Klaus ve Francii kritizoval eurosocialistické plánování

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 12.2.2009 | Rubrika: Politika
klauss

 

Český prezident Václav Klaus v Paříži na své přednášce pro Foreign Policy France ostře kritizoval státní zásahy do ekonomiky, teorii globálního oteplování, protekcionismus a evropský centralismus.

Hned na začátku projevu se opřel do takzvané ideologie evropeismu. Tato podle něj heterogenní ideologie získala v posledních letech nebývale na síle, protože ovlivňuje konkrétní politiky a náš způsob života.

Evropeismus je podle prezidenta charakterizován vírou v sociálnětržní hospodářství a nedůvěrou ve volný trh, spoléháním se na takzvanou občanskou společnost, korporativismus a nevládní organizace na úkor parlamentní demokracie, vírou v sociální konstruktivismus a nedůvěrou ve spontánní evoluci lidské společnosti, lhostejností k národnímu státu a slepou důvěrou v internacionalismus. Evropeismus dále podporuje supranacionální model evropské integrace na úkor mezivládního přístupu.

Klaus se rovněž opřel do převažujícího levicového smýšlení francouzských intelektuálů. Prezident ve svém projevu zmínil pokračující oslabování demokracie a volnotržní ekonomiky na evropském kontinentu, které je úzce spjato s evropským unifikačním procesem. To je prý zvláště velmi varující pro člověka, který strávil většinu svého života v represivním a autoritativním režimu.
Praktickým výsledkem evropeismu je podle českého prezidenta evropská ústava a její nynější pokračovatelka Lisabonská smlouva. Klaus řekl, že nadále probíhá postupný posun od liberalizace a odstraňování bariér k masivnímu zavádění regulací a harmonizace shora. Sociální systém je podle prezidenta přehnaně štědrý, stále narůstá regulace byznysu a objevují se snahy o protekcionismus.

Heslo českého předsednictví Evropa bez bariér je podle prezidenta o původních ambicích evropské integrace, která měla znamenat odstraňování bariér a protekcionismu, liberalizaci a otevírání se. Návrat k těmto hodnotám je dle něj více než potřebný.

Klaus také znovu zopakoval, že pro něj nemá členství České republiky v Evropské unii alternativu, což ale neznamená, že máme akceptovat pouze jeden předem daný vývoj evropské integrace bez dalších možných alternativ.

„Právo lidí říci ‚ano‘ nebo ‚ne‘ Evropské ústavě nebo Lisabonské smlouvě nebo jinému podobnému dokumentu by mělo být považováno za posvátné,“ řekl Klaus. Podle něj je toto právo základním smyslem Evropy. „Útoky na ty, kteří se odvažují říci ‚ne‘ snahám urychlit prohlubování integrace EU, což je cílem Lisabonské smlouvy, jsou útokem proti skutečné přirozenosti Evropy,“ dodal.

Podle prezidenta patří mezi další velké problémy současnosti environmentalismus a alarmismus kolem globálního oteplování. Tato ideologie podle něj potlačuje lidskou svobodu a prosperitu. Debata o těchto tématech by neměla být vyhrazena pouze klimatologům, ale měli by se do ní zapojit i ekonomové a ti by měli přicházet s analýzami výnosů a nákladů.

Klaus rovněž zmínil problematiku finanční krize a řekl, že se začíná více obávat státních zásahů do hospodářství než krize samotné. Lékem na ekonomické potíže je podle Klause odstraňování restrikcí ve všemožných oborech lidské činnosti.

„V momentu pádu komunismu, téměř před dvaceti lety, jsem neočekával, že zažiji takovou míru vládní intervence do lidského života, které čelíme nyní. Jsem proto přesvědčen, že boj za svobodu a tržní hospodářství zůstává hlavním úkolem dneška,“ řekl na závěr prezident.
 
Euro 11. 2.

3339 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Česká republika je ekonomickou kolonií západní Evropy a především Německa a globalismus a globalisté vykastrovali základní funkce státu, který pro případné pandemie či jiné krize není soběstačnýTito čeští politici hájí zájmy sudeťáků...V Řecku dochází k průlomové obžalobě členů nevládních organizací, zaměřených na pašování lidí do EvropyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Povinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?Pomozte nám, prosím

Eurabia.cz

Francouzský soud chrání muslimského uprchlíka, který před pár dny terorizoval PařížSoužití křesťanů a muslimů nemůže být pokojné! Orbán odmítl nový pakt Leyenové EU na relokaci imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Rouškami virus nezničíme. Rektor UK Zima pro PL: O čem se příliš nemluvíNechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění