reklama

Zvláštní metanovou „daní z prdu“ by Komise EU chtěla zdražit maso hospodářských zvířat

Autor: Ivan David | Publikováno: 12.9.2020 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 19

Po několikadenní přestávce nutné k ručnímu přepočítání hlasů odevzdaných ke každému z téměř 500 pozměňovacích návrhů velká většina členů Zemědělského výboru Evropského parlamentu schválila „vykuchání“ návrhu nařízení o Stanovení rámce pro dosažení klimatické neutrality a přezdívané „evropský právní rámec pro klima“. Pro návrhy na vyškrtnutí pravomoci Komise ukládat občanům, firmám a členským státům povinnosti nebo zákazy formou prováděcího nařízení Komise – tedy bez souhlasu europarlamentu a členských států v Radě – hlasovalo 40 poslanců. Proti bylo pouze 5 poslanců za Zelené, v jejichž řadách působí i čeští Piráti. Zdrželo se rovněž 5 poslanců.

 

Na plénum europarlamentu tak míří návrh, aby Komise nemohla cokoli činit sama a bez kontroly, ale aby naopak každý svůj návrh na zákaz nebo nucení občanů členských států musela předložit k odsouhlasení europoslancům a ministrům členských států v Radě. Pokud by návrh Zemědělského výboru potvrdili na plénu i ostatní poslanci, s vysokou mírou pravděpodobnosti by to znamenalo konec nebo aspoň výraznou redukci Zeleného údělu.

 

Komise se návrhem nařízení o právním rámci pro klima pokusila o „legislativní puč“. Pokud by nařízení prošlo v podobě, jak je Komise předložila, získala by unijní exekutiva stejné pravomoci, jako měl nacistický diktátor Adolf Hitler. 

Skutečným cílem právního rámce pro klima je dát Komisi možnost obejít hlasovací procedury a svým prováděcím nařízením uzákonit věci, které by při běžném hlasování v Radě a v Evropském parlamentu nikdy nemohly být schváleny. Komise již opakovaně avizovala, že v rámci snah o nahrazení fosilních paliv „ekologickou“ energií z větrných turbin a solárních elektráren hodlá zavést ekologické daně, které by zdražily motorová paliva až na 100 Kč/l. Podobně chce Komise zdražit i vytápění a ohřev vody teplárnách výrobu elektřiny.

Zvláštní metanovou „daní z prdu“ by Komise chtěla zdražit maso hospodářských zvířat. Tyto daně by podle jejích představ měly být placeny rovnou do bruselského rozpočtu. Doposud však v Radě ministrů financí každý návrh na zavedení podobné ekologické daně některý z ministrů vetoval. Pokud by bylo nařízení o právním rámci pro klima schváleno v podobě, jak je předložila Komise, mohli by komisaři obejít ministry a daně na občany a firmy uvalit bez souhlasu členských států.

Většina členů Zemědělského výboru si naštěstí včas uvědomila, že by to vedlo k velmi rychlé likvidaci evropských zemědělců. Bez hospodářských zvířat, které chce Komise zdanit „prdící daní“ by nebyl hnůj. Což by vedlo k vyšší nutnosti užívání minerálních hnojiv a k rychlé degradaci půdy. Nakonec by se ze Zeleného údělu radovali pouze dovozci potravin ze zemí mimo EU. Zemědělský výbor proto s velkou převahou odhlasoval sadu pozměňovacích návrhů, které tuto extrémně nebezpečnou pravomoc, kterou si chtěla Komise uzurpovat, exekutivě berou. Pokud návrh výboru podpoří i plénum, bude muset Komise předkládat k odsouhlasení Radě a europarlamentu návrhy všech změn právních předpisů, které bude chtít provádět. 

V Radě by u daňových otázek nadále platilo právo veta. Komise si chtěla diktátorské pravomoci přisvojit mimo jiné proto, že má oprávněné obavy, aby jí europoslanci a ministři členských států Zelený úděl „po součástkách“ postupně nehodili do koše. Pokud se o každém zákazu, zdražení nebo příkazu něco nevýhodného používat, bude v Radě v EP jednat normální procedurou, budou mít zástupci průmyslových svazů a odborových centrál, které by takové nařízení poškodilo, možnost přesvědčovat poslance a ministry aby je neschvalovali. Tomu se chce Komise vyhnout a chce rozhodovat sama a bez kontroly.

Podle dosavadních velmi hrubých odhadů by zákaz používání uhlí znamenal likvidaci stovek tisíc pracovních míst. Zákaz používání zemního plynu by zdražil životní náklady domácností o desítky tisíc korun ročně. Techničtí vědci již prokázali, že přechod automobilů kompletně na elektromobily je technicky neproveditelný. Pokud na něm bude Komise trvat, tak by to vedlo k likvidaci milionů pracovních míst v automobilkách a v návazných firmách. A navíc by drasticky zdražilo ceny elektřiny. Prakticky každý z návrhů Komise obsažené v Zeleném údělu znamená existenční ohrožení pro miliony zaměstnanců a pro tisíce firem.

Je logické, že odboráři zastupující zaměstnance, kteří by podle návrhů Komise měli přijít o práci, budou proti těmto návrhům bojovat ze všech sil. Stejně tak je logické, že se hrozbě likvidace budou ze všech sil bránit i podniky, jejichž existenci by ukončily záměry obsažené v Zeleném údělu. Jenže všichni tito lidé platí daně, z nichž členské státy odvádí do Bruselu příspěvky do rozpočtu EU. A z toho rozpočtu je placen jak europarlament tak i Komise. A ti co platí daně, mají právo na spolurozhodování. Aspoň cestou svých volených zástupců. Komise je nevolený orgán a jako taková by měla brát ohled na názory daňových poplatníků a nechovat se jako diktátor. Včera jsme k tomu na Zemědělském výboru dobře nakročili. Držte nám i sobě palce, aby návrhy na „vykastrování“ Zeleného údělu potvrdila i většina našich kolegů na plénu.

 

Klíčová slova: EU  | zemědělství


1270 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islamizace západní Evropy probíhá v plném prouduPůl století rozkladu: Umíral světec z Osvětimi za jinou víru? Světec by se z papeže Františka zhrozilArabská strana Švédska: Nemáte tu co dělat, vaše země už neexistuje!Chvála hranice: Děti už ani nevěděly, že jsme je měli. Průšvih znovu oživil "čáru". Nepohodlné, komplikující. Zážitek od Mikulova. Když ještě bylo kam odsunout Němce. Nic není navždy. Hlídejme si domovKnihy Rowlingové se kvůli jejímu osobnímu názoru na gender po celém světě pálí či zakazují

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Dánské premiérce se už nelíbí šaríaDal imigrantovi práci. Ten ho po neshodě zabil

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Proboha. Neukazujte Romanu PrymuloviBabiš a spol. bez roušek na Nově: Takhle to bylo. Jenže...
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění