Slabiny politického „buldozeru“

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 6.9.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Paroubek

Zdá se, že vlna mediálního nadšení nad premiérem Paroubkem začíná pomalu opadat. Během posledních měsíců se totiž ukázaly slabiny Paroubkova dosavadního stylu.

Paroubek předvedl, že je možná obratným řemeslníkem politické moci, do skutečné politické osobnosti mu však mnohé chybí. Odpuzuje značnou mírou arogance a verbálního siláctví, čímž dokonce občas vyvolá i duchy stranických aparátčíků z předlistopadové doby.

Posledním příkladem byla záplava jeho komentářů k zásahu proti účastníkům CzechTeku, která, jak se zdá, byla oním bodem zlomu.

Paroubkův "macho" styl dokumentuje i jeho chování vůči prezidentovi. Známe to všichni ze základní školy: budu si chvíli vyskakovat na největšího kluka ve třídě, a když mi to projde, kus prestiže na tom vydělám. Paroubkovo ostřelování prezidenta ve věcech evropské integrace však prozrazuje malou politickou prozíravost.

Vítr v Evropě se obrací a začíná foukat jiným než dosavadním federalistickým směrem. Stávající euroelity jsou bezradné, otevřel se prostor pro formulování alternativních scénářů evropské integrace, či alespoň pro zásadní reformu dosavadního modelu Evropské unie. Premiér jako relativně "nová" tvář měl šanci se v posledních měsících zařadit do tohoto reformního proudu, jistě by nezůstal neviditelným.

Na rozdíl od prezidenta Paroubek šanci nevyužil, zmohl se jen na opakování tradičních frází a opětovnou sázku na mrtvého koně euroústavy. Jeho názory na Evropskou unii jsou totiž předem odhadnutelným prefabrikátem, sestaveným z mnohdy až komických klišé různých poradců a státních úředníků.

Navíc se ukazuje, že Paroubek při pohybu v neznámém terénu ve věcných tématech snadno uklouzne. Dokázala to zatím největší Paroubkova zahraničněpolitická chyba s naprosto zbytečným "gestem", jejíž důsledky teprve budeme sklízet, a nezískali jsme protihodnotou vůbec nic.

Premiér zde oslabil mezinárodní pozici České republiky, a paradoxně tedy i pozici svoji.

Sečteno a podtrženo: ODS udělala dobře, když nepřistoupila na Paroubkův způsob komunikace, který je jakýmsi společným destilátem obhroublého populismu ve stylu Miloše Zemana a Zdeňka Škromacha. Lépe bude i nadále využívat Paroubkovy značné a dnes již málo snesitelné sebestřednosti.

Až se zase pěkně rychle někam rozjede v domnění, že je politickým "buldozerem", postačí mu dokořán otevřít dveře - a pro jistotu i okno.

Jan Zahradil
Mladá fronta DNES, 29.08.2005

5033 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krkuJsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění