopakovat. Kritizuji to, když jejich první výsledek není respektován a jsou Evropskou unií a velkými státy tlačeni k opakování, dokud neřeknou ANO. Bohužel k touto tlaku se nyní přidává Česká republika coby předsednická země. Se smlouvou z Nice to byl samozřejmě stejný případ. Je smutné, že byli dotlačeni k druhému hlasování. Tehdy jim nalhávali z Bruselu, že Nicejská smlouva je nutná, aby se EU mohla rozšířit (o ČR a další země). Dnes se to stejné někteří snaží nalhávat o Lisabonské smlouvě. Není to pravda. Budou-li stávající země rozšířit EU např. o Chorvatsko, stačí se na tom shodnout a vyjednat podmínky členství Chorvatska v EU. Žádná Lisabonská smlouva k tomu není nutná. Výsledky demokratického referenda by měly být respektovány, ať už je jejich výsledek jakýkoliv.
Zdenek Hrdina
Před asi dvěma lety jste ve Vašem časopisu Laissez Faire jste uvedl, že by podle Vás měl být úřad Správa státních hmotných rezerv. Nemyslíte, že by to (v souvislosti se současnou plynovou krizí) byla chyba? Hlavním úkolem tohoto úřadu je správa rezerv ropy.
Petr Mach
Kritizoval jsem existenci tohoto úřadu, který měl v zásobých nikoliv plyn, ale kartáčky na zuby, žvýkačky a holínky (viz http://petrmach.cz/docs/LF11-2006.pdf). Pokud jde o ropu, benzín či plyn, považuji za rozumné dělat si zásoby, ale na to není potřeba úřad. Samozřejmě že je např. v zájmu rafinérií, aby existovaly záísoby ropy, aby neměli výpadky ve výrobě, nebo je v zájmu distributorů plynu mít zásoby plynu, aby byly schopni uspokojit zákazníky, i když plyn neproudí. Ale na to neptřebujeme úřad se 448 zaměstnanci. Strana svobodných bude, mimochodem, prosazovat zásadní omezení této přebujelé byrokracie.
 
imax
Dobry den, domnivam se, ze jste Lisabonskou smlouvu necetl, jinak neni mozne, abyste o ni trousil takove plky. Jak muzete napr. tvrdit, ze Lisabonska smlouva umoznuje, aby si EU mohla sama prisvojit dalsi oblasti, ve kterych bude rozhodovat, kdyz tato klauzule flexibility byla obsazena jiz v Rimskych smlouvach? Stejna tak nechapu, jak muzete kritizovat evropske obcanstvi, ktere opet nezavadi smlouva Lisabonska, ale zavedla ho jiz smlouva Maastrichtska! Krome toho evropske obcanstvi neni nadrazeno obcanstvi jednotlivych statu, ale je od nej odvozeno (clovek musi byt obcanem clenske zeme a pak je obcanem EU, ne naopak) a doplnuje ho, v LS je to pomerne jasne napsano, co takhle si ji precist?
Petr Mach
Najděte si např. na straně c306/40 Lisabonské smlouvy (kterou najdete zde - http://eur-lex.europa.eu/JOHtml.do?uri=OJ:C:2007:306:SOM:CS:HTML) větu úplně nahoře. Ta umožňuje, aby Evropská rada rozhodla, že tam, kde se má podle smluv rozhodovat na principu jednomyslnosti, bude se moci nadále rozhodnovat většinově. Jinými slovy, bude moci i bez ratifikace členskými státy měnit tuto smlouvu a přisvojovat si tak další kompetence. Toto je úplná novinka. Lisabonskousmlouvu mám opravdu docela pečlivě prostudovanou. Pokud jde o evropské občanství, nekritizuji jej, nevím, kde jste přišel na to, že kritiuji evropské občanství v Lisabonské smlouvě.
V.Poustka
Dobrý den, neukazuje právě dnešní "plynová" krize, jak moc EU chybí společná energetická, ale zejména zahraniční politika? Copak si myslíte, že se Rusko bude někdy bavit s tak malou zemí jako je Česko? Na Rusko přece platí jedině síla a tu nám dá jedině silná EU.
Petr Mach
Rusko má samozřejmě svoje zájmy a řeší si je bez ohledu na EU - viz např. dohoda o plynovodu po dně Balstkého moře z Ruska - obejitím Polska - přímo do Německa. Bývalý německý kancléř Schröder je s panem Putinem hlavním strůjcem projektu. Je dobře, že Český republika diverzifikovala dodávky a domluvila pomocí mezinárodní - bilaterární - smlouvy druhý ropovod ze západu. Stejně tak je dobře, že máme diverzifikované dodávky plynu. Je lepší diverzifikovat, než tlačit na Rusko. A hlavně - současné problémy s dodávkami jsou způsobené spory mezi Ruskem a Ukrajinou, nikoliv spory mezi Ruskem a evropskými zeměmi. ČR nebo kdokoliv jiný může být jen mediátorem tohoto sporu. Rusko by k nám plyn dodávalo velmi rádo. Díky poklesu světových cen ropy a plynu by Rusové velmi rádi dostávali ropu a plyn do Evropy bez komplikací. Oni naše peníze potřebují více, než my jejich ropu. Na zajištění plynulých dodávek ropy a plynu nepotřebujeme federální EU. Na to potřebujeme efektivní diverzifikaci a smysluplné mezinárodní dohody.
Karas
Dobrý den, pan Benjamin Kuras je členem strany britských konzervativců, jak může být tedy členem i SSO? Čí vůbec ten pán hájí zájmy?
Petr Mach
Pan Kuras opustí stranu britských konzervativců. Má dvojí občanství a stále více žije v České republice. Nelze být současně členem dvou politických stran. Benjamin Kuras - jako nikdo z nás - není dosud členem Strany svobodných občanů - jsme dosud jen členy přípravného výboru. Není v tom sebemenší problém.
Václav
Dobrý den, přijal byste Puškinovu medaili z rukou Vladimíra Putina?
Petr Mach
Nevím, co je a za co se uděluje Puškinova medaile, takže se omlouvám, že na tuto otázku nemůžu odpovědět. Ale předpokládám, že mě by ji nikdo nenabídl. Ani rusky už pořádně neumím a v ruské literauře nejsem žádný přeborník.
Rek
Je pro Vás zbrojař Declan Ganley se svými vazbami na Rusko, Medvedeva a ruskou FSB a KGB důvěryhodný partner?
Petr Mach
Obávám se, že vycházíte z nějakých klepů a pomluv odpůrců Declana Ganleyho. Pro mě je pan Ganley člověk, který vedl pod zančkou Libertas úspěšný boj proti Lisabonské smlouvě v Irské republice. Jestli vznikne nějaké partnerství mezi naší Stranou svobodných občanů a Libertas, to je otevřené. Naše strana nejprve musí získat oficiální registraci a ustavit řádné vedení. Pak teprve bude moci případně uzavírat nějaká spojenectví.
J. Slezák
Pane Machu, vsouvislosti s vaší stranou se spekuluje o temných silách z východu, které by ji mohly platit. Prezident Klaus svůj proruský postoj v oblasti energetiky neskrývá, vy jste zase od léta místopředsedou dozorčí rady společnosti Mero, která vlastní českou část ropovodu Družba a ropovodu IKL. Rusové mají o naše trubky zájem. Když si to sečtu, mám pocit, že by vaše strana měla být zajímavá pro BIS. Jaké máte vztahy s Kremlem - a můžete vyloučit, že se na účtu Vaší strany neobjeví ani zprostředkovaně ruské peníze?
Petr Mach
Obávám se, že žijete v temném světě teorií spiknutí. Nás dosud nikdo neplatí. Až strana vznikne a zřídí si bankovní konto, požádáme českou veřejnost o podporu. Potvrzuji, že vaše spekulace jsou nesmyslné.
 

6505 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Tato věc podle mého názoru dokazuje, že elity Evropské unie prosazují, aby Česká republika i Evropa byla osídlena imigranty...V čele OSN pomatený feminista: Pořád je tu patriarchát. Hrdé stvůry usilují o likvidaci civilizace. Pandemie nerovnosti? Svět vybudovaný muži musí být zničen. Jsou na to v Africe a Asii zvědavi? Loď se potápí: Z finančníků nemocní gambleři a spekulanti. Nikdo neví, co bude dál. Po nás potopa? Elity dočista ztratily rozum. Jaderný reaktor před výbuchem?Podpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAŘídí vedení EU agenti turecké tajné služby MIT?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobytMajdan na Ukrajině slaví úspěch, už z ni uteklo 13 milionu lidí a porodnost klesla o 40%

ParlamentniListy.cz

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočilaZkušený doktor: Ten virus musel někdo připravit, pak to uniklo. Šmucler je žvanil, Babišovi chtějí přišít, co není jeho vina
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění