V sázce je bilion: Čína se připravuje na odprodej státního dluhu USA

Autor: odjinud | Publikováno: 12.6.2020 | Rubrika: Ekonomika
Čína

Washington hrozí Pekingu odmítnutím plnit dluhové závazky. Podle Bílého domu by to měla být cena Číny za šíření koronaviru a za utajování informací o pandemii. Jak uvádí média, Čína, jakožto druhý největší držitel státního dluhu USA, plánuje na trh vypustit velký objem státních dluhopisů. 

Ekonomové jsou přesvědčeni, že to způsobí ohromnou ránu celému trhu s americkými cennými papíry a kurzu dolaru.

Na konci března senátoři Marsha Blackburnová a Lindsey Graham požadovali, aby byl Peking potrestán za „skryté informace o vypuknutí epidemie ve Wu-chanu, která způsobila začátek krize ve zdravotnictví v celosvětovém měřítku“. Podle jejich názoru je nutné, aby část amerického dluhu, který se nachází v rezervách Čínské centrální banky, byla odepsána. V podstatě to znamená default cenných papírů amerického ministerstva financí.

„Je to už třetí pandemie z Číny. Přichází z těch špinavých trhů, kde mají myši a opice s virem, který se pak přenáší skrz jídlo,“ uvedl Graham v rozhovoru pro Fox News. Senátor zdůraznil, že proto „by měl celý svět vystavit účet za pandemii“ a donutit Peking „aby se hluboce plácl přes kapsu“.

V Kongresu USA předložili návrh zákona o nutnosti mezinárodního vyšetření činů Pekingu v době vypuknutí koronaviru a vytvoření „ mechamismu vyplácení kompenzací“. Ke kampani se připojili i nejvyšší vládní činitelé a americký prezident Donald Trump tuto myšlenku také podpořil.

„Zatím jsme nestanovili konečnou sumu, ale bude významná, Čína udělala strašlivou chybu a snažila se ji skrýt,“ uvedl prezident.

Jak však čínská média varovala, Peking zadlužen nebude. Druhý největší zahraniční věřitel Spojených států je připraven začít prodávat své obligace. Podle nejstarších anglicky píšících noviny v Hongkongu South China Morning Post je možné, že k tomu dojde v blízkých měsících v závislosti na tom, jak se bude rozvíjet situace s požadavky na odškodnění.

„Bílý dům diskutuje o prominutí celého nebo části amerického dluhu vůči Číně ve výši 1,1 bilionu dolarů. Takové extrémní opatření je velmi nepravděpodobné, ačkoliv samotný fakt o diskusi může donutit Peking, aby se ochránil před rizikem a snížil jeho americký státní dluh,“ píší noviny.

Jak uvádějí analytici, výsledek bude pro Spojené státy krajně nepříjemný: Čína zasáhne trh státních dluhopisů přesně v ten moment, kdy Washington prudce zvýšil své emise, aby financoval programy na boj proti pandemii a jejím ekonomickým následkům.

„Odepsání dluhu je takový šílený nápad, že kdokoli, kdo to nabízí, ať už je to kdokoli, by měl vážně přemýšlet o své profesní způsobilosti,“ řekl Cliff Tan, vedoucí oddělení analýzy trhů ve východní Asii MUFG.

Proto se experti kloní spíše k tomu, že se jedná o politický trik v rámci předvolební kampaně za znovuzvolení Trumpa. Tento krok totiž „úplně zničí zdroj financování deficitu rozpočtu USA“.

Ekonomové varovali: jakýkoliv pokus Washingtonu neplnit dluhové závazky vůči Číně bude mít bumerangový efekt. Skutečný default prudce oslabí důvěru investorů ve schopnost americké vlády platit účty, v důsledku toho i dolarová aktiva.

Výnos státních treasures se tak prudce zvýší, což také zvýší náklady na financování jak pro americkou vládu, tak i pro americké společnosti a spotřebitele. Navíc k tomu dojde v době extrémní slabosti americké ekonomiky, u které se předpokládá největší čtvrtletní pokles v historii – až 50 % HDP.

V ČLR opakovaně uvedli, že americký veřejný dluh považují za riskantní a snižují dolarové rezervy ve prospěch japonského jüanu a jihokorejského wonu. Peking může teoreticky provést obrovský prodej. A bude to katastrofa: hodnota treasures se propadne, na akciovém trhu vznikne panika a dolar se zhroutí.

Jiná věc je to, že se to Peking zřejmě neodváží udělat: čínský export poroste v důsledku oslabení americké měny. Kromě toho dumping amerických státních dluhopisů bude vážně omezovat schopnost řídit kurz jüanu.

„Čína je schopná vyvolat kolaps dolaru a finančních trhů tím, že je zaplaví americkými státními dluhopisy. Treasures se budou znehodnocovat a jejich ziskovost se bude výrazně zvyšovat. Není vyloučena ani globální finanční katastrofa, která zasáhne také Čínu,“ vysvětluje ekonom.

A přesto s největší pravděpodobností upřednostní Peking méně tvrdou variantu: jednoduše přestane kupovat emise amerického státního dluhu. A bude postupně snižovat tato aktiva jako znehodnocování treasures.

Kvůli obchodní válce se Spojenými státy se Čína systematicky zbavovala těchto papírů. Výsledkem bylo, že k červnu 2019 přešlo vedení mezi zahraničními držiteli amerického státního dluhu do Japonska: Tokio má treasures v hodnotě 1,12 bilionu.

Jak ukázala poslední zpráva Ministerstva financí USA, do února kleslo portfolio amerických státních dluhopisů v Číně na 1,09 bilionu z 1,32 bilionu v listopadu 2013.

Zdroj: snews.com

www.ac24.cz

Klíčová slova: Čína  | USA
2096 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Tato věc podle mého názoru dokazuje, že elity Evropské unie prosazují, aby Česká republika i Evropa byla osídlena imigranty...V čele OSN pomatený feminista: Pořád je tu patriarchát. Hrdé stvůry usilují o likvidaci civilizace. Pandemie nerovnosti? Svět vybudovaný muži musí být zničen. Jsou na to v Africe a Asii zvědavi? Loď se potápí: Z finančníků nemocní gambleři a spekulanti. Nikdo neví, co bude dál. Po nás potopa? Elity dočista ztratily rozum. Jaderný reaktor před výbuchem?Podpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAŘídí vedení EU agenti turecké tajné služby MIT?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobytMajdan na Ukrajině slaví úspěch, už z ni uteklo 13 milionu lidí a porodnost klesla o 40%

ParlamentniListy.cz

Támhle jsou dveře, slyšel Jakub Železný. Varování: Stížnost na něj může jít mnohem výšGenerál Šedivý: Dvě třetiny migrantů tu nemají co dělat. EU to ví. Podivná slova Navalného
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění