Projev prezidenta republiky u příležitosti návštěvy izraelského prezidenta

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 31.3.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Izrael

 

Vážený pane prezidente, vážené dámy a pánové,

je pro mne velkou ctí Vás dnes již podruhé přivítat na Pražském hradě. Jsme rádi, že jste mezi námi. Vítám Vás i jako představitele země, která se ve dvacátém století stala domovem pro tisíce židovských obyvatel naší země. Vítám Vás jako prezident země, která si dobře uvědomuje, že v ní židé žili po staletí a že významným způsobem spoluvytvářeli její kulturní a materiální hodnoty. 

Příkladů je mnoho. První písemná zpráva o Praze pochází z pera židovského kupce Ibráhíma ibn Jakúba, který ji navštívil již v roce 966. Židům vděčí Praha, ve své době jedno z nejvýznamnějších evropských center židovské kultury, za světově unikátní soubor památek židovské kultury a umění, které dodnes tvoří významnou součást její přitažlivosti pro návštěvníky z celého světa. Židovští učenci, jako slavný rabbi Löw, či později umělci jako Franz Kafka, Max Brod, Egon Erwin Kisch a velká řada dalších zde vytvořili díla evropského a světového významu. Není to však jen Praha, jsou to i desítky dalších měst, jejichž památky dokumentují tisíciletou přítomnost židů v naší zemi.

Historie nebyla pouze pokojným a vzájemně se obohacujícím soužitím. Byla i dlouhými dějinami pronásledování a diskriminace židů, jejich ghet, jejich vypovídání ze země, ale i projevů antisemitismu, který nakonec – v době německé okupace za druhé světové války – vyvrcholil nacistickou genocidou židovského obyvatelstva českých zemí. V naší paměti je uchováván statečný občanský postoj mnoha osobností českého veřejného života jako byl pozdější první československý prezident T.G. Masaryk v tzv. Hilsnerově aféře, i chování mnoha českých vlastenců, kteří se v době nacistické okupace snažili chránit své židovské spoluobčany.

Bylo logické, že po skončení druhé světové války Československo podpořilo aspirace židovských obyvatel Palestiny na vytvoření státu Izrael a že dokonce bylo první zemí, která jejich boj proti agresi sousedních zemí podpořila dodávkou zbraní a výcvikem vojáků. Tato vzpomínka tvoří pevný základ česko-izraelského přátelství, na kterém nic nezměnila ani pozdější léta komunistické totality. 

Po pádu komunismu se začala psát nová kapitola našich vztahů a my máme zájem v ní pokračovat. Snažíme se také udržovat dobré vztahy se všemi státy regionu Blízkého východu a chceme přispět k řešení konfliktu, který již 60 let komplikuje životy miliónů lidí i mezinárodní politiku v celosvětovém měřítku. Protože jsme přesvědčeni, že celý konflikt lze vyřešit pouze jednáním a vzájemným respektem jednajících stran, se znepokojením sledujeme nárůst extremismu a posilování radikálních sil, které se snaží prosadit své cíle teroristickými metodami. Trvalého urovnání konfliktu násilnými prostředky dosáhnout nelze. 

Vy sám, vážený pane prezidente, jste osobností světové politiky, která jako málokdo v dnešním světě chápe a rozumí problémům, kterým Izrael i Palestinci dnes čelí. Věřím, že Vaše zkušenost a autorita může významně přispět k pokračování mírového procesu i v dnešní situaci, která se počátkem roku vyhrotila krizí v palestinské Gaze.

Česká republika v tomto půlroce předsedá Evropské unii, a proto se i naše zahraniční politika situací ve Vašem regionu velmi intenzivně zabývá. Před několika týdny jsme měl příležitost přivítat v Praze prezidenta palestinské autonomie Mahmúda Abbáse. I z jeho úst zaznělo přání, aby mírový proces pokračoval a aby navázal na to, čeho se v arabsko-izraelských jednáních podařilo dosáhnout v minulosti. Věřím, že stejný zájem bude mít i nová izraelská vláda. Chci Vás ujistit, vážený pane prezidente, že v tomto úsilí budete míst silnou podporu České republiky a věřím, že i dalších evropských zemí.

Vážený pane prezidente, jsem velmi rád, že dvoustranné vztahy našich zemí zažívají dnes asi nejúspěšnější období své historie. Platí to jak o obchodu, tocích investic, vědecké spolupráci, kulturní výměně i o individuálních mezilidských vztazích. Věřím, že na tom nic podstatného nezmění ani globální recese. Izrael, země, která leží v kolébce naší civilizace, země, která vznikla z touhy pronásledovaných lidí žít po staletích pokojně a svobodně, země, která je domovem mnoha našich bývalých spoluobčanů, je a bude naším blízkým partnerem a přítelem.

Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych na to pozvedl číši a připil na šťastnou budoucnost Vaší země a jejích občanů, na zdraví Vás a Vašich blízkých.

Václav Klaus, Státní večeře, Pražský hrad, Rudolfova galerie, 30. března 2009
 

4025 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islamizace západní Evropy probíhá v plném prouduPůl století rozkladu: Umíral světec z Osvětimi za jinou víru? Světec by se z papeže Františka zhrozilArabská strana Švédska: Nemáte tu co dělat, vaše země už neexistuje!Chvála hranice: Děti už ani nevěděly, že jsme je měli. Průšvih znovu oživil "čáru". Nepohodlné, komplikující. Zážitek od Mikulova. Když ještě bylo kam odsunout Němce. Nic není navždy. Hlídejme si domovKnihy Rowlingové se kvůli jejímu osobnímu názoru na gender po celém světě pálí či zakazují

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Dánské premiérce se už nelíbí šaríaDal imigrantovi práci. Ten ho po neshodě zabil

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Politika? Tohle Karla Gotta rozčílilo. Ale i to bude ve filmuKoho ohrožuje covid? Média šíří strach. Profesor Špičák vnáší jasno
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění