reklama

Za Arménii bojují i Řekové

Autor: Ivan David | Publikováno: 10.10.2020 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Řecko

Prezidentka Svazu řeckých společenství Arménie Maria Lazarevová zasílá prostřednictvím listu Proto Thema své vlastní poselství:
„Arménské síly v Arcachu bojují proti azerské agresi sponzorované Tureckem. V Arménii žije mnoho Řeků, kteří bojují za vlast, kde se narodili, vyrostli a dnes jsou jejími občany.


Dnes se odhaduje, že v Arménii žije asi 1 000 emigrantů pontského původu. To jsou potomci Řeků, kteří do oblasti Karabachu uprchli po pogromech na Řeky ve dvacátých letech minulého století z Turecka. Žijí zejména v severní části země, v provinciích Shirac, Lori a příhraniční oblasti Tavos poblíž Gruzie, ale také v hlavním městě Jerevanu. V Arcachu je také menší řecká komunita, která je ve své moderní historii znovu vystavena nebezpečí genocidy.


„V Arménii se tomuto boji říká „Boj o přežití“ přičemž ve skutečnosti nejde jen o kousek země, jak říkají Ázerbájdžánci, ale o vlast, dědictví a kulturu,“ poukázala Lazarevová pro Proto Thema.
"Jděte do Arcachu a ukažte mi ázerbájdžánské kulturní dědictví." Nenajdete nic, ale najdete staré arménské kláštery a chačkary (typické arménské středověké kříže). Arméni nemusí prokazovat, o čí zemi jde, “uvedla Lazarevová.

 

Prezidentka Svazu řeckých společenství Arménie Maria Lazarevová

 

 

A pokračovala popisem úsilí o přežití obou národů:
"Morálka Arménů v Arménii a Arcachu, ale také Řeků, kteří tam žijí, je velmi vysoká a všichni, bez výjimky, jsou připraveni jít do první linie." V řecké komunitě ani v celé Arménii nepanuje vůbec žádný strach. Válka a konflikty bohužel nejsou v našich životech nic nového. Dokonce i v posledních dnech, kdy Ázerbájdžánci míří svými útoky na civilní obyvatelstvo, když jsou bombardovány naše vesnice a města, jsou lidé nebojácní a jednotní, “uvedla Lazarevová. 


"Většina Řeků žijících v Arménii jsou občany Arménské republiky. Naše povinnost je chránit naši vlast. Ano, vojáci a dobrovolníci řeckého původu bojují po boku arménských sil. Nyní však v Arménii nejsou žádné řecké, ruské, kurdské, jezídské a další etnické menšiny. Jsme jen lidé a občané a všichni chráníme naši společnou vlast, “zdůraznila Lazarevová.

 

Kamenné skulptury symbolizující déle než dvoutisíciletou přítomnost Arménů-křesťanů v Arcachu

 

Prostřednictvím listu Proto Thema se Lazarevová obrátila na řeckou veřejnost:
"Žádní lidé na světě nemohou lépe pochopit situaci a osud Arménů než Řekové. Takže, naši řečtí přátelé a bratři, v tomto boji musíme být jednotní. Opakuji, tato válka není o zemi, ale o svobodě a o míru. Náš boj je spravedlivý.“


Ano, je to spravedlivý boj. Boj o přežití národa je totiž vždy spravedlivý. A nelze přijmout tezi, že Ázerbajdžán má na území Karabachu právo, protože mu ho kdysi připsal Chruščov. Právo na zemi mají ti lidé, kteří v ní žijí. A až příliš dobře víme, jak vypadají území, která Turci a jejich spojenci „osvobodili“. Etnické čistky, vraždy, loupeže, znásilňování, vyhánění původních obyvatel a jejich nahrazování syrskými džihádisty. V Ázerbajdžánu jich podle časopisu Foreign Policy je nasazeno asi 1500. Protřelých válečných zločinců. Zpráva OSN odsuzuje jejich zločiny, ale proti jejich pokračování svět nepodniká nic.

Klíčová slova: Turecko


1006 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Další vlna cenzury: Facebook jde tvrdě proti svobodě a TrumpoviNATO, energetická geopolitika a konflikt na KavkazeOpětovná smrt svobody slova v Holandsku. Geert Wilders odsouzenProsím, pomozteDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ePortal.cz

Mylná tolerance obřích dluhůVláda nás vrhá do chudoby pod záminkou covidu

Eurabia.cz

Rakousko chce proti imigrantům nasadit dronyFrancie vyhlásila válku! Islámistům v zemi

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Sorosovi poskoci v Arménií vedou národ k sebezničení. Západ Arménií opustil a jedinou záchranou je RuskoMiláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...

ParlamentniListy.cz

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v BruseluNová čísla, která zklamou opozici. Babiš se celkem drží, ČSSD to roste
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění