Entropa s kouzlem nechtěného aneb lžipravda a lžiláska

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 22.1.2009 | Rubrika: Zamyšlení
eu kosočtverec

Mohl by to být učebnicový příběh, jak jsou původci dostiženi vlastními hříchy. Nebo metafora, kterak lžipravda a lžiláska dopadla na své věrozvěsty.

V obdobném kontextu se říká, že revoluce požírá své děti. Bude to platit i pro Evropskou unii, i když jde tady o inverzní "revoluci" nikoliv zdola, ale shora.
 
Není pochyb o tom, že Saša Vondra je – stejně jako Schwarzenberg a Kocáb - Havlův muž. Obdobně i sponzor Bakala. Že k němu pocítil lžilásku i Topolánek, tak tato lžipravda nejvíce zasáhla voliče ODS, viz zde.
 
Saša Vondra vybral svého kamaráda jako autora instalace, která má v bruselské budově Rady EU reprezentovat Česko po dobu jeho předsednictví. Učinil tak nepochybně proto, že tento muž reprezentuje vše, co je absolutně cizí vidění světa nynějšího prezidenta Václava Klause. Je to postmoderní provokatér s kosmopolitním cítěním, který okázale útočí na konformní symboly.
 
Ja mám v živé paměti, jak s otcem tehdejšího ministra Rumla natíral sovětský tank na růžovo. Připadalo mi to laciné a neuctivé. Pak také posadil svatého Václava na břicho chcíplé kobyly. Tato socha byla instalována za podpory doktorky Dagmar Havlové, švagrové Václava Havla a majitelky Lucerny, jež uzavřela s umělcem dohodu, podle níž má dílo viset v Pasáži Lucerna do doby, než nebude v zemích Koruny české obnovena konstituční monarchie.
 
Naštěstí David Černý má kromě neuctivosti k symbolům a sklonu k exhibicionismu a hyperaktivitě i svobodnou a nespoutanou duši. A tak se jeho angažmá obrátilo proti symbolům zadavatelů. Neodpustil si sice u karikatury České republiky ironizovat Václava Klause, což je „evropsky žádoucí“, ale zároveň satirizoval i ostatní státy způsobem, který Evropu ukazuje jako předsudky rozdrobený kontinent. A to už není očekávaný loajální, konformní a angažovaný postoj, jenž by devótně glorifikoval sjednotitelské ambice Evropské unie.
 
Od Černého se nedala očekávat žádná výtvarně pojatá Óda na radost nebo epos o europředsednictví v platickém vyjádření. Nakonec se u něj svobodomyslnost musela zákonitě střetnout se zkostnatělostí instituce a velikášstvím jejích protagonistů. Plastika pana Černého jako bumerang dopadla na hlavy svých zadavatelů, tedy české vlády.
 
Ano, jsou to amatéři, že něco takového dopustili. Ale nestyďme se za to, nejde o žádnou českou ostudu. Naopak. Ostudu si trhli čeští euronadšenci či eurokolaboranti. Česko bylo představeno v Bruseli jako svobodomyslná země, která nastavila zrcadlo chimérickým integračním ambicím. A učinilo to natolik nepřehlédnutelným způsobem, které české předsednictví jinak dozajista nepřinese.
 
Samotný název Entropa je geniální. Entropie znamená míru nepořádku, deficitu řádu, který se dá pokládat za zmatek, a může znamenat také, že systém je informačně vyprázdněný, tedy beze smyslu. Jen tak na okraj, největší entropii mají černé díry (hypotetické kosmické objekty). I toto spojení není od věci, když se zamyslíme nad osudem daní, které mizí v dalším přerozdělovacím stupni.
 
A tak chvála umění. A to i tomu, které se nám nelíbí. Stačí, když když není pod diktátem jakékoliv ideologie. Takový umělec pak klidně i bezděky zpodobní nahého císaře. Já jsem si vždy v souvislosti s Evropskou unií vybavoval Babylónskou věž. Teď už to navždy pro mě bude Entropa. Entropa v Bruseli...
 

http://streit.blog.idnes.cz/

3622 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Viktor Orbán prohlásil, že středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexualismem, přistěhovalectvím a ateismemDalší buzerace z Bruselu...‚Bílé privilegium‘? Bílé děti z pracující třídy jsou v britském školském systému nejznevýhodněnější, jelikož systém upřednostňuje menšinyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Lyon : Řeznictví s vepřovým napadli imigranti plynemDžihádisté najatí Ázerbajdžánem se prý vzbouřili...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Dost lidí může zbytečně zemřít! Kandidát na hejtmana a lékař se zkušenostmi s pacienty na ventilátorech nemá dobré zprávy k nákazeMohla být na místě Prymuly. Vakcína proti covidu? Odpověď na útoky
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění