Schwippel: Topolánkova vláda mne obelhala

Autor: Jan Schwippel | Publikováno: 24.3.2009 | Rubrika: Zamyšlení
schwippel

 

Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, samozřejmě, že i pro mě to rozhodování, které nás čeká, bylo velmi obtížné, bylo velmi osobní a musel jsem se zamýšlet nad celou řadou věcí, zrovna tak jako kolegyně a kolegové, kteří vystupovali přede mnou.
 
Taková tři klíčová slova pro mě jsou slova, která tady zaznívala opakovaně. Jsou to slova svědomí, důvěra a zodpovědnost. Tato vláda mou důvěru nemá. Důvodů je více, ale jedním z těch klíčových je fakt, že se absolutně nedá věřit jejím slibům. Tato vláda mne obelhala, když slíbila konkrétní úpravu zákona o dani z příjmů. Obelhala mne, když tvrdila, že Lisabonská a radarové smlouvy spolu tvoří jeden nerozborný balíček.
 
Co horšího? Její nejsilnější strana, ODS, obelhala i své voliče. Stačí se podívat do smlouvy s voliči, kterou i mým jménem uzavřel Mirek Topolánek, z níž nebylo splněno téměř nic. Cesta k postupnému slábnutí a ztrácení důvěry byla dlouhá. Její hlavní zastávky byly: opuštění hlavních ideových principů ODS, mimo jiné tehdy, když pan premiér řekl, že volebnímu programu ODS nikdy nevěřil, neplnění slibů, neochota svobodně, férově a otevřeně diskutovat, politické handly, pozitivní a negativní motivace.
 
Připomenu, že koalice nedávno zablokovala zahájení činnosti sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Morava. To byla kauza, v níž náš pan kolega si objednával kompromitující materiály, mimo jiné i na mne a na kolegu Ranince. Pokládám to - to znamená to zablokování činnosti této vyšetřovací komise - za další důkaz snahy nevyjasnit tento případ, snahy zamést tuto kauzu pod koberec. Bez jejího důsledného objasnění ale neexistuje záruka, že se něco podobného nebude nikdy opakovat.
 
Pan premiér včera řekl, že mu jde o zájmy deseti milionů občanů. O to samé jde i mně. Potom ale nechápu, proč ODS zde ve sněmovně svými hlasy přispěla k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Strana, která tuto, pro Českou republiku nevýhodnou, smlouvu podpořila, nemá mou důvěru. Nevěřím, že může důsledně hájit zájmy českých občanů, jestliže na evropské úrovni je ochotna je vyměnit za poklepání na rameno od kdekterého z evropských státníků.
Nevěřím, že může důvěryhodně bojovat proti expanzi a všemocné roli státu, přerozdělování a byrokracii, jestliže de facto podporuje evropský superstát. Nevěřím, že může důvěryhodně obhajovat principy demokracie a svobody, jestliže podpořila smlouvu nedemokraticky prosazovanou a demokratický deficit prohlubující.
 
Naposled, ale v neposlední řadě mě rozhořčil nevídaný útok na legitimitu prezidenta republiky. Chce ODS tvrdit, že to jediné, co se jí skutečně podařilo, totiž znovuzvolení Václava Klause, se stalo nelegitimně?
 
Proč pan Dalík přirovnává zakladatele ODS k Henleinovi? Proč pan premiér hovoří o ose zla Paroubek - Tlustý - Bém - Klaus? Proč ODS zpochybňuje a napadá svého zakladatele? To je pro mne absurdní a zcela nepřijatelné.

Druhou otázkou je, co bude dál. Musím říci, že mě velmi uklidnilo včerejší vyjádření pana premiéra, který řekl, že v případě nemožnosti sestavit nekomunistickou vládu bude ODS směřovat k předčasným volbám. To je řešení, které velmi podporuji i já. Že prý je ale tato vláda tím nejlepším krizovým manažerem. Musím říci, že tomu nevěřím. Nevěřím tomu proto, že se deklarovala jako proreformní a ne jako protikrizová. Nevěřím v možnost její zásadní proměny. Nevěřím tomu proto, že ještě v prosinci označoval ministr financí ty, kteří tvrdili, že odhadovaný růst ve výši 4, 8 % je nesmyslem, za hazardéry a nechal schválit zcela nerealistický rozpočet. Nevěřím tomu proto, že ani poslední změny ve vládě nebyly deklarovány jako protikrizové. Věřím, že sestavení mnohem lepší protikrizové vlády bude moderovat pan prezident. Pokud dnes budu hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě, otevírám prý ale dveře komunistům. Zásadně platí, že každý je odpovědný za své činy a žádná hrozba ani strašák ho této odpovědnosti nezbavuje. Prezident Václav Klaus a jeho oddanost transparentním a demokratickým postupům je pak pro mne tou největší zárukou, že žádné řešení, které by komunistům nahrálo, nemůže určitě nastat. Kro mě zná, ten ví, že jsem nikdy s komunistickou stranou nesympatizoval a nikdy bych dobrovolně nepomáhal k nástupu levice. A pokud dnes chci podpořit nějaké řešení, pak je tomu tak proto, že si přeji obrodu pravice, že si přeji návrat k obsahu v politice, že si přeji dodržování slibů a otevřenost diskuse. A určitě i proto, že mě děsí stav, kdy se mnohé přízraky z minulého režimu začínají znovu objevovat. Dnes je řeč o ohrožení základních demokratických principů této země. Lidé se znovu začínají bát otevřeně projevovat své názory. Podezření na nestandardní zásahy do justice a orgánů činných v trestním řízení, označování parlamentu za poslušnou spartakiádu - to všechno jsou věci, které minulý režim až příliš připomínají.

Ze všech těchto důvodů budu dnes hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. A za určitou garanci toho, že takový postup nepovede k nástupu levice k moci, považuji ta vyjádření, která jsme slyšeli ze strany pana prezidenta, že pověří sestavením nové vlády někoho z ODS. A já vůbec nevylučuji, že takovou vládu podpořím, pokud budou existovat reálné garance, že všechno to, co jsem popsal, se nebude již opakovat. Myslím si, že podmínkou pro to bude, aby v čele této vlády nestál Mirek Topolánek. Ale nevylučuji v této chvíli ani to, že bych podpořil i takovou vládu za podmínky, že - jak říkám - budou existovat rozumné garance, že nic z toho, co jsem popsal, se nebude opakovat. Děkuji vám za pozornost.
 
 

6243 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Neziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volbyKřesťanům usekli hlavy, ale se Západem to ani nehnePomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaKdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

Americký výzkum potvrdil údajnou fake news: Terorismus do Evropy přichází s uprchlíky ...Nová kniha: Povaha a zločiny zakladateľa islamu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Známý psycholog se s hrůzou dívá na západ: Dobře, že se nezakázali komunisti, ale nechalo se to doběhnout!Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění