George Soros financuje 8 z 11 organizací ke kontrole faktů pro Facebook ve Střední a Východní Evropě

Autor: odjinud | Publikováno: 21.11.2020 | Rubrika: Politika
zednari_EU

George Soros financuje kontrolory faktů na Facebooku v zemích CEE jako Polsko, Česko, Ukrajina a Lotyšsko.

 

Když jde o dozor nad politickým obsahem a rozhodování o tom, co je pravda a co dezinformace ve Střední a Východní Evropě, spoléhá Facebook na organizace třetích stran, aby vyřídily kontrolu faktů, a mnohé z těchto organizací jsou financovány progresivním miliardářem Georgem Sorosem.

V současnosti má Facebook přes 60 partnerů, kteří provádí kontrolu faktičnosti obsahu ve více než 50 jazycích po celém světě. Jak už Remix News referoval, 18 z 20 členů globální rady kontroly faktů pro Facebook má vazby na George Sorose, který poskytuje financování liberálních snah po celém světě včetně 50 milionů $, které utratil za porážku prezidenta Donalda Trumpa a snah o podvrácení konzervativních vlád v Maďarsku a Polsku.

Sorosův vliv na tohoto giganta sociálních médií ale nekončí globální radou kontroly faktů Facebooku. Rovněž financuje nebo nepřímo financuje kontrolory faktů třetích stran, kteří jsou partnery Facebooku v konkrétních zemích včetně Velké Británie, Spojených států a Španělska. Čím dál více jsou kontroloři faktů umístěni ve Střední Evropě, kdy Remix News identifikoval nejméně osm z 11 zemí v regionu, kde jsou fakta kontrolující organizace Sorosem financované skupiny (řada zemí, jako Maďarsko, Srbsko a Rumunsko pořád ještě nemá své kontrolory faktů třetích stran nebo takové informace nejsou v době publikace k dispozici).

 

Tyto organizace mají moc cenzurovat politický obsah a označovat obsah jako „falešný“ nebo „dezinformační“. Přičemž mnoho z těchto tzv.

„kontrolorů faktů“ dostává financování od Sorose, což vyvolává závažné otázky o potenciální zaujatosti této údajně nejdůležitější sociální sítě světa. To, že řada organizací kontroly faktů pro Facebook má vazby pouze na jediného člověka, je opravdu ohromující a země Střední a Východní Evropy nejsou výjimkou.

Současní kontroloři faktů Facebooku, z nichž mnozí jsou Sorosem financované skupiny z celé Střední a Východní Evropy včetně Polska.

Česká republika

V květnu 2020 potvrdil Facebook, že kontrolu faktů v Česku bude poskytovat česká platforma Demagog.cz místo francouzské agentury AFP, která předtím zařizovala kontrolu tzv. fake news.

Demagog.cz v minulosti přiznal, že dostává financování od Sorosovy Open Societ Foundation ve své sekci FAQ.

 

Demagog.cz rovněž dostává přímé financování z Nadačního fondu rodiny Orlických, který podle zprávy z roku 2018 také dostal financování od Open Society Fund v Praze. Tento nadační fond dále poskytuje peníze pro konkrétní projekty Open Society Foundation.

Open Society Fund v Praze byl do roku 2012 součástí sítě Open Society Foundation zřízené Sorosem. Ač Open Society Fund Prague říká, že už není finančně závislá na Sorosově financování, tak tento fond na své webové stránce prohlašuje, že pořád zastává stejnou ideologii s tvrzením, že jsou „tahounem pozitivních změn“ a podporovatelem otevřené společnosti.

Demagog.cz dostává přímé financování z Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku (NFNZ). Ač NFNZ ve skutečnosti nedostává žádné financování od k Sorosovi přidružených neziskovek, tak NFNZ ve skutečnosti finančně podporuje Open Society Fund Prague včetně grantů pro Open Society Fund Prague v letech 2017, 2018 a 2020.

Gong na své webové stránce uvádí jako jednoho ze svých přispěvatelé Open Society Foundation.

Nový šéf nového zpravodajského partnerství pro Facebook ve Střední Evropě Guido Buelow komentoval partnerství Facebooku s Demagog.cz slovy: „Chceme, aby uživatelé Facebooku byli dobře informováni, takže neustále přicházíme s novými způsoby k zastavování šíření falešných informací na naší platformě. Je pro nás ctí rozšiřovat svůj program kontroly faktů v České republice prostřednictví spolupráce s platformou Demagog.cz, která už řadu let kontroluje fakta v České republice a spolu s tím propaguje kontrolu faktů přes vzdělávací projekty a workshopy.“

Proč na kontrolorech faktů na Facebooku záleží?

Aktivita kontrolorů faktů na Facebooku je kontroverzní kvůli jejich značnému vlivu při určování toho, v co veřejnost věří, že je pravda a co je falešné. Ač mnoho z těchto organizací bojuje s legitimně falešnými informacemi, jsou v mocenské pozici, aby také cenzurovaly politický nebo sociální obsah, se kterým nemusí souhlasit.

Tyto sázky mohou být teď vyšší u konzervativních kanálů bojujících s vlnou cenzury.

 

Tento problém ilustroval vlivný German Marshal Fund (GMF), který minulý týden prohlásil konzervativní kanály jako Fox News, Breitbart, The Blaze a The Federalist za potlačované giganty sociálních médií jako Facebook a Twitter, kdy GMO tvrdí, že jsou to „klamavé“ zpravodajské kanály.

GMF je také financovaný Open Society Foundation a dostává mezi 250 000 $ a 499 000 $ ročně a přes 1 milion $ ročně od vlád Spojených státu a Německa.

Když o GMF psala redakční rada Wall Street Journal, tak jej neuvěřitelně prohlásila za „utlačovatele“ celých zpravodajských kanálů ve víře, že jejich zpráva ukazuje „jak je strach z falešného zpravodajství zneužíván k propagaci cenzury.“

Po rozhodnutí Facebooku a Twitteru účastnit se masové cenzury explozivního článku New York Post, který referoval o údajných vazbách Joe Bidena na Burisma, existují obavy, že tyto platformy sociálních médií by se mohly čím dál více vměšovat do voleb na straně konkrétních kandidátů nebo prosazovaných záležitostí. Za využití kontrolorů faktů třetích stran jako maskování pro tyto platformy sociálních médií mohou pohřbít zprávy, které poškozují kandidáty, které tyto platformy upřednostňují.

Např. jeden z kontrolorů faktů Facebooku The Dispatch tento měsíc jako zjištěná falešná fakta nahlásil dvě reklamy proti potratům z Women Speak Out PAC, což vedlo k umístění obou reklam na černou listinu Facebooku. Dispatch je spojen s neokonzervativci Davidem Frenchem, Jonahem Goldbergem a Steven Hayesem z NeverTrum (Nikdy Trump). Tyto reklamy správě uváděly, že Joe Biden provozuje platformu, která podporuje právo na potrat až do okamžiku porodu.

The Dispatch přiznal, že jejich kontrola faktů byla falešná, ale ne dříve, než tyto reklamy zničil během kritického volebního období, načež tato organizace napsala:

„Kontrola faktů byla publikována chybně a ve formě konceptu, než prošla konečnou editací a naším vnitřním procesem kontroly faktů. V důsledku toho byl tento virální příspěvek určen jako „částečně falešný,“ což je hodnocení, které jsme určili jako neospravedlnitelné, když jsme dokončili proces kontroly faktů The Dispatch.“

Kontroloři faktů třetích stran pro Facebook údajně existují, aby bojovali s „fake news“ přinejmenším na papíře, ale když začne být politicky výhodné označit konkurenční názor za „fake news,“ tak se jejich postoj zvrhne do zneužití postavení.

 

Redakční poznámka: Zkráceno jen na informace o České republice.

October 31, 2020

editor:REMIX NEWS

author:JOHN CODY Zdroj: https://rmx.news/article/article/exclusive-george-soros-funds-8-out-of-11-of-facebook-s-fact-checking-organizations-in-central-and-eastern-europe

Klíčová slova: nový světový řád  | občanské svobody
1998 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Dnes ve „svobodné Americe“ lidi propouštějí z práce ne kvůli nedostatečnému výkonu, ale kvůli tomu, že mají účty na sociálních sítích u společností, které necenzurujíJestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, podpořte nás prosímRuská mírová politika podporuje válku730 nebezpečných slov o likvidaci národního bohatství. Zničení českého školství způsobilo větší škody než ukradení lithia nebo než převzetí jakéhokoliv podniku zahraničním investoremJsou Evropané stále hloupější?

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

EU zrušila právní státyJaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?

Eurabia.cz

Klídek, Verhofstadte! Slovinsko není Kongo!Švédsko: Smrtelné pobodání nevěrců ještě není terorizmus!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Odmítnout pomoc jen proto, že je z Východu? Zoufalství chorého mozku. Vzkaz Wollnerovi, Hrušínskému i JandoviZvyšovat koncesionářské polatky? Asociální, ostudné, přišlo z Hradu řediteli Dvořákovi. Pokud chce více peněz, má zkusit něco jiného
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění