Klausovy otázky jsou relevantní

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 5.9.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - tricolora

Čím to je, že pokaždé, když Václav Klaus pronese něco, co by mělo stát za dlouhé a pomalé zamyšlení, vyprskne na něho ze všech stran salva povýšených útoků od lidí, kteří mu intelektem, rozhledem a schopností přemýšlet v širších kontextech sahají přinejlepším po pás? Jeho názory jsou přitažlivé ale mylné, tvůrčí ale ošidné, silné ale nesmyslné. Neprošel si nikdy Amsterdam či Londýn. Premiér mu nerozumí. Žije v minulém století. Nenabízí konkrétní řešení. Vypaluje salvy do povědomí EU. Předkládá surovou a chladnou kostru nacionalismu.

Bude to nejspíš tím, že Češi nejsou národ politiků, nýbrž politologů. Politolog se má vůči politikovi jako literární kritik vůči spisovateli. A kritikovým tradičním posláním je poučovat spisovatele, jak by to psal on, kdyby to uměl.

Bude to taky asi možná tím, že z Klause liberála se pomalu ale viditelně stává konzervativec. A konzervatismu Češi dodnes nerozumějí a pletou si ho na jednu stranu s liberalismem, na druhou s nacionalismem a šovinismem.

Ale jak jsou ti útočníci tvůrčí a vynalézaví. A jak mají ve všem pravdu, kde Klaus se mýlí. Ošidnost jeho konceptu vyniká v díle jeho „apoštolů, myslitelů druhé až páté třídy“. To na rozdíl od nich, panečku, myslitelů prvotřídních. Je jim to všechno tak jasné. Jak je možné, že on to tak nevidí? Jak je možné, že mu pořád nedochází, že „cílem EU není žádný unifikovaný Stát Evropa“? Že „kvalifikovaná většina není spiknutí bruselských byrokratů, nýbrž nutnost“? Odkud ty jistoty berou?

Protože jsem byl Klausovým apoštolem páté třídy dlouho před Klausem, pokusím se na chvíli porušit tradiční animozitu mezi spisovateli a politiky, abych se ho proti všem těm agresivním intelektuálním trpaslíkům první třídy jako jeden z mála zastal.

Klausova představa Evropy je výsledkem dlouhého přemýšlení nad setrvačností, která už dvanáct let přetváří Evropu. Jednak z úspěšného a svižného ekonomického sdružení na byrokratický a daněmi subvencovaný kolos, který brzy nebude schopný ekonomicky konkurovat nikomu. Jednak z dobrovolného sdružení demokratických svrchovaných národních států na utopický nadnárodní kolos regulovaný shora. Podle vize zakořeněné ve 20. století, která nebere v úvahu realitu století jedenadvacátého. Tou je ekonomický globalismus, který přirozeně a bez ideologických ohledů přesouvá ekonomickou aktivitu tam, kde se mu vyplatí nejvíc. V Evropě nekonečně rostoucích regulací, vysokých daní a zadluženosti se mu už nevyplácí. Začne se mu opět vyplácet teprve tehdy, až Evropa dereguluje a její členské státy si budou opět vzájemně konkurovat, který z nich vytvoří výhodnější podmínky podnikání. A až Evropanům opět někdo vysvětlí, jako kdysi Thatcherová, že nemohou utrácet víc, než vydělávají.

Je pravda, že k tomu Klaus nepotřebuje žádnou novou organizaci, stačí se vrátit k původnímu uspořádání EHS před Maastrichtem a kočírovat je odtamtud jinak.

Zcela zakořeněná ve 20. století je i samotná idea multikulturalismu, kterou před dvěma lety prohlásil za pochybenou i do té doby skalní multikulturalista, předseda britské Komise pro rasovou rovnoprávnost, původem černý Jamaičan. Multikulturalismus může uspět jen tehdy, řekl, jestliže všechny etnické menšiny gravitují k jazyku, kultuře, zvykům a zákonům hostitelského národa. Jen tak se mohou stát jeho funkční a tvůrčí součástí. V minulém století tedy břednou i Klausovi kritici, kteří ho právě z toho viní.

Evropská realita 21. století je v politice nadnárodnostní i multikulturální tak znepokojivá, že by si Klausovy otázky zasloužily místo posměchu přinejmenším seriózní zamyšlení.

Z časopisu 51 pro

3843 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Povinné kvóty Bruselu a hrozba sankcí jsou tu znovu. Prosazují je společně Francie a ItálieMůj dům – můj hrad, to je princip, který hájí hnutí SPD. Navrhujeme novelu trestního zákoníku, která má posílit práva slušných lidí, kteří jsou přepadeniNový kurs Františkovy Církve: Animismus a pohanství. Co přinese Amazonská synoda? Dialog s duchy namísto posvátné nauky. V souladu se všemi zvrácenými ideologiemi naší dobyVáclav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Evropská imigrační politika slouží venezuelskéIslamizace Británie pokračuje mílovými kroky

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erouDoktor Hnízdil: Zeman je robot, vyrobili ho Rusové a Číňané. Babiš je postižený
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění