Zahraniční výbor opět přerušil projednávání Lisabonské smlouvy

Autor: Jan Schwippel | Publikováno: 21.1.2009 | Rubrika: Politika
EU otaznik

Zahraniční výbor PSP ČR 21. ledna 2009 přerušil projednávání Lisabonské smlouvy do 15. února 2009. Usnesení podpořili zástupci ODS, KSČM a nezařazení poslanci Jan Schwippel a Petr Wolf, zástupci ČSSD a SZ byli proti. Důvodem přerušení je neprojednání smlouvy v dalších dvou sněmovních výborech a potřeba dopracování tzv. vázaného mandátu.

Zahraniční výbor na svém předchozím jednání přerušil projednávání Lisabonské smlouvy a vyzval Ústavně-právní výbor ve spolupráci se sněmovním legislativním odborem k vypracování konceptu tzv. vázaného mandátu (viz níže) tak, aby příslušný návrh mohl být projednán souběžně s hlasováním o Lisabonské smlouvě ve druhém čtení. Tzv. vázaný mandát má umožnit oběma komorám Parlamentu schvalovat vládě mandát pro evtl. další předávání pravomocí na EU nad rámec těch, k nimž dojde po případném schválení Lisabonské smlouvy (problematika tzv. passarel).

Legislativní odbor mezitím takový návrh zpracoval (ve variantním řešení) a Ústavně-právní výbor požádal další sněmovní výbory a orgány o jeho posouzení. Jsou v něm obsaženy v zásadě dvě možné koncepce: buď nový tzv. stykový zákon (pro společná jednání, resp. společná rozhodnutí obou komor Parlamentu) nebo dvě paralelní novely jednacích řádů Sněmovny a Senátu. Významná část debaty na Zahraničním výboru se týkala právě toho, zda lze tento počáteční návrh již považovat za dostatečný.
Právě skutečnost, že dva sněmovní výbory (Ústavně-právní a Evropský) dosud projednávání smlouvy neuzavřely, přičemž Zahraniční výbor má pozici garančního výboru pro tuto problematiku, byla jedním z argumentů, který použil místopředseda výboru Tomáš Dub (ODS) pro návrh na přerušení. Uvedl dále, že není vhodné, aby šel návrh smlouvy do druhého čtení za situace, kdy není jisté její schválení ve sněmovně.
 
Kromě toho proběhla diskuse i k žádoucí podobě vázaného mandátu a k některým dalším aspektům schvalování Lisabonské smlouvy. Asi na nejzajímavější upozornil poslanec Václav Exner (KSČM), když zmínil, že schválením Lisabonské smlouvy by došlo vlastně i k jakémusi nepřímému schválení Listiny základních práv EU (protože smlouva na ni v čl 6 novelizované Smlouvy o EU obsahuje odkaz), což je ovšem v rozporu s Jednacím řádem Sněmovny.
 
V debatě vystoupil také poslanec Schwippel:
"Vážené dámy a pánové,
probíhala tady debata, zda vláda České republiky dosáhla při vyjednávání Lisabonské smlouvy úspěchu. Korektně je třeba říci, že nejde o jednu vládu ČR, tedy tuto poslední, ale že se na vyjednáváních, která pokud jde i o tzv. evropskou ústavní smlouvu probíhají již celou řadu let, podílelo vlád několik včetně vlád vedených ČSSD.
 
Můj názor je, že tyto vlády žádného výrazného úspěchu nedosáhly. Připomeňme, že Spojené království a Polsko dosáhly výjimek z platnosti Listiny základních práv EU, zatímco ČR tohoto nedosáhla. Pojetí oboustranné flexibility je jistě zajímavá věc, ovšem je třeba se ptát, jaké konkrétní pravomoci by se měly přenášet z úrovně EU na členské státy. Zatím tomu, bohužel, v minulosti bylo vždy tak, že docházelo pouze k jednosměrnému transferu v opačném směru.
 
Jsem ovšem přesvědčen, že hlavní problém není ve vládě ČR, evtl. v několika vládách, ale problémem jsou některé nedemokratické praktiky v Evropské unii. Evropskou ústavní smlouvu odmítli lidé v referendech ve Francii a v Nizozemském království. Přesto píše Angela Merkelová na začátku německého předsednictví v lednu 2007 představitelům členských států dopis, v němž navrhuje zachování právní substance evropské ústavní smlouvy se změněnou terminologií, což je přesně to, co se nakonec stalo, protože Lisabonská smlouva je z hlediska právních důsledků se zamítnutou euroústavou identická.
 
Na klíčovém summitu v červnu 2007 obdrželi zástupci členských států návrhy znění pouhých 48 hodin před hlasováním k tzv. další diskusi, která samozřejmě potom již žádná neproběhla, a později za portugalského předsednictví byly již povoleny pouze tzv. technické pozměňovací návrhy, které nemění právní podstatu textu.
 
Problémem Evropské unie tedy je, a to problémem zásadním, že nerespektuje demokratickou vůli občanů vyjádřenou ve svobodných hlasováních a pokračuje v ratifikaci již dvakrát (po irském referendu vlastně již třikrát) zamítnuté smlouvy.
 
Nyní k tzv. vázanému mandátu. Pro mě bylo zajímavé si v nálezu Ústavního soudu ČR, v němž rozhodl, že Lisabonská smlouva není v oněch šesti bodech předložených Senátem v rozporu s českým ústavním pořádkem, číst pasáže o passarelách. Ústavní soud zde doporučil zpracování tzv. vázaného mandátu s tím, že vlastně předpokládá, že se ho podaří přijmout. Podle mého názoru by ale ten závěr měl znít, že Lisabonská smlouva je (minimálně) právě v této věci  v rozporu s českým ústavním pořádkem až do doby, než bude tzv. vázaný mandát přijat.
 
Domnívám se konečně, že by zákonodárci právě proto měli o Lisabonské smlouvě definitivně hlasovat až v situaci, kdy bude tento vázaný mandát zpracován a přijat. Ne proto, že by hrozil vstup v účinnost Lisabonské smlouvy. V tomto ohledu jsme relativně v klidu, protože než dojde k případné změně názoru Irské republiky, tak Lisabonská smlouva samozřejmě nemůže začít platit.
Já bych řekl, že ty dvě záležitosti by se měly doplňovat z logiky věci. Vázaný mandát není přece primárně zájmem vlády, ale je zájmem zákonodárců tak, aby mohli exekutivu účinně kontrolovat. Z hlediska legislativní čistoty bychom se tedy měli vyjadřovat ke smlouvě až tehdy, až bude jasná výsledná podoba vázaného mandátu.
 
Jsem přesvědčen, že právě to je zodpovědností zákonodárce.  Rozhodně jím není nějaké urychlování s odůvodněním českého předsednictví nebo narážky na to, kolik členských zemí již smlouvu ratifikovalo. Náš mandát je odvozen od občanů ČR, nikoli od občanů nebo dokonce zákonodárců jiných států. Jedině občanům ČR jsme zavázáni a jejich zájmy musíme důsledně, zodpovědně a smířlivě, ale pevně prosazovat.
Děkuji vám za pozornost".
 

3386 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění