Jak zdražit euromýto

Autor: Ondřej Krutílek | Publikováno: 31.3.2009 | Rubrika: Ekonomika
Eura - mince

 

Nebýt krize, šlo by o jednu z kauz roku. Takhle se však o revizi výpočtu mýtného pro kamiony skoro nemluví. Brusel se snaží podvázat nákladní silniční dopravu v EU a fakticky tak omezit celý koncept volného pohybu zboží. Pokoutně, sofistikovaně.
 
Zastánci nové legislativy předpokládají, že jen málokdo se bude radovat z toho, jak se po rozšíření Evropské unie a jejího vnitřního trhu v letech 2004 a 2007 skokově zvýšil objem kamionové dopravy. Jenže jejich návrhy jsou s realitou spjaty jako pes s boudou, od níž se psisko právě urvalo a pádí pryč.
Klíčovým pojmem je „internalizace externích nákladů“. Při výpočtu mýtného by se nadále mělo kalkulovat nikoli pouze s náklady na údržbu silnic, ale také s náklady vznikajícími kvůli dopravním zácpám. A později i s náklady na odbourávání emisí CO2 či s náklady souvisejícími s odstraňováním dopravních nehod. Mýto by také mělo být odstupňováno podle toho, kdy jedete, čím jedete a kudy jedete. Získané prostředky by pak byly zpětně investovány do vývoje šetrnějších vozidel a výstavby infrastruktury.
Teoreticky to vypadá pěkně. Problém chystané euronovinky netkví v tom, že návrh brojí proti nákladní silniční dopravě, nýbrž v tom, že předpokládá: restrikcemi je možné ji odstavit a zboží okamžitě začít přepravovat po železnici. Plnohodnotná alternativa k nákladní silniční dopravě však v dnešní Evropě, bohužel, neexistuje.
 
Návrh skrývá i další nedostatky. Jeho kritici například upozorňují na fakt, že to nejsou kamiony, které výhradně způsobují dopravní zácpy, a že nákladní silniční doprava je v porovnání s dalšími alternativami dopravování zboží beztak nejregulovanější. A taky že by členské státy neměly být Bruselem nuceny nakládat s prostředky, které vyberou, takovým způsobem, jak chce Unie.
 
Ať se nám to líbí nebo ne, unijní vnitřní trh by byl dnes bez kamionů sotva takový, jaký je. Co by se po přijetí nové legislativy změnilo pro běžného spotřebitele? Především by se mu výrazně zúžila možnost výběru zboží v obchodech. Anebo by si musel připlatit...
 
Doufejme, že až bude v březnu euromýto projednávat plénum Evropského parlamentu, zachovají si poslanci chladnou hlavu a zdravý rozum.
 
Text poprvé vyšel v časopise Týden 9/2009.

3825 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe! Čeští občané jsou nespokojeni s EU. Vy je mi divíte? Diktát 5G před branami: Vysílač povinně i do nočního stolku? Další smrtící zátěž. Z kritiků dělat blbce? Studie i petice se množí. Co s těmi, kdo budou vzdorovat? Spánek, DNA, děti a rakovinaEvropská unie jasně prokázala, že podporuje sluníčkářskou gender homosexualistickou ideologii a že se vměšuje do vnitřních záležitostí našeho suverénního státu.Vážení čtenáři, pomozte nám prosímSluníčkáři napadli starší ženu, která se rozhodla postavit proti tomu, že „protirasističtí“ demonstranti v americkém Portlandu ničí fasádu budovy v jejím sousedství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Švédové složitě budovali policejní stanici v "neexistující" no-go zóně, teď řeší jak zajistit bezpečnost policistůNěmecko s Ruskem proti USA: Nord Stream 2 !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Český generál nekompromisně: Běloruská společenost není připravena Lukašenka odstranit. Vliv USA a EU na tamní dění? Kdyby to zkusily, tak... Divoká privatizace bytů, to je hlavní problém. Místostarosta pražského obvodu popisuje, co napáchal populismus devadesátých let
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění