Kasárna, která bojovala

Autor: Marek Skřipský | Publikováno: 15.3.2009 | Rubrika: Studie
Antinacista

Dne 14.3. 1939, v šestnáct hodin odpoledne vyjíždí z pražského Wilsonova nádraží vlak se státním prezidentem, Dr. Emilem Háchou. Směřuje do Berlína, kde má Hácha jednat s Hitlerem o budoucím osudu zbytku českých zemí, zmrzačených mnichovským diktátem. Státní prezident do poslední chvíle doufá v alespoň nějakou formu samostatnosti, nicméně jeho „partneři z druhé strany“ jej nenechají na pochybách – žádná omezená suverenita, bude protektorát !

Po bezohledném nátlaku, který s diplomacií nemá absolutně nic společného, zlomený Hácha podepisuje. Před čtvrtou hodinou ranní druhého dne je tedy rozhodnuto.
Vstup Wehrmachtu na české území však přesto stál Němce ztráty na životech a to ještě během večerních jednání Hitlera s Háchou.
 
Na severní Moravě dříve leželo město s názvem Místek (dnes součást Frýdku – Místku) kde se za první i druhé republiky nacházela Czajánkova kasárna, pojmenovaná podle názvu bývalé továrny, patřící továrníku Czajánkovi. Jejich dvoupatrová budova stála na Hlavní ulici v blízkosti někdejšího kina Vlast a před dvaceti lety padla za oběť demolici. Existenci tohoto objektu dnes připomíná pouze památník v nedalekém parku.
 
Právě tady se 14.3. večer odehrál jediný prokázaný střet mezi česko – slovenskou armádou a nacistickou brannou mocí v oblasti českých zemí. Některé neověřené zprávy se sice zmiňují rovněž o boji dvou praporů Stráže obrany státu kdesi u Moravské Třebové (15.3. ráno), nicméně tyto informace nemohou být stoprocentně doloženy.
Tou dobou v kasárnách sídlil III prapor 8. pěšího pluku „Slezského“ a dále pak obrněná polorota 2. pluku útočné vozby ( Přáslavice, později Vyškov ), sestávající z čety tančíků vzor 33 a čety obrněných automobilů vzor 30 ( prvním velitelem byl podporučík základní služby Vladimír Heinisch ).
 
V osudný den boje pobývalo v kasárnách zhruba 300 vojáků, z nichž všichni patřili k české národnosti, protože slovenští vojáci byli v souvislosti s vyhlášením „samostatného“ Slovenského štátu odveleni na Slovensko.
Na učebně se důstojníci a aspiranti chystali k večerní výuce polštiny, vedené zdejším velitelem 12. kulometné roty III praporu 8. pěšího pluku,kapitánem Karlem Pavlíkem. To už se Příborskou ulicí, směrem od Nového Jičína, k Czajánkovým kasárnám blížily kolony německého plukovníka (obersta) Stowera.
 
Přestože dokument o vzniku protektorátu Čechy a Morava vznikl teprve 15. 3. ráno, nacistické jednotky vjely na severní Moravu už čtrnáctého večer. Důvodem byly obavy, aby tuto strategickou průmyslovou oblast před nimi neanektovala armáda beckovského Polska, které si už od konce září 1938 zvyklo na krkavčí gesta tohoto typu.
 
Proto se 14.3. kolem půl šesté večer objevují Stowerovi muži před branou kasáren, kde je uvítá palba českého strážného. Jen o pár sekund později se jeden z vojáků s výkřikem : „ Němci jsou tady !“ objevuje v učebně. Posádkový dozorčí, poručík Martínek, vyhlašuje okamžitě poplach,kapitán Pavlík vypíná hlavní uzávěr světla, načež začíná organizovat obranu. Jeho dvanáctá rota tak čelí obrovské přesile vetřelců jako první, přičemž jeden z kulometů obsluhuje sám Pavlík.
 
Během chvilky jsou ve zbrani ostatní obránci kasáren – příslušníci deváté, desáté a jedenácté roty, tudíž všech tři sta mužů. Němci, kteří odpor naprosto neočekávali, počítají první padlé. Čeští vojáci po nich střílí odkud se dá – z oken půdy i střechy. Obranu se nedaří pokořit ani za pomoci protitankového kanónu.
Posádce kasáren však dochází munice, jejíž zásoby bývají v kasárnách jen pro nejbližší ostré střelby a tak po čtyřiceti minutách boje své vystoupení ukončuje.
Výsledek střetu vyznívá pro okupanta dosti tristně – zatímco obránci kasáren mají jen dva těžce raněné, na německé straně je osmnáct (podle jiného údaje šestnáct) mrtvých a šest těžce raněných. Němci tak na vlastní kůži pociťují, že ti „ velocipedisté, kteří se navrch hrbí a dospodu šlapou“ nebo „ smějící se bestie“ jak o Češích s pohrdáním mluvil Hitler, umí bojovat a to zatraceně dobře. 
Boj u Czajánkových kasáren představoval z hlediska kontextu druhé světové války pochopitelně malou vojenskou epizodu, nicméně jeho význam v morálním odkazu našich vojáků je obrovský.
 
Posádka Czajánkových kasáren byla po incidentu na velmi krátký čas internována a posléze propuštěna. Okupanti jí nevystavili žádné perzekuci a celkově se k českým vojákům chovali velmi slušně,částečně také kvůli jejich snaze bylo celý střet utajit (to se naštěstí nezdařilo) Zpráva o dění u kasáren by si totiž odporovala s oficiální agendou, podle které německá armáda vstoupila do zbytku českých zemí na žádost prezidenta Háchy a vlády.
 
 
   Kapitán Karel Pavlík – Ten, který vytrval až do konce
 
Jak vyplývá z předchozího textu, v době německého útoku velel úspěšné obraně kapitán Karel Pavlík. Co o něm vlastně víme ?
Narodil se roku 1900 v Hradových Střímelicích jako jedno z šesti učitelských dětí. Sám také absolvoval učitelský ústav v Praze,avšak po jeho ukončení se přihlásil na Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. V československé armádě dosáhl hodnosti kapitána a funkce velitele kulometné roty.
 
Jaké byly jeho válečné osudy ? Kapitán Pavlík byl jedním z mnoha důstojníků, kteří se s okupací nikdy nesmířili a boj proti nacistickému Německu považovali za svou vojenskou, morální i vlasteneckou povinnost. Proto se záhy zapojil do odboje, kde zpočátku působil v ostravské ilegální skupině s názvem Za Vlast ! jež pomáhala československým letcům v útěcích za hranice.
Po čase vyměnil Ostravu za Prahu, kde vplul do složek celoprotektorátní, převážně důstojnické, odbojové organizace Obrana národa, kde spolupracoval mimo jiné s legendárním štábním kapitánem Václavem Morávkem.
 
Podle některých tvrzení se počátkem roku 1942 sešel i s výsadkáři skupiny Antropoid, rtm. Kubišem a rtm. Gabčíkem. Kontakty však udržoval také se sokolskou ilegální skupinou JINDRA – právě toto spojení se mu stalo osudným.
 
V září 1942 totiž gestapo zatklo vysokého představitele JINDRY prof. Ladislava Vaňka, který se stal jeho konfidentem ( později i spolupracovníkem StB ) Vaněk vyzradil schůzku s Pavlíkem, který tak kráčel do nastražené pasti.
Dvěma gestapákům, kteří se jej pokusili zatknout se Pavlík vysmekl a prchal k železničnímu náspu se dvěma psy v patách. Jednoho z nich zastřelil, avšak zezadu jej srazili k zemi další gestapáci a nasadili mu pouta.
 
Po krutých výsleších kapitána Pavlíka transportovali do koncentračního tábora Mauthausen, kde byl 26.1. 1943 v 16 hodin a 31 minut zabit střelou do týla.
Tělo kapitána Karla Pavlíka se nikdy nepodařilo nalézt, jeho symbolický hrob stojí na novém hřbitově v Kostelci nad Černými lesy.

4756 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

EU je diktaturou nevolených a neúspěšných politiků, kteří v rámci svých vlastních národů selhali. Tito nezvolení diktátoři nám vnutili masovou a nekontrolovanou migraci. Na svých rukou mají krev EvropanůPotvrzená podřízenost Babišovy vlády a Ústavního soudu Spojeným státům americkým. Nezávislí čeští vojenští zpravodajští analytici přinášejí rozbor mocenských vlivů, které působí na českou politiku Dokaž, že jsi nevinen. Do poslanecké sněmovny jde návrh zpřísnění antidiskriminačního zákonaEU podstrčila 2 milionům migrantů protizákonné bankomatové karty s hotovostí 1,55 miliardy eur ve snaze legalizovat tak ilegální migraci, pohoršuje se MaďarskoJak ruská prostitutka nastrčená německým komikem zbořila rakouskou vládu v předvečer voleb do EU. Podobala se manželce vicekancléře jen náhodou? Kolik jí zaplatili?

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

ePortal.cz

Cirkus bude!Mediální mainstream vědomě zamlčuje islámský antisemitismus

Eurabia.cz

Kompromitující fotografie šéfa ČSSD s muslimy ze Saúdské Arábie. Už víte proč za schvalování útoku na muslimy je v ČR větší sazba jak za vraždu?Britská media informuji o útoku muslimů na shromáždění Robinsona stylem, jakoby za vše mohli jeho stoupenci

FreeGlobe.cz

Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe JoneseLidé ve Švýcarsku se obohatili! Tedy alespoň osmdesát procent těch, co pocházejí ze Somálska

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždyČT? Trapný. Ozval se poslanec, na kterého Václav Moravec „zapomněl“. Velmi ostře
Články autora
Průzkum
Volby do Evropského parlamentu 24. a 25. května Koho budete volit ve volbách do Evropského parlamentu?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění