Populismus a nacionalismus vs. globalismus

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 13.9.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Vlastenec

Svým jasným „NE“ k návrhu nové ústavy hlasovaly Francie a Holandsko proti Nové Evropě. Po zvážení Francouzsko – Holandského odmítnutí se britští labouristé rozhodli odložit referendum a tak zachránit Tonyho Blaira. Je totiž téměř jisté, že britské NE by znamenalo Blairův pád. Polsko a další země se nyní vzdávají svých plánovaných referend.

Nová ústava EU je mrtvá. Nová Evropa byla odmítnuta právě těmi, v jejichž jménu byla prosazována. Odmítnuty byly stejně tak ty politické elity, které vedly kampaň ve prospěch ústavy. A ačkoliv bruselští byrokraté jsou neoblíbení a Chirac ztratil podporu Francie, nikterak to neznamená, že tato referenda znamenala hlas, vedený sympatiemi k USA.

Byl to nacionalisticko - populistický protest, žádající, aby Francie byla Francií a Holandsko Holandskem - a k čertu se zbytkem světa! Byl to hlas proti globalizaci volného obchodu, proti ekonomickému modelu George Bushe a reaganovsko – thatcherovské vlny, kterou evropská levice s odporem líčí jako "divoký kapitalismus".

Bylo to vítězství „staré pravice“, která by chtěla restaurovat suverenitu Francie a udržet národní nezávislost a jedinečnou a svébytnou identitu francouzské kultury.

Byl to protest proti rostoucí islámské imigraci do Evropy a proti členství Turecka v EU. Turecká žádost o vstupenku do Evropy se zdá být ztracena, zvláště když i pravděpodobní budoucí lídři Francie a Německa – Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová – ji odmítají vydat. Kam se Turecko - 70 milionový národ, opuštěný Spojenými státy, svým dávným přítelem z NATO, a nyní vykopnutý z Evropy – bude nadále ubírat, je velkou neznámou. Teherán, Moskva a Peking, to by mohly být možné příští zastávky.

Bylo to také vítězství francouzských socialistů a komunistů. Ti, kteří požadují 35-hodinový pracovní týden a zajištění od kolébky do hrobu, věří, že referendum bylo velikým vítězstvím levice.

Avšak ani takto bouřlivě projevený odpor proti globalizaci a integraci, v němž se spojila pravice i levice, nemůže Evropu zachránit. Neboť v odkřesťanštěné EU není ani jediný národ, v němž by počet narozených dětí byl dostačující k udržení populace. Evropa začala vymírat. Ve dvacítce evropských zemí se počet obyvatel začíná zmenšovat. Počet těch, kteří nastupují do pracovního procesu, nepostačuje k tomu, aby udržel současný sociální systém s jeho vymoženostmi, penzemi, a zdravotní péčí o důchodce a seniory.

Francouzské a holandské NE je vnitřně rozporuplné – je hlasem pro udržení všech sociálních jistot, které tamější obyvatelé mají a současně hlasem proti reformám směrem k volnému a proti přistěhovalectví, které jediné může zajistit ekonomický růst spolu s přísunem pracovních sil a daní, které by umožnili to vše ufinancovat. Krize Evropy – neúprosný ekonomický úpadek a postupné vymírání – je neřešitelná takovýmto protestním hlasováním. To bylo jen křikem v pustině.

Po francouzsko–holandském referendu není zpochybněno jen další rozšiřování EU na východ, ale nejistá je budoucnost a přežití Evropské unie samotné. Francie, Německo a Itálie opakovaně porušily fiskální disciplínu Evropské měnové unie. Ta předepisuje rozpočtový deficit nejvýše 3 procenta HDP pro země, které přijaly euro. Francie a Německo, privilegovaný pár, dostaly výjimku. Ale Itálie je volána na kobereček, když její státní zadluženost převyšuje míru HDP. Italští ministři, členové vládní Aliance severu, dotčeni disciplínou, vynucovanou Evropskou centrální bankou, v této situaci volají po opuštění eura a návratu k italské liře. To by mohlo spustit finanční krizi jako byla ta asijská v roce 1997, kdy Thajsko, Indonésie, Filipiny a Jižní Korea byly donuceny devalvovat měnu.

Rozumí se, že političtí vůdcové každého národa v období táhnoucí se krize si budou chtít ponechat kontrolu monetární, stejně jako finanční politiky své země. Zhruba 58% Němců prohlašuje, že by uvítali návrat k marce. Dokud Evropa nenalezne cestu z ekonomické stagnace – a to cestou reforem a volného obchodu, pak euro může být skutečně obětováno jako další v řadě, a za ním je bude na hřbitov následovat sama Evropská unie.

Výprask, který dali francouzští a holandští voliči EU-elitám, které se shlížely v EU jako supervelmoci a Spojené státy jim sloužily jako odstrašující příklad, je radost pozorovat. Ale Bushovi neokonzervativci, kteří se teď radují z ponížení Schroedera a Chiracka, by si z něj měli vzít ponaučení. V ponížení a prohře evropského establishmentu mohou totiž zahlédnou i náznak svého vlastního možného budoucího osudu. Neboť tatáž pravo – levá protestní aliance se formuje i ve Spojených státech – proti globálnímu volnému obchodu, sdružení CAFTA, otevřeným hranicím, proti amnestii pro ilegální přistěhovalce, proti reformně sociálního systému a proti růstu amerického imperia.

Populismus a nacionalismus vyhlásili válku globalismu.

červen 2005, překlad David Floryk, kráceno
www.konzervativniklub.cz

6895 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islámské svolávání k modlitbám tlampači se asi stane trvalým rysem BritánieBez Vás nepřežijeme...Proč se úspěšně rozvíjí hospodářství Íránu i přes americké sankceBohatství amerických miliardářů se během pandémie zvýšilo o 435 miliard dolarůAudit odhaluje ohromný nárůst pro-migračních neziskovek s miliony výnosů na nezisky

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaMusíme si zvyknout na to, že budeme často posíláni do karantén nejrůznějšího typu. Budeme-li protestovat, budou to karantény horšího typu

Eurabia.cz

Demonstrace v USA. Černí zločinci terorizují poctivé černochy ve jménu boje proti rasismuTo je již zvrácené sebemrskačství! Běloši poníženě prosí černochy o odpuštění

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Liberálové zneužívají smrti černocha k pokusu o státní převrat vůči demokratický zvolenému prezidentu TumpoviRuska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronavirem

ParlamentniListy.cz

Nová členka Rady ČT Lipovská vyvolává v bruselských kruzích obavy. Jana Bobošíková tuší pročPiráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění