reklama

EU zničila naše zemědělství, a proto radikálně zdražují potraviny. Dováží k nám odpad

Autor: Radim Fiala | Publikováno: 4.7.2020 | Rubrika: Zamyšlení
Zemědělství

EU zničila naše zemědělství, a proto radikálně zdražují potraviny. Dováží k nám odpad. Hnutí SPD proto prosazuje potravinovou soběstačnost České republiky. Určitě jste si v obchodech všimli radikálního zdražení potravin. To bude podle odborníků dál pokračovat. Poděkovat můžeme EU, která zničila naše zemědělství (naši zemědělci dostávají zhruba čtyřikrát menší dotace než zemědělci ve „starých“ zemích EU a nejsou schopni konkurovat) a kvůli níž již nejsme potravinově soběstační. Před rokem stálo kilo vepřové pečeně v českých obchodech 125 korun, nyní stojí 150 korun. V supermarketech zdražuje též ovoce, zelenina, rýže a další trvanlivé potraviny. Navíc víme, že existuje dvojí kvalita potravin a k nám se dováží potraviny horší než do západních zemí.

Dle výpočtu serveru E15 vidíme například zdražení jablek meziročně o 40 procent, cukru více než 21 procent, vepřové pečeně téměř 20 procent, pšeničné mouky hladké téměř o 19 procent.

Paprika bílá stojí v obchodech 90 korun, červená 130 korun a žlutá 120 korun! Drahé je i ovoce, třeba jablka stojí 37 korun. Cena je extrémní také u citrónů, které koupíte za 64 Kč/kg.

Zdražení je evidentní

Podle údajů ČSÚ v dubnu zrychlil meziroční růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Téměř o čtvrtinu zdražilo ovoce, za zeleninu kupující platili o téměř 12 procent více. Ceny vepřového masa stouply proti loňskému dubnu skoro o 19 procent, mouka zdražila o 16,6 procenta a cukr o 16,2 procenta.

Navíc odborníci hovoří o tom, že ceny budou dále růst. Jedná se zejména o cuketu, kapustu, mrkev, v případě ovoce pak o kiwi nebo citrusové plody. Řeknete si, že u zeleniny a ovoce, které by se u nás tak jako tak pěstovat nemohly, cenu ovlivnit nemůžeme. Není tomu ale tak docela. V ekonomice je znám takzvaný substituční efekt, který znamená, že když je například jedna potravina drahá, vyberu si k ní levnější alternativu. Čili pokud budeme mít vlastní levnou zeleninu a ovoce pěstované u nás, můžeme touto konkurencí snížit i cenu dovážených produktů, protože budou mít větší konkurenci.

Potravinová soběstačnost naší země je minulostí, vzato v celkovém finančním vyjádření jsme soběstační asi z 58 %.

Současná soběstačnost v jednotlivých komoditách je podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska (rozhovor pro Parlamentín listy 13. května 2020) následující:
- zelenina 25 procent
- ovoce 30 procent
- hovězí maso 100 procent, výrazně se u nás ale snižuje spotřeba hovězího masa; zatímco v roce 1990 jsme spotřebovali 23,5 kilogramu na obyvatele za rok, v roce 2019 už to bylo jen asi 7,8 kilogramů na obyvatele za rok
- vepřové maso 36 až 38 procent
- drůbeží maso 54 až 59 procent
- vajíčka 54 až 60 procent
- mléko 90 procent včetně výrobků a spotřeb do cukrárenských a pekárenských výrobků

Dvojí kvalita potravin. Z EU nám vozí odpad

Hnutí SPD podporuje obnovení potravinové soběstačnosti naší země, abychom nebyli závislí na drahém dovozu z ciziny. Dnes dovážíme často závadné potraviny z EU, která uplatňuje politiku dvojí kvality v potravinách. Co by neodpovídalo kvalitě v Německu, to se prodá do Česka. EU nám brání pod záminkou jednotného trhu ve vlastní účinné kontrole kvality dovážených potravin, což se ukázalo v případě dovozu masa.

Jako oficiální důvod pro zrušení našich přísných potravinářských norem bylo uvedeno, že národní normy odporují principům volného trhu, přesněji společného trhu ES/EU. Před koncem roku 1991 nebylo možné zákazníkům jako salám prodávat výrobek, v němž nebylo maso.

Několik srovnávacích testů z minulých let ukázalo, že Češi, Slováci a další obyvatelé zemí z bývalého východního bloku jsou šizeni prodejem výrobků, které mají jiné složení než jejich ekvivalent prodávaný v zemích jako je Německo či Rakousko.

Ministerstvo zemědělství udělalo průzkum 21 vybraných druhů zboží v pěti státech a porovnalo je. Například rybí prsty pod stejným logem mají v Česku nižší obsah masa, navíc jsou dražší, prací prášek Persil zase méně aktivní látky. Mezi potravinami byl výrazný rozdíl, například u rybích prstů společnosti Iglo. Německá verze obsahuje až 64 procent masa, ta česká 50 procent. Obě však byly vyrobeny ve stejném německém závodě.

Pizza Ristorante od Dr. Oetkera má v Česku menší množství mozzarelly. Proti Rakousku s 22 procenty si v Česku dáte pouze 17 procent. Německý Persil obsahuje o zhruba 20 procent více aktivní látky než ten český. Firma Shell nabízí v Německu pod stejným názvem V-Power Diesel naftu mnohem kvalitnější než u svých českých čerpacích stanic.

Svaz obchodu a cestovního ruchu upozorňuje, že západní potravinářské firmy zakazují obchodům, aby do ČR dovezly kvalitnější verzi výrobku třeba z Německa, a často i pod pohrůžkou zastavení dodávek nutí obchody, aby nakoupily pouze horší verzi přes českého distributora. To je skandální a mělo by to být podle hnutí SPD trestné!

Bývali jsme potravinově soběstační a musíme se k tomu vrátit

V roce 1990 jsme pěstovali brambory na ploše 109 tisíc hektarů, v roce 2017 to byla necelá čtvrtina, přesně 23 418 hektarů.

V roce 1990 jsme vyprodukovali v ČR 1,465 milionu tun jatečných zvířat celkem (skot 515 tisíc tun, prasata 740 tisíc tun, drůbež 210 tisíc tun, bráno v živé hmotnosti) a nyní je toto číslo na necelé polovině – 719 tisíc tun v roce 2017! (Současný stav chovaných prasat je 1,5 milionu, což je necelá třetina stavů před třiceti lety! Jenom pro představu, tato země jich uživila i přes 5 milionů – v roce 1981 byly stavy prasat 5,1 milionů kusů!)

Nedostatek živočišné produkce znamená i nedostatek hnojiva pro půdu, která je vyčerpaná a současně není schopna zadržovat vodu. I kvůli tomu trpíme katastrofickým suchem, na nějž navazuje například kůrovcová kalamita a podobně.

Řešením je podpora infrastruktury našeho venkova a našich českých zemědělců a ochrana klíčových komodit. Zemědělská politika musí být znovu pod kontrolou našeho státu a hnutí SPD bude podporovat potravinovou soběstačnost našeho státu v nejzákladnějších komoditách, abychom byli připraveni na výživu obyvatelstva ČR pro případ války, pandemie, ekonomické či migrační krize. Jinak nás může čekat bída a hlad! Potřebujeme pečovat o zemědělskou a lesnickou půdu. Pole musí sloužit k produkci potraviny, ne solárním parkům, řepce do paliv nebo kukuřici na spálení v bioplynových kotlech. Pravidla a diktát EU v zemědělství naší zem mrzačí!

Tato pandemie odhalila, že globalismus s Evropskou unií naprosto selhal a že je nutné obnovit potravinově, hospodářsky a vůbec všestranně soběstačné národní státy!

Klíčová slova: EU  | zemědělství  | suverenita


1281 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropská unie schválila směrnici, že budou muset minimálně na dva měsíce nastoupit na rodičovskou místo své partnerky otcové dětíEurokomisařka z hnutí ANO Věra Jourová už podle mého názoru patrně neví, jak by ještě více omezila naši svobodu a suverenitu. Nyní chce de facto zavést celounijní cenzuru sociálních sítíVážení čtenáři, pomozte nám prosímPremiér Andrej Babiš servilně podlézá americkým zájmůmEU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe! Čeští občané jsou nespokojeni s EU. Vy je mi divíte?

euServer.cz

Jsi pro fair play? Pak nemůžeš fandit liberodemobloku.Nová ruská ústava

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Video: Imigrantská sdružení mají Rakouský stát na hákuVideo: Jak Rómové z východní EU obohacují Basilej

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Deset jízd na černo, dluh 200.000. Praxe exekutorů, na kterou PL nezapomněly. A v pozadí děsivé konexe Jiřího PospíšilaŠikovní Piráti. Milion z veřejných peněz na vlastní kampaň. Petr Štěpánek po rockersku napsal, co se skrývá za vlajkou s lebkou a hnáty
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění