Klaus ve Francii kritizoval eurosocialistické plánování

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 12.2.2009 | Rubrika: Politika
klauss

 

Český prezident Václav Klaus v Paříži na své přednášce pro Foreign Policy France ostře kritizoval státní zásahy do ekonomiky, teorii globálního oteplování, protekcionismus a evropský centralismus.

Hned na začátku projevu se opřel do takzvané ideologie evropeismu. Tato podle něj heterogenní ideologie získala v posledních letech nebývale na síle, protože ovlivňuje konkrétní politiky a náš způsob života.

Evropeismus je podle prezidenta charakterizován vírou v sociálnětržní hospodářství a nedůvěrou ve volný trh, spoléháním se na takzvanou občanskou společnost, korporativismus a nevládní organizace na úkor parlamentní demokracie, vírou v sociální konstruktivismus a nedůvěrou ve spontánní evoluci lidské společnosti, lhostejností k národnímu státu a slepou důvěrou v internacionalismus. Evropeismus dále podporuje supranacionální model evropské integrace na úkor mezivládního přístupu.

Klaus se rovněž opřel do převažujícího levicového smýšlení francouzských intelektuálů. Prezident ve svém projevu zmínil pokračující oslabování demokracie a volnotržní ekonomiky na evropském kontinentu, které je úzce spjato s evropským unifikačním procesem. To je prý zvláště velmi varující pro člověka, který strávil většinu svého života v represivním a autoritativním režimu.
Praktickým výsledkem evropeismu je podle českého prezidenta evropská ústava a její nynější pokračovatelka Lisabonská smlouva. Klaus řekl, že nadále probíhá postupný posun od liberalizace a odstraňování bariér k masivnímu zavádění regulací a harmonizace shora. Sociální systém je podle prezidenta přehnaně štědrý, stále narůstá regulace byznysu a objevují se snahy o protekcionismus.

Heslo českého předsednictví Evropa bez bariér je podle prezidenta o původních ambicích evropské integrace, která měla znamenat odstraňování bariér a protekcionismu, liberalizaci a otevírání se. Návrat k těmto hodnotám je dle něj více než potřebný.

Klaus také znovu zopakoval, že pro něj nemá členství České republiky v Evropské unii alternativu, což ale neznamená, že máme akceptovat pouze jeden předem daný vývoj evropské integrace bez dalších možných alternativ.

„Právo lidí říci ‚ano‘ nebo ‚ne‘ Evropské ústavě nebo Lisabonské smlouvě nebo jinému podobnému dokumentu by mělo být považováno za posvátné,“ řekl Klaus. Podle něj je toto právo základním smyslem Evropy. „Útoky na ty, kteří se odvažují říci ‚ne‘ snahám urychlit prohlubování integrace EU, což je cílem Lisabonské smlouvy, jsou útokem proti skutečné přirozenosti Evropy,“ dodal.

Podle prezidenta patří mezi další velké problémy současnosti environmentalismus a alarmismus kolem globálního oteplování. Tato ideologie podle něj potlačuje lidskou svobodu a prosperitu. Debata o těchto tématech by neměla být vyhrazena pouze klimatologům, ale měli by se do ní zapojit i ekonomové a ti by měli přicházet s analýzami výnosů a nákladů.

Klaus rovněž zmínil problematiku finanční krize a řekl, že se začíná více obávat státních zásahů do hospodářství než krize samotné. Lékem na ekonomické potíže je podle Klause odstraňování restrikcí ve všemožných oborech lidské činnosti.

„V momentu pádu komunismu, téměř před dvaceti lety, jsem neočekával, že zažiji takovou míru vládní intervence do lidského života, které čelíme nyní. Jsem proto přesvědčen, že boj za svobodu a tržní hospodářství zůstává hlavním úkolem dneška,“ řekl na závěr prezident.
 
Euro 11. 2.

3297 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku"Majdanská lež" 6 roků poté: Konečně nezvratné důkazy. Gruzínští snipeři promluvili. Palbu pod dohledem CIA řídili Pašinský, Parubij a Saakašvili. Bidenové za odměnu vydrancovali zemiMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotky!Místo protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Privatizace? Děti komunistů tunelovaly, co šlo. Muž, který viděl mnohé, vás pobaví 90. léty. Nebo spíš nepobavíKámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění