Lockdown a restriktivní opatření vlády kvůli koronaviru budou stát českou ekonomiku podle ekonomů stovky miliard korun a v nejčernějším scénáři se může jednat o propad až o 14 procent HDP meziročně

Autor: Radim Fiala | Publikováno: 13.11.2020 | Rubrika: Ekonomika
Graf

Lockdown a restriktivní opatření vlády kvůli koronaviru budou stát českou ekonomiku podle ekonomů stovky miliard korun a v nejčernějším scénáři se může jednat o propad až o 14 procent HDP meziročně. O práci může přijít sto tisíc lidí. Navíc polovina malých a středních podniků v Evropě může v příštím roce zbankrotovat, pokud během něj nedojde k ekonomickému oživení. Musíme si uvědomit, že řada lidí kvůli vládním opatřením přijde o své firmy, řada lidí přijde o práci a přijde mnoho lidských tragédií. Též si musíme uvědomit, že když ekonomika nebude produkovat hodnoty, nebude dostatek financí ani na zdravotnictví. Volba není ekonomika, nebo lidské životy. Lockdown znamená, že bude méně peněz na zdravotnictví, protože lidé budou mít méně peněz a méně peněz vybere i stát. Čili na všechna tato opatření musíme nahlížet v mnohem širších souvislostech.

Hnutí SPD říká, že opatření musí být proporčně vyvážená a musí zohledňovat všechny faktory, ne pouze jeden. Také musíme opustit všechna šílená opatření Bruselu na eurodluhopisy a boj proti CO2 a podobně, která dále šíleným způsobem zatíží naši ekonomiku. Hnutí SPD konstruktivně podporuje kompenzace podnikatelům a sociální pomoc lidem. Chceme podpořit ta opatření vlády, která jsou rozumná, přicházíme s vlastními návrhy pomoci.

Navíc polovina malých a středních podniků v Evropě může v příštím roce zbankrotovat, pokud během něj nedojde k ekonomickému oživení. S odvoláním na výzkum společnosti McKinsey & Company o tom píše agentura Bloomberg. Studie dále tvrdí, že jedna z pěti firem ve Francii a Itálii skončí v následujících šesti měsících v insolvenčním řízení. V současné době se až 70 procent menších evropských podniků kvůli pandemii potýká s nižšími příjmy. Ve státech jižní Evropy je jich ještě více.

„Odhadujeme, že kvůli dalším opatřením může být celkový propad HDP okolo 10 až 12 procent, namísto původních osmi procent, která jsme předpovídali před měsícem. Záleží však na tom, jak dlouho budou opatření nakonec trvat, v jakém rozsahu či jak se celková situace podaří stabilizovat,“ uvedl prezident Svazu průmyslu ČR Jaroslav Hanák.

„Jestliže by měla druhá vlna závažný průběh, takže by zásadně poznamenala nejen druhou půli října, ale také listopad, případně dokonce alespoň část prosince, ekonomika by se propadla nikoli o 6,5 procenta, což byl její pravděpodobný propad před vyhlášením nynějšího nouzového stavu, ale o osm až devět procent a kritickém scénáři dokonce o 13 až 14 procent,“ sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud by vládní opatření proti koronaviru měla trvat až do konce roku, česká ekonomika by podle ekonomů přišla o stovky miliard korun. "O práci by v takovém případě přišlo až sto tisíc lidí a také hrozí oslabování koruny, protože by investoři byli znejistělí ohledně toho, zda vláda je schopna vůbec tu situaci nějakým způsobem řešit,“ informoval ekonom Lukáš Kovanda.

Hnutí SPD říká, že opatření musí být proporčně vyvážená a musí zohledňovat všechny faktory, ne pouze jeden. Také musíme opustit všechna šílená opatření na eurodluhopisy a boj proti CO2, která dále šíleným způsobem zatíží naši ekonomiku. Hnutí SPD konstruktivně podporuje kompenzace podnikatelům a sociální pomoc lidem. Chceme podpořit t opatření vlády, která jsou rozumná, přicházíme s vlastními návrhy pomoci.

1275 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jsou Evropané stále hloupější?Jestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, podpořte nás prosímSvětové zednářství a jeho cíle v Evropě. Realizace Evropské republiky nebo Světové republiky Bělochy je třeba „zrušit“. Někdo by mohl říct – „konečně vyřešit“. Toto je, milí čtenáři, čirý rasismus, ovšem „laskavě“ pojmenovaný jako „akce proti bělošství.“ Prostě newspeakTo, co v současnosti napadá obyvatele Evropy, Asie, Ameriky a bělošských enkláv v Africe je již zcela jiný virus, nikoli mutace původního. Virus je vyroben uměle a je šířen záměrně

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

EU zrušila právní státyJaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?

Eurabia.cz

Kterak „vážený spojenec EU“ Erdogan o demokracii pečuje a EU to podporujeSlovinský premiér se ohradil proti očerňování Evropskou komisí

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás„Vězni v táborech.“ Profesor Pirk: Trvalé řízení státu nouzovým stavem. To je cíl
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění