reklama

Trestu automatické exkomunikace podléhá i prof. Tomáš Halík. Těžko lze najít otřesnější příklad podvodné demagogie. Jsme ve staré Spartě, nebo u Hitlera?

Autor: Radomír Malý | Publikováno: 7.2.2021 | Rubrika: Kulturní válka
Novorozenec

Nedávný výrok polského Ústavního soudu (Trybunal Konstytucyjny – dále jen TK), že legální potraty dětí z eugenických důvodů, tj. po diagnostikování vady při prenatálním vyšetření, zejména se jedná o Downův syndrom, jsou protiústavní, vyvolaly protesty proabortivních skupin, došlo i na devastaci chrámů a fyzické napadání katolických kněží. Žel tzv. katolevice reprezentovaná krakovským Tygodnikem Powszechnym, tzn. sdružení „levicových“ katolíků, vznesla argument, že tito odpůrci rozhodnutí TK mají částečnou pravdu, neboť prý „nelze ženy nutit k hrdinství“. Vyskytli se žel i někteří polští duchovní, kteří sdílejí toto stanovisko, jak dokazuje veřejně publikované tzv. Prohlášení obyčejných kněží. Vláda PiS před tímto nátlakem ustupuje, dodnes nepředložila toto rozhodnutí TK v parlamentu, aby podle něj mohla být upravena legislativa. Prezident Andrzej Duda se ozval, že chystá kompromisní návrh, jenž by připouštěl eugenické potraty „až v nejkrajnějším případě, kdy existuje neomylná jistota, že dítě se narodí postižené“.

To všechno odporuje nauce Církve o potratech, která je jasná. Kdo se jakkoliv vysloví pro legalizaci těchto vražd, byť jenom v maximálně omezené míře, podléhá exkomunikaci. Že toto platí i o amerických tzv. „katolických“ politicích Joeovi Bidenovi, Nancy Pelosiové nebo kanadském Justinu Trudeauovi, je „jasné jako facka“. Proč biskupové už dávno tuto automatickou exkomunikaci (tzv. latae sententiae) nad těmito vrahy nenarozených dětí nevyhlásili a proč těmto propotratovým politikům je nadále podávána Eucharistie, má souvislost s rozmělňováním a zřeďováním katolické víry po II. vatikánském koncilu, což by bylo na jiné téma.

U nás tomuto trestu automatické exkomunikace podléhá i prof. Tomáš Halík. Na christnetu 12.11. byl publikován jeho článek Psedonáboženství F – příklad náboženské patologie. Píše v něm mimo jiné: „Co mají společného teroristé, vykřikující náboženská hesla, křesťané, podporující Donalda Trumpa, radikálové pro-life skupin, odpůrci papeže Františka, zasílající mu ´synovská napomenutí´, bojůvky ´na obranu bílého heterosexuálního muže´ nebo pokus Jaroslava Kaczyńského vytvořit v Polsku autoritativní katolický stát? (pozn. autora: Kaczyński právě naopak takový stát žel odmítá…) (…) Radikálové pro-life skupin ignorují fakt, že kriminalizace potratů není jedinou a nejvhodnější cestou k ochraně nenarozeného života. Například zpřísnění zákonů o potratech v Polsku povede zřejmě pouze k potratové turistice polských žen do okolních zemí a nebezpečným domácím potratům. Dosavadní legislativa většiny evropských zemí nikoho k potratům nenutí. Odvaha rodičů přijmout i těžce zdravotně postižený plod a starat se trvale o těžce handicapované dítě je obdivuhodným morálním hrdinstvím; k hrdinství však nemůže být nikdo nucen, zejména ne moralizátory, kteří ´ukládají lidem těžká břemena, ale sami se jich prstem nedotknou´ ( srov. Mt 23, 4)“.

Těžko lze najít otřesnější příklad podvodné demagogie. Dávat „radikály prolife skupin“ do jedné řady s teroristy je opravdu vrcholem nečestné a sprosté manipulace, o to však teď tolik nejde. Spíše se jedná o to, že Halík jako katolický kněz (je-li jím vůbec, pochybnosti o tom byly už vícekrát publikovány) veřejně schvaluje, že zákon dovoluje potraty – a to spadá jednoznačně pod exkomunikaci latae sententiae.

Nebudeme polemizovat s Halíkovou tezí, že zákaz potratů povede k nelegální potratové turistice a k nebezpečným domácím potratům, to je stejně hloupé jako argument, že legislativní kriminalizace krádeží povede k ohrožení zdraví a života pachatelů, kteří při nebezpečných nelegálních vloupačkách do domů a bytů mohou narazit na hlídacího psa, jenž je může napadnout. Tady jde o argument, jestli skutečně k hrdinství, v tomto případě k porodu postiženého dítěte a jeho přijetí, „nemůže být nikdo nucen….“

Katolická morálka je zde jasná: Ano, k hrdinství může být nucen, když jde o lidský život. Hasiči, který vidí člověka ohroženého plameny, ukládá profesní povinnost riskovat i vlastní život při jeho záchraně. Po ženě, které je diagnostikován poškozený plod, se pouze žádá, aby děťátko porodila, nikoli vlastní život. Pokud nemá odvahu postarat se o ně, existují tady charitativní instituce, především katolické vedené řeholnicemi, jež toto břemeno vezmou na sebe. Pokud sekularizace a nedostatek řeholních povolání postoupily tak daleko, že takové katolické instituce již zde nejsou, má stát morální povinnost zřídit příslušné ústavy. Nicméně statistiky ukazují, že u většiny matek, které porodí postižené dítě, nakonec zvítězí přirozená mateřská láska, potomka přijmou a pečují o něho.

Jestli akceptujeme, že k „hrdinství“, tj. k porodu postiženého dítěte, nemůže být žena nucena, octneme se ve starověké Spartě nebo v hitlerovském Německu. Pokud nemůže být matka nucena k „hrdinství“ porodit postižené dítě a starat se o ně, tak logicky nemůže být k tomu nucena ani tehdy, když její zdravé dítě se zraní s doživotními následky nebo onemocní nemocí, která ho zcela vyřadí ze společnosti normálních lidí. Tak uvažovali v antické Spartě, kde postižené děti zabíjeli, tak uvažovali i ve pohanském Římě, kde je shazovali z Tarpejské skály. Nacistické Německo pro takové připravilo do důsledků vypracovaný program eutanázie. Legální eugenické potraty jsou významným krokem k legálnímu zabíjení dětí doživotně postižených už po narození nebo i dospělých. To není strašení, to už se děje legálně v Holandsku, kde se takovým dětem nebo lidem podá příslušný medikament. A nejen v Holandsku, kde je eutanázie legální, pololegálně se tak děje i v jiných vyspělých zemích.

Katolík musí odmítat toto pohanské barbarství stejně rozhodně, jako je odmítali křesťané v prvních třech staletích – a jako je v jeho novopohanské podobě odmítali katoličtí hrdinové protihitlerovského odboje ve III. říši (kardinál bl. Clemens von Galen, prelát bl. Bernhard Lichtenberg aj.). Jakékoliv přizpůsobování se novodobému návratu k pohanství je zradou Krista, ať už ji páchá prostý katolík nebo vysoký církevní hodnostář.

Mimochodem, papež František osobně telefonoval s Bidenem. Prý podle Bidenových slov, jak sděluje kath.net 13.11., se bavili o ekologii a politice vůči imigrantům z muslimských zemí. O ochraně nenarozeného a končícího života samozřejmě ani slovo, ačkoliv těsně předtím Biden oznámil, že novým ministrem spravedlnosti jmenuje dosavadního prokurátora z Kalifornie Xaviera Becerru. Právě on vedl před lety žalobu proti novinářům prolife, kteří odhalili kšefty největší propotratové organizace Planned Parentood s plody potracených dětí. K tomu snad není třeba dalšího komentáře.

PhDr. Radomír Malý

Klíčová slova: potraty  | Katolická církev


reklama
701 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Bělochy je třeba „zrušit“. Někdo by mohl říct – „konečně vyřešit“. Toto je, milí čtenáři, čirý rasismus, ovšem „laskavě“ pojmenovaný jako „akce proti bělošství.“ Prostě newspeakTo, co v současnosti napadá obyvatele Evropy, Asie, Ameriky a bělošských enkláv v Africe je již zcela jiný virus, nikoli mutace původního. Virus je vyroben uměle a je šířen záměrněJestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, podpořte nás prosímA pak zadratuju cele Česko a vyhlasi stanne pravo, jake si ani Hajdrych nedovolil. A ovce? Těm zavřu hubu a budu spokojene, bo dostanu 100% platu. Jak uboze zme se nechali dostat...To je zločin, za který v méně „demokratických“ zemích hrozí poprava, v EU nic. To je příliš málo. Jde o desítky miliard a desetitisíce mrtvých...

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Jaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?Ve Spojených státech amerických už zase impíčují prezidenta.... Trump je vinen! Opravdu?

Eurabia.cz

Další noc protestů za "španělského Navalného" a svobodu slovaFrontální nasazaní proti islámistům v Berlíně: vyhrožují Merkelové

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Primář Koskuba z první linie: Místo očkování se řešilo, kdy otevřít salóny pro psy a kočičky. Říkali jsme, že bude málo JIP lůžek. Nikdo nás neposlouchal. Na přes drž*u!Advokátka Kovářová bouchla do stolu: Kdo bude stíhán za nedodržování opatření vlády, tomu nabízím své služby!
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění