reklama

Kristovo zmrtvýchvstání a jeho praktické důsledky

Autor: odjinud | Publikováno: 12.4.2020 | Rubrika: Kulturní válka
jesus2

 

 

Jedinečnost Kristova zmrtvýchvstání

Představme si, že je rok 1273, nacházíme se v Itálii, v Neapoli, a nasloucháme, jak sv. Tomáš Akvinský káže v místním dominikánském kostele o „Apoštolském vyznání“. Zrovna dnes vysvětluje pátý článek, jehož druhá část zní: „Třetího dne vstal z mrtvých.“ Říká zhruba toto: Zmrtvýchvstání Pána Ježíše Krista bylo jedinečnou událostí v lidských dějinách. Na stránkách evangelia najdeme zprávy o tom, že se i jiní zemřelí vrátili do života, jako např. Lazar v Betanii, mládenec z Naimu nebo dcera Jairova. Avšak zmrtvýchvstání Pána Ježíše je výjimečné.

Za prvé proto, že Kristus vstal z mrtvých vlastní mocí, kdežto Lazar a další byli vzkříšeni Kristovou mocí. Je třeba rozlišovat dva pojmy: „zmrtvýchvstání“ a „vzkříšení“. Z mrtvých vstal pouze Kristus, ostatní byli toliko jeho mocí vzkříšeni. Za druhé, Pán Ježíš vstal z mrtvých, aby už nikdy více nezemřel. Syn vdovy po vzkříšení a po prožití Bohem daného času znovu zemřel.

Za třetí, Kristovo zmrtvýchvstání bylo podmínkou a předpovědí vzkříšení při parusii, tedy Kristově druhém příchodu na zem. Kdežto návrat do života např. dcery představeného synagogy k žádným podobným důsledkům nevedl; byl potvrzením božství Kristova a udělal radost těm, kteří dotyčnou dívku znali. Nacházíme o něm zprávu v evangeliu a dnes je součástí paměti Církve, ale to je vše.

A za čtvrté, ke Kristovu zmrtvýchvstání došlo třetího dne po jeho slavné smrti na kříži. Pán nejenže vstal z mrtvých vlastní mocí, ale také sám určil čas oné události. Nikdo jiný čas návratu svého těla k životu sám neurčil. Kristus vybral třetí den po své smrti. Tři dny pobytu v hrobě stačily, aby případné pochybovače přesvědčil, že skutečně zemřel. Kdyby Ježíšovo tělo odpočívalo v hrobě déle, mohli by učedníci ztratit víru a jeho umučení by se jim mohlo zdát zbytečným.

Praktické závěry

Teď si představme, že Andělský doktor na chvíli přerušuje své kázání. Proud slov, který se linul z kazatelny v neapolském nářečí, ustal. Řečník se hluboce nadechuje. Oči všech přítomných ho sledují. Okamžik ticha… a znovu se rozezní hlas sv. Tomáše. Tentokrát se na nás obrací s výzvou: a nyní z toho, co bylo řečeno, vyvoďme čtyři praktické závěry pro svůj život.

První závěr: pokud nás potká neštěstí hříchu, který v naší duši usmrtí život milosti, pamatujme, že je možné opět povstat do života milosti a že máme povinnost o něj skrze pokání usilovat. Jako Kristus nezůstal v hrobě, tak ani my nemáme zůstávat ve stavu duchovní smrti způsobené hříchem.

Druhý závěr: nesmíme odkládat návrat do duchovního života v milosti na poslední chvíli hříšného života v těle. Pán Ježíše neodložil své zmrtvýchvstání na konec světa. Vstal po třech dnech. To je pro nás pokynem, abychom co nejdříve usilovali o své duchovní vzkříšení, bez zbytečného otálení. Pokud to budeme brát na lehkou váhu, může se jednoduše stát, že se už před smrtí nestačíme obrátit nebo přilneme ke hříchu tak silně, že se naše vůle od něj před smrtí už nedokáže odtrhnout.

Třetí závěr: povstat z duchovní smrti, k níž došlo následkem hříchu, nestačí. Povstat z ní co nejdříve, je také málo. Je nutné povstat s pevným předsevzetím, že už nebudeme více hřešit. Kristus přeci nevstal z mrtvých proto, aby opět zemřel. Stejně tak ani my nemáme oživovat duchovní život v milosti proto, abychom ho zase za nějaký čas ztratili.

A za čtvrté: vstáváme-li z duchovní smrti způsobené hříchem s předsevzetím vytrvat v milosti posvěcující, musíme si položit otázku, co nám pomáhá vyvarovat se hříchu. Odpověď není jednoduchá. Pokud se chceme vyvarovat hříchu, tak se především vyvarujme příležitostí k němu.

Kázání skončilo. Je čas vrátit se ke každodenním záležitostem. Končí rovněž liturgie velikonočních svátků, a my znovu budeme muset ve svých životech činit rozhodnutí a čelit těžkostem, které souvisejí s plněním povinností našeho stavu. Dej Bůh, abychom byli po velikonočních svátcích silnější, stejně jako byli obyvatelé Neapole po vyslyšení kázání sv. Tomáše Akvinského o pátém článku „Apoštolského vyznání“.

Piotr Szczudłowski

Převzato ze Zawsze Wierni 2/2015.
Přeložila Marta Trnková.
Vyšlo v Te Deum 2/2015.

Klíčová slova: Katolická církev  | křesťanství


1048 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Bude ČR čistým plátce do rozpočtu EU už od příštího roku? Cítím se diskriminován. Mám pocit, že moje země byla ukradena nebo že jsem byl unesen a umístěn na neznámém cizím místě, které neuznávám jako domovUž běží tichá válka USA-RuskoBez Vás nepřežijeme...Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spal

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNikoliv náhodou jsou hlavními protagonisty protiruské kampaně mladí komunální politici, kteří nemají vlastní zkušenost ani s komunismem. O to falešnější a vykalkulovanější je jejich kampaň

Eurabia.cz

Anglická vláda přiznala, že úřady roky tolerovaly sexuální zneužívání děti muslimskými zločinciPo nepokojích chce Trump prohlásit ANTIFA za teroristickou

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Ivan David k nepokojům v USA. Násilí na základě barvy pleti. A souvislost s volbami?Ursula je mimo realitu! Placení kývači v Bruselu nám zavaří... Z Trikolóry zní zděšení, jde i o česká auta
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění