Poznámky k projevu prezidenta republiky na summitu NATO 2009

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 6.4.2009 | Rubrika: Politika
NATO

 

Vážený pane generální tajemníku, vážení kolegové,

nejprve bych chtěl poděkovat kancléřce Merkelové a prezidentu Sarkozymu za inovativní organizaci tohoto summitu, který se koná v okamžiku 60. výročí založení Severoatlantické aliance. Jsem si jist, že my všichni, kteří jsme zde dnes, sdílíme názor, že uplynulých šedesát let existence NATO přesvědčivě prokázalo jeho význam a jeho nepostradatelnost. 

Mluvíme-li o výročích, dovolte mi připomenout, že Česká republika, stejně jako dvě další středoevropské země, Polsko a Maďarsko, před několika týdny slavily desáté výročí svého členství v NATO. Je to sice mnohem kratší doba, ale dala nám hodně a my pouze doufáme, že to neplatí jen jednostranně. Věříme, že naše členství bylo pozitivem i pro NATO. Chtěl bych využít této příležitosti k tomu, abych ještě jednou poděkoval všem těm politikům členských zemí NATO, kteří před deseti lety vyjádřili tehdejšímu rozšíření NATO podporu. 

Chtěl bych přivítat prezidenta Obamu a říci, že se těšíme na spolupráci s ním. Doufáme, že jeho „leadership“ bude zřetelný a inspirativní nejen v jeho vlasti, ale i zde, v Severoatlantické Alianci. Věříme, že se mu podaří nalézt tolik potřebnou kombinaci kontinuity a diskontinuity americké zahraniční i obranné politiky. 

Dovolte mi přivítat zástupce Albánie a Chorvatska, kteří se prvně zúčastňují našeho setkání. Jsem přesvědčen, že naše loňské rozhodnutí o jejich přijetí bylo správné. Se vší úctou k mému příteli ministerskému předsedovi Karamanlisovi bych chtěl říci, že věřím, že členství Makedonie bude brzy dořešeno a otázka oficiálního názvu země nebude dlouhodobou překážkou.

To mě přivádí k prvnímu z našich dnešních dvou témat – k budoucnosti Aliance. Česká republika podporuje pokračování toho, co bych nazval „opatrný proces rozšiřování“. Tímto termínem chci říci, že NATO musí zůstat funkční a efektivní bezpečnostní aliancí. Noví členové musí plně sdílet hodnoty naší Aliance, musí být politicky a ekonomicky stabilními zeměmi, musí přijmout odpovědnosti a povinnosti plynoucí z členství a musí přinést svůj příspěvek i v oblasti vojenské. 

NATO, jako instituce založená na principu dobrovolné spolupráce, musí zůstat rámcem pro politické konzultace a místem dialogu a hledání konsensu. Musí nalézt řešení nových bezpečnostních hrozeb, kterým Evropa a svět v současnosti čelí – jako je terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, nestabilita plynoucí z autoritářských režimů a z chaotických zemí, postrádajících jasné vládnutí.

Ve svém zvacím dopisu navrhl generální tajemník, že se máme také dotknout problematiky vztahů s Ruskem. Měli bychom mluvit o Rusku a měli bychom mluvit s Ruskem. Velmi pozorně jsem poslouchal naši dosavadní diskusi. Někteří z Vás vědí, že české předsednictví Evropské unie organizuje summit EU-Rusko, který se bude konat v druhé polovině května v dalekém Chabarovsku. Jako někdo, kdo bude předsedat tomuto summitu, vím, že by bylo strategickou chybou, kdyby došlo k formulaci odlišných pozic vůči Rusku ze strany NATO a ze strany Evropské unie. Udělám maximum pro to, aby k tomu nedošlo. Bezpečnost euroatlantické oblasti vyžaduje, aby existující rozdíly mezi námi a Ruskem neblokovaly budoucí politický dialog. Věřím, že mnohé z výzev, kterým čelíme, jsou výzvy, které pociťuje i Rusko. Využijme toho. 

Dovolte mi zakončit poděkováním generálnímu tajemníkovi Jaapovi de Hoop Schefferovi, který během svých pěti a půl roku velmi intenzivní práce ve své náročné funkci vykonal pro NATO velmi mnoho. Sice dnes není žádná symbolická poslední večeře, ani pohřební hostina, ale chtěl bych mu říci, že ho budeme postrádat. Děkuji Vám za pozornost.

Václav Klaus, NATO 2009 Summit, pracovní večeře hlav států a vlád, Baden-Baden, 3. dubna 2009
 

4129 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

11. září. Univerzitní důkaz: Pád budovy č. 7 WTC nezpůsobil požárPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitChudí se dále propadnou, může padnout Euro i Evropská unieSvět po koronaviru. Podle odborníků pandemie povede nejen ke skutečnému zastavení globalizace, k poklesu vůdcovství USA na světové scéně, ke zvýšení nacionalistických náladV Evropě bude čím dál větší nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Bodejť by nehrozil nedostatek zeleniny, když naše země není potravinově soběstačná

euServer.cz

ČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaJak překonat pandemii

Eurabia.cz

Česká armáda odmítla pomoci českým lidem, musí totiž zajišťovat zájmy Francie v Africe a USA v AfganistanuZápad EU Čechy opovrhuje, ale Španělé nám děkují: "Byli pouze Češi, kdo nám v těžké chvíli přišel na pomoc.“

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustíNakopat do p*dele! Dobytek Kolář. Podlost v nouzovém stavu. Foldyna ještě velmi, velmi přitvrdil
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění