Německo: Lisabonská smlouva před soudem

Autor: Redakce | Publikováno: 10.2.2009 | Rubrika: ShortNews
Vlajka - Německo

 

Německý Ústavní soud v Karlsruhe začal dnes projednávat žalobu německých poslanců na protiústavnost novelizovaného návrhu Lisabonské smlouvy.
 
Žaloba v zásadě poukazuje na to, že reformovaný  návrh Lisabonské smlouvy přiznává EU přespříliš mnoho kompetencí, a  tudíž "vyhlodá" Německu jeho suverenitu. Žalobu podali poslanec Peter Gauweiler a bývalý poslanec Evropského parlamentu Franz Ludwig hrabě ze Stauffenbergu (CSU), jakož levicová frakce Spolkového sněmu.
 
Žalobci si stěžují na to, že reformovaná Smlouva EU prohloubí deficit demokracie v Unii, a že cílem žaloby je ochrana demokracie.  Dále kritizují rovněž nesrozumitelnost Smlouvy, která je koncipována jako "nesrozumitelné monstrum" tak, že jí obyčejný čtenář nemůže rozumět.
 
Mandatář hraběte Stauffenberga Markus Kerber konstatoval, že instituce EU od 90. let na sebe stále víc a více koncentrují moc, a že se z nich stává nekontrolovatelná "Hydra".
 
Gauweilerův procesní zástupce Dietrich Murswiek konstatoval, že  Spolkový sněm bude postižen deficitem demokracie, neboť bude ukráceno jeho právo v zákonodárcovských kompetencích. A Evropský
parlament bude na hony vzdálen tomu být demokratickým parlamentem. Smlouva je historickou ingresí do evropské integrace, která změní EU v kvazistátní konstrukci.

Šéf levicové frakce Oskar Lafontaine argumentoval neústavností. Smlouvy EU v tom smyslu, že odnímá Spolkovému sněmu právo rozhodovat o nasazení Bundeswehru.

Lisabonské smlouvy se zastala německá vláda, která ústy ministra vnitra Schäubleho má refoformovaný návrh za slučitelný s německou  ústavou. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmaier konstatoval, že smlouva napomůže konsolidovanějšímu postupu členských států vzhledem k budoucím úkolům, a že členské státy zůstanou "pány Smlouvy".

Během slyšení nechala většina z osmi soudců Druhého senátu překvapivě zaznít náznaky svých pochybností. Například ústavní soudce Udo Di  Fabio učinil otázným, zda reformovaná smlouva přenesením kompetencí na EU skutečně znamená pro občany více svobody či právě jejich svobodu ohrožuje.

Spolkový sněm a Spolková rada již dříve Smlouvu odhlasovaly. Stanovisko německého ústavního soudu je očekáváno během několika měsíců. Do té doby je nanejvýš nepravděpodobné, že by v i v ČR padlo nějaké závazné rozhodnutí a Smlouva zůstane přehazovaným horkým  bramborem, se kterým nechce nikdo nic mít.
 
-bj-
 

3829 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění