Populismus a nacionalismus vs. globalismus

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 13.9.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Vlastenec

Svým jasným „NE“ k návrhu nové ústavy hlasovaly Francie a Holandsko proti Nové Evropě. Po zvážení Francouzsko – Holandského odmítnutí se britští labouristé rozhodli odložit referendum a tak zachránit Tonyho Blaira. Je totiž téměř jisté, že britské NE by znamenalo Blairův pád. Polsko a další země se nyní vzdávají svých plánovaných referend.

Nová ústava EU je mrtvá. Nová Evropa byla odmítnuta právě těmi, v jejichž jménu byla prosazována. Odmítnuty byly stejně tak ty politické elity, které vedly kampaň ve prospěch ústavy. A ačkoliv bruselští byrokraté jsou neoblíbení a Chirac ztratil podporu Francie, nikterak to neznamená, že tato referenda znamenala hlas, vedený sympatiemi k USA.

Byl to nacionalisticko - populistický protest, žádající, aby Francie byla Francií a Holandsko Holandskem - a k čertu se zbytkem světa! Byl to hlas proti globalizaci volného obchodu, proti ekonomickému modelu George Bushe a reaganovsko – thatcherovské vlny, kterou evropská levice s odporem líčí jako "divoký kapitalismus".

Bylo to vítězství „staré pravice“, která by chtěla restaurovat suverenitu Francie a udržet národní nezávislost a jedinečnou a svébytnou identitu francouzské kultury.

Byl to protest proti rostoucí islámské imigraci do Evropy a proti členství Turecka v EU. Turecká žádost o vstupenku do Evropy se zdá být ztracena, zvláště když i pravděpodobní budoucí lídři Francie a Německa – Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová – ji odmítají vydat. Kam se Turecko - 70 milionový národ, opuštěný Spojenými státy, svým dávným přítelem z NATO, a nyní vykopnutý z Evropy – bude nadále ubírat, je velkou neznámou. Teherán, Moskva a Peking, to by mohly být možné příští zastávky.

Bylo to také vítězství francouzských socialistů a komunistů. Ti, kteří požadují 35-hodinový pracovní týden a zajištění od kolébky do hrobu, věří, že referendum bylo velikým vítězstvím levice.

Avšak ani takto bouřlivě projevený odpor proti globalizaci a integraci, v němž se spojila pravice i levice, nemůže Evropu zachránit. Neboť v odkřesťanštěné EU není ani jediný národ, v němž by počet narozených dětí byl dostačující k udržení populace. Evropa začala vymírat. Ve dvacítce evropských zemí se počet obyvatel začíná zmenšovat. Počet těch, kteří nastupují do pracovního procesu, nepostačuje k tomu, aby udržel současný sociální systém s jeho vymoženostmi, penzemi, a zdravotní péčí o důchodce a seniory.

Francouzské a holandské NE je vnitřně rozporuplné – je hlasem pro udržení všech sociálních jistot, které tamější obyvatelé mají a současně hlasem proti reformám směrem k volnému a proti přistěhovalectví, které jediné může zajistit ekonomický růst spolu s přísunem pracovních sil a daní, které by umožnili to vše ufinancovat. Krize Evropy – neúprosný ekonomický úpadek a postupné vymírání – je neřešitelná takovýmto protestním hlasováním. To bylo jen křikem v pustině.

Po francouzsko–holandském referendu není zpochybněno jen další rozšiřování EU na východ, ale nejistá je budoucnost a přežití Evropské unie samotné. Francie, Německo a Itálie opakovaně porušily fiskální disciplínu Evropské měnové unie. Ta předepisuje rozpočtový deficit nejvýše 3 procenta HDP pro země, které přijaly euro. Francie a Německo, privilegovaný pár, dostaly výjimku. Ale Itálie je volána na kobereček, když její státní zadluženost převyšuje míru HDP. Italští ministři, členové vládní Aliance severu, dotčeni disciplínou, vynucovanou Evropskou centrální bankou, v této situaci volají po opuštění eura a návratu k italské liře. To by mohlo spustit finanční krizi jako byla ta asijská v roce 1997, kdy Thajsko, Indonésie, Filipiny a Jižní Korea byly donuceny devalvovat měnu.

Rozumí se, že političtí vůdcové každého národa v období táhnoucí se krize si budou chtít ponechat kontrolu monetární, stejně jako finanční politiky své země. Zhruba 58% Němců prohlašuje, že by uvítali návrat k marce. Dokud Evropa nenalezne cestu z ekonomické stagnace – a to cestou reforem a volného obchodu, pak euro může být skutečně obětováno jako další v řadě, a za ním je bude na hřbitov následovat sama Evropská unie.

Výprask, který dali francouzští a holandští voliči EU-elitám, které se shlížely v EU jako supervelmoci a Spojené státy jim sloužily jako odstrašující příklad, je radost pozorovat. Ale Bushovi neokonzervativci, kteří se teď radují z ponížení Schroedera a Chiracka, by si z něj měli vzít ponaučení. V ponížení a prohře evropského establishmentu mohou totiž zahlédnou i náznak svého vlastního možného budoucího osudu. Neboť tatáž pravo – levá protestní aliance se formuje i ve Spojených státech – proti globálnímu volnému obchodu, sdružení CAFTA, otevřeným hranicím, proti amnestii pro ilegální přistěhovalce, proti reformně sociálního systému a proti růstu amerického imperia.

Populismus a nacionalismus vyhlásili válku globalismu.

červen 2005, překlad David Floryk, kráceno
www.konzervativniklub.cz

6594 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Apokalypsa se blíží pro jednu samostatnou kategorii - finančníky. Světová ekonomika alespoň dvojnásobně prudce splaskneAgent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!Doufám, že mě chvilkaři vyslyší... Michael Kocáb předložil, co mají nově žádat. Dosud nezaznělo a je to velké
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění