Blair Evropský

Autor: Petra Kuchyňková | Publikováno: 7.10.2005 | Rubrika: Politika
Blair

Jednání o financování EU pro roky 2007-2013 zkrachovala. Ukázalo se, že Unii nestmelují ideje, nýbrž peníze. Kam potečou, kdo a kolik dostane, dá.

Tábor odmítačů vedl Tony Blair. Jeho argument: dnešní model integrace je zastaralý, neodpovídá 21. století. Čtyřicet šest procent rozpočtu požírá zemědělská politika. Podle Blaira přitom živí pouhá čtyři procenta populace... Je nutné zrušit ochranářského molocha, který odpovídal potřebám poválečné Evropy. Dnes deformuje světový trh se zemědělským zbožím a znevýhodňuje rozvojové země.

Zlé jazyky tvrdí: Británie chce prosadit systém "nula od nuly pojde". Tedy zrušit mechanismus plateb a zisků z evropských fondů, zbořit podstatu dnešní EU. Možná je ale britská tvrdost jedinou cestou k oživení integračního procesu. Je opravdu možné rozšiřovat Unii o chudší státy a udržet přitom systém přerozdělování? Profitovat z něj chtějí hlavně starší členové. "Evropská solidarita" má v zemědělství hořkou podobu: dle návrhu, který Britové odmítli, měla velká část finančních podpor zůstat u tradičních příjemců z bývalé patnáctky. Zemědělské výdaje měly být sníženy. O kolik? Asi na třicet sedm procent rozpočtu.

Staré země se bojí konkurence nových. Potřebují udržet dotace pro svou neefektivní výrobu. Zároveň však chtějí donutit zemědělce, aby jinde, ne ve starých zemích, odložili motyku a zatravnili pole. To se jim ovšem musí zaplatit. Tohle schizma vidíte na každém kroku, například ve vinařství. Noví členové mají zakázáno vysazovat vinice (Česká republika). Jinde se podporuje pěstování vína v nevhodných klimatických podmínkách (Velká Británie). Nebo v živočišné výrobě. Dotace na jedno hospodářské zvíře v patnáctce převyšuje příjem na lidskou hlavu v řadě zemí třetího světa. Když se u nás urodí hodně obilí, je zle. V Evropě je neudáme, na vývoz platí kvóty. Budeme muset žádat Evropskou komisi, aby je koupila na sklad.

Blair říká: Investujme do vědy, vzdělání, výzkumu. Jen tak lze držet krok s USA a novými "tygry" globální ekonomiky. Líbivé, ale také racionální. Evropa zaostává v počtu pracovních míst, růstu HDP i v nových technologiích. Chorobu léčí hluchými dokumenty, mrhá financemi.

Česko má malé, efektivní zemědělství, schopné soutěžit. S dalším rozšiřováním EU se posuneme do pozice plátce, po bok Británie. EU by se měla změnit v prostor, kde funguje férová konkurence navenek i dovnitř a peníze jsou dávány jen na projekty, které se vyplatí. Tato Blairova vize by nás měla oslovit.

Týden 26-27/2005
www.cdkbrno.cz

5606 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Bojovníci Islámského státu jsou už z mise zpátky doma v NěmeckuŠvýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

Politik ANO před necelou hodinou opustil zastupitelstvo Kolína. Došel k autu a uviděl TOHLE. Ještě teď se potíRadmila Kleslová je zpět. V plné síle ukázala na podivný mega byznys v režii Pirátů, Zelených a spol.
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění