Jan Schwippel: Libertas je nová šance

Autor: odjinud | Publikováno: 10.4.2009 | Rubrika: Rozhovory
schwippel

 

Poslanec Jan Schwippel byl dne 6. dubna 2009 hostem pravidelného pořadu Impulsy Václava Moravce. Debatovalo se o nové vládě, o jeho podmínkách pro její podporu i o hnutí Libertas.cz, za které kandiduje do eurovoleb.
 
Moderátor (Václav Moravec):

Šéf českých statistiků může být premiérem. Strany současné vládní koalice se dohodly se sociálními demokraty na novém premiérovi. Má jím být předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. Premiér v demisi Mirek Topolánek k výběru Jana Fischera říká:
Záznam Mirka Topolánka:

Tři roky se účastní jednání vlády, to znamená, zná detailně celou agendu, je to člověk, který je velmi dobře jazykově připraven a naprosto standardně se pohybuje v evropských strukturách, protože je členem mnoha mezinárodních i evropských institucí.
Moderátor (Václav Moravec):

Pronesl v neděli k osobě možného budoucího premiéra České republiky ten premiér, který je teď v demisi, šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. Základní prioritou možného kabinetu v čele se šéfem Českého statistického úřadu Janem Fischerem má být úspěšné pokračování českého předsednictví Evropské unii. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je poslanec, bývalý občanský demokrat Jan Schwippel. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.
Host (Jan Schwippel):

Dobrý večer.
Moderátor (Václav Moravec):

Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky vám, našim posluchačům. Své dotazy jste v průběhu dne psali a posílali formou sms zpráv na číslo 774 999 888. Ale pokud se dál chcete zeptat poslance Jana Schwippela, který byl občanským demokratem, vystoupil před týdnem z ODS, tak posílejte své otázky ve formě sms zpráv na číslo 774 999 888. Jak jsem říkal, vy jste vystoupil z Občanské demokratické strany, ale pro úplnost, byl jste jedním ze dvou poslanců, zvolených za ODS, kteří přispěli k pádu Topolánkovy vlády. Strany současné vládní koalice v čele s ODS se dohodly s opozičními sociálními demokraty na mnoha věcech, na předčasných volbách, podobě budoucí vlády, rozdělení resortů mezi jednotlivé strany, obsazení nestraníky a osobě Jana Fischera. Počítal jste s takovou dohodou, když jste hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě?
Host (Jan Schwippel):

Tak já jsem říkal v tom týdnu, který předcházel hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, tak na otázku, jaká by byla moje představa, jsem odpovídal, že by to byla úřednická vláda a co nejrychlejší dohoda o přechodu k předčasným volbám. A právě tu dohodu o předčasných volbách považuji na té vznikající dohodě za pozitivní. Jinak bych to nechtěl příliš komentovat, protože ta dohoda ještě neprošla těmi nejvyššími orgány a mohlo by to být předčasné.
Moderátor (Václav Moravec):

Dá se ale říci, že jste spokojený s těmi dosavadními výsledky jednání, chápu-li správně vaše slova?
Host (Jan Schwippel):

Tak jsem spokojený určitě s tím, že některé ty příkopy byly zasypány, že se rýsuje dohoda mezi politickými stranami. Na druhé straně si myslím, že ten přístup, který zvolila ODS, není optimální a že to pro ni nemusí být ten nejlepší startovací bod do těch předčasných voleb.
Moderátor (Václav Moravec):

Kdybych vám ale řekl, že jste to byl vy, kdo před 14 dny hlasoval pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě, vy jste si byl vědom toho, že přinutíte tímto hlasováním, tímto krokem, Mirka Topolánka k tomu, aby se dohodl s Jiřím Paroubkem?
Host (Jan Schwippel):

Nebyl jsem si toho vědom, byť samozřejmě ta dohoda těch dvou velkých stran je jedno z možných řešení. Já jsem při tom hlasování vycházel z toho, že pokud by tato vláda pokračovala tak, jako dosud, pokud by odešla z toho světla ramp evropského předsednictví, pokud by se množily ty kauzy a další věci, až do voleb by ta vláda toho příliš mnoho již nedokázala, pak bych řekl, že šance pro pravici by byla nulová. Takto je ta šance alespoň nějaká a bude samozřejmě záležet na tom, jak k tomu teď ODS přistoupí.
Moderátor (Václav Moravec):

Dohoda s Jiřím Paroubkem podle vás poškodí ODS?
Host (Jan Schwippel):

Neřekl bych primárně dohoda s Jiřím Paroubkem, ale určitě tady byla ještě druhá možnost a to byl samozřejmě odchod ODS do opozice. Protože pokud Mirek Topolánek je ten, kdo navrhuje nového premiéra, pokud ODS si zachová podstatný vliv i na tu novou vládu, pak je samozřejmě otázka, proč tak trvá na tom si ho zachovat a zda v tom náhodou nehrají roli nějaké ty dobíhající například privatizační záležitosti nebo další věci, na které pravice chce mít ještě vliv. Kdyby se odstřihla, může se od té vlády distancovat.
Moderátor (Václav Moravec):

Chápu-li správně vaše slova, ODS měla odejít do opozice?
Host (Jan Schwippel):

Já si myslím, že to určitě byla jedna z možností.
Moderátor (Václav Moravec):

A kdybyste byl, že už nejste pár dní členem Občanské demokratické strany, tak byste jako člen ODS byl a hlasoval pro to, aby ODS odešla do opozice?
Host (Jan Schwippel):

Buď pro to, aby odešla do opozice, anebo nechat to rozhodnutí na panu prezidentovi, protože samozřejmě vy víte, že pokud by nedošlo k té dohodě politických stran, pak by nového premiéra pověřil pan prezident a samozřejmě bylo možné to řešení a to rozhodnutí nechat na něm.
Moderátor (Václav Moravec):

To byla podle vás ta nejlepší varianta?
Host (Jan Schwippel):

To byla určitě jedna z možností.
Moderátor (Václav Moravec):

Ptám se, jestli to byla nejlepší varianta? To, že to byla jedna z možností, je celkem logické.
Host (Jan Schwippel):

To nechci teď říkat takto jednoznačně, zda to byla nejlepší varianta, to bude záležet ještě na dalších okolnostech.
Moderátor (Václav Moravec):

Ale vy byste ji preferoval?
Host (Jan Schwippel):

Já bych ji preferoval.
Moderátor (Václav Moravec):

Čtyři politické strany se dohodly na tom, kdy se uskuteční předčasné volby. V zatím nepodepsané dohodě má jít o 9.-10. října letošního roku. Připomeňme si nedělní slova premiéra Mirka Topolánka, kdy k nástupu nové vlády a k předčasným volbám uvedl:
Záznam Mirka Topolánka:

Navrhneme prezidentu republiky, aby tu překlenovací vládu jmenoval k 9.5. tohoto roku, což zabezpečí to pětiměsíční období nutné do voleb, aby proběhly 9.-10. října.
Moderátor (Václav Moravec):

Slova premiéra v demisi Mirka Topolánka. Až se objeví v Poslanecké sněmovně návrh ústavního zákona na zkrácení funkčního období současné Poslanecké sněmovny k začátku října, tedy k 9. a 10. říjnu, zvedne pro takový návrh ústavního zákona poslanec Jan Schwippel ruku?
Host (Jan Schwippel):

Ano, stoprocentně.
Moderátor (Václav Moravec):

Ten termín podle vás není, řekněme, protože vy jste jasně tady zopakoval, co jste říkal ve chvíli, kdy jste naznačil, že budete hlasovat pro opoziční návrh na vyslovení nedůvěry vládě, není to podle vás termín, řekněme, příliš pozdní? Protože Mirek Topolánek tlačil na září.
Host (Jan Schwippel):

Nemyslím si, že by byl příliš pozdní. Já si myslím, že to je takový dobrý kompromis mezi tím požadavkem na jedné straně, aby co nejrychleji jsme měli vládu s mandátem a samozřejmě na druhé straně těmi určitými administrativními požadavky, které jsou na přípravu řádného průběhu voleb. Takže pokládám to za termín kompromisní a tedy dobrý.
Moderátor (Václav Moravec):

Budete pro něj hlasovat, byť v té budoucí Poslanecké sněmovně být nemusíte? To znamená, že i sám sobě zkrátíte funkční období jako poslanci.
Host (Jan Schwippel):

Určitě to tak je a to bych právě chtěl vzkázat těm všem kritikům, kteří se na mě obracejí s tím, že já údajně proto, že nechci složit poslanecký mandát, že se držím zuby nehty v Poslanecké sněmovně. Není tomu tak, já sám budu hlasovat pro to zkrácení toho volebního období.
Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste před týdnem opustil řady občanských demokratů, vystoupil jste z Občanské demokratické strany, krom jiného i z toho důvodu, abyste zachoval onu pobočku Občanské demokratické strany na Berounsku, protože jste nechtěl ohrožovat základní organizaci v Zadní Třebani, jejímž jste členem. Zároveň jste oznámil, že budete při volbách, červnových volbách do Evropského parlamentu kandidovat za politické hnutí Libertas.cz, které založil europoslanec Vladimír Železný. Chápu to správně, že jste vstoupil do Libertas.cz?
Host (Jan Schwippel):

Nevstoupil jsem a já kandiduji za toto hnutí jako člověk bez politické příslušnosti v tuhletu chvíli. To moje rozhodnutí vystoupit z ODS navazovalo mimo jiného, mimo toho základního důvodu, kterým samozřejmě je, že jsem přesvědčen o tom, že již nemohu naplňovat principy a cíle, které byly v platnosti v době, kdy jsem do ODS vstupoval v roce 97, a také principy a cíle toho volebního programu, za který jsem byl zvolen, tak druhou klíčovou věcí byla jistá dohoda nebo řekněme to, že jsme se rozešli víceméně přátelsky s oblastní radou, která mi velmi doporučila, že pokud budu kandidovat za jiný subjekt, ať tedy dobrovolně učiním ten krok, abych vystoupil z ODS a nekomplikoval ani té oblastní organizaci již nadále její situaci.
Moderátor (Václav Moravec):

Myslíte, že by totéž měl učinit Vlastimil Tlustý, protože Vlastimil Tlustý bude lídrem kandidátky, vy budete na třetím místě, mezi vámi je Vladimír Železný, tedy mezi Vlastimilem Tlustým a vámi osobně. Vlastimil Tlustý zatím pouze pozastavil členství v Občanské demokratické straně, to je jeho interpretace. Mirek Topolánek ale tvrdí, že členem občanských demokratů už není ani Vlastimil Tlustý, protože členství vám i jemu zaniklo kandidaturou právě za Libertas.cz. Měl by Vlastimil Tlustý sám také ukončit své členství?
Host (Jan Schwippel):

Já nechci za něj mluvit, myslím si, že on je trochu v jiné situaci, on byl zakládajícím členem Občanské demokratické strany a pokud jsme o té věci hovořili, tak mě seznamoval s nějakými názory právníků, které tvrdí, že není ve stanovách ODS jednoznačně určeno, že kandidatura v evropských volbách znamená zánik členství a zároveň i to, že institut takzvaného pozastaveného členství je obecný právní stav, který v našem právním řádu je velmi dobře popsán, takže já bych to rozhodnutí nechal na něm a nechtěl bych to ani více v tuto chvíli komentovat.
Moderátor (Václav Moravec):

Připomínáme, že dnes je hostem u mikrofonu Radia Impuls muž, který přispěl k pádu Topolánkovy vlády, bývalý občanský demokrat, poslanec Jan Schwippel. Vrátím-li se k vašemu nestranictví, oznámil jste teď tedy, že budete kandidovat na třetím místě za politické hnutí Libertas.cz, ale jako nestraník. Počítáte s tím, že v budoucnu vstoupíte do tohoto politického hnutí?
Host (Jan Schwippel):

Já samozřejmě doufám, že Libertas.cz v evropských volbách uspěje, protože jsou to mimochodem poslední volby, v nichž občané mohou ještě výrazněji ovlivnit další směřování Evropské unie, protože jak víte, tak v Lisabonské smlouvě je zakotvená možnost dále měnit tuto smlouvu bez ratifikace a bez referend v jednotlivých členských státech, takže doufám, že toto si uvědomí co nejvíce lidí, že přijde k volbám a dá hlas Libertas.cz a že by se Libartas.cz potom mohla stát určitou platformou, která by sjednotila ty subjekty, které mají podobný názor na evropskou integraci a která by zároveň byla určitou alternativou vůči ODS. V takovém případě si dovedu představit, že bych za tento subjekt nejen kandidoval, ale popřípadě se stal i přímo členem tohoto hnutí.
Moderátor (Václav Moravec):

Když hnutí Libertas.cz ve volbách do Evropského parlamentu prohraje, tak nebudete vstupovat do tohoto hnutí?
Host (Jan Schwippel):

Pokud by Libertas.cz neuspěla a pokud by tedy to znamenalo, že o takovýto subjekt, případně takovéto subjekty tohoto typu voliči nemají zájem, tak by to samozřejmě mělo zásadní vliv na moje další rozhodování a pak nepředpokládám, že bych dále kandidoval.
Moderátor (Václav Moravec):

Vy byste tedy, řekněme, ukončil svoji politickou kariéru. Tím skončil.
Host (Jan Schwippel):

Pravděpodobně, pravděpodobně by to k tomu vedlo, znamenalo by to můj konec v politice.
Moderátor (Václav Moravec):

Čím byste se živil?
Host (Jan Schwippel):

Možnosti jsou různé, například mohu pokračovat na Ministerstvu zahraničních věcí, protože jsem stále ještě pracovníkem ministerstva nebo působit například v nějaké rodinné firmě a další možnosti.
Moderátor (Václav Moravec):

Vrátíme-li se k řešení současné vládní krize, tak strany současné vládní koalice se dohodly se sociálními demokraty také na novém premiérovi, tím má být předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka k osobě možného budoucího premiéra říká:
Záznam Bohuslava Sobotky:

Já se domnívám, že je to zkušený člověk, jazykově vybavený, vedl významnou státní instituci, domnívám se, že může funkci přechodného předsedy vlády po dobu pěti měsíců velmi dobře zvládnout.
Moderátor (Václav Moravec):

Nechal se slyšet v neděli v rozhovoru pro Radio Impuls první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Je to pro Jana Schwippela, poslance, teď nestraníka nově, dobrá volba, jméno Jan Fischer?
Host (Jan Schwippel):

Mně na tom bylo sympatické to, že pan Fischer působil v čele Českého statistického úřadu, což je nepochybně instituce, která s přípravou těch předčasných voleb bude mít mnoho společného. Jinak o něm příliš mnoho nevím, takže to nemohu nějak příliš detailně komentovat.
Moderátor (Václav Moravec):

Není ale to, že politici hledají nestraníka, který, řekněme, nikoho nerozčílí, který je průchozí pro všechny, není to selhání politiky z vašeho pohledu?
Host (Jan Schwippel):

Takhle bych to neformuloval. Je jasné, že ta politická dohoda, pokud by k ní došlo, byla složitá a bude ještě složitá, takže samozřejmě za těchto okolností je nutno hledat nějakou osobu, která právě nevyvolá nějaké emoce a neohrozí tu dohodu, jejíž dosažení samozřejmě bylo velmi komplikované.
Moderátor (Václav Moravec):

Když jste jasné říkal, že vy byste uvítal jiný způsob, Václav Klaus by podle vás měl nominovat kandidáta na premiéra té řekněme úřednické, přechodné vlády, je jedno, jak to budeme nazývat, jaké jméno vidíte, které byste uvítal v souvislosti s Klausovou nominací?
Host (Jan Schwippel):

Já bych v tuhle chvíli žádné konkrétní jméno nezmiňoval, typově by mělo jít o ekonomicky renomovaného experta, například někoho z okolí České národní banky, ale rozhodně nemohu a ani nechci radit panu prezidentovi, takže to bych určitě nechal na něm.
Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, podívám-li se například na bankovní radu, profesor Holman, profesor vysoké školy ekonomické, by bylo takové jméno, které vy byste uvítal.
Host (Jan Schwippel):

Já si myslím, že typově by mohlo jít o tento druh lidí, ano.
Moderátor (Václav Moravec):

Chápu-li to správně, tak vaší připomínkou k Janu Fischerovi je to, že není erudovaným ekonomem, je v čele Českého statistického úřadu, ale podle vás by měl být budoucím premiérem ekonom.
Host (Jan Schwippel):

Mělo by to své výhody, ale zase neříkám, že je to podmínka nutná, bez níž to není možné, takže určitě to není jediné hledisko a bude, záleželo by samozřejmě na dalším složení té vlády.
Moderátor (Václav Moravec):

Podle dosavadního šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera, který má stanout v čele dočasné úřednické vlády, má být základní prioritou jeho případného kabinetu především úspěšné pokračování českého předsednictví evropské sedmadvacítce. Tady jsou slova Jana Fischera:
Záznam Jana Fischera:

Dá se udělat tolik práce, na kolik je svěřený mandát, dovést zemi k volbám, vyrovnat se s úkoly se zbývajícími prioritami předsednictví a vyrovnat se samozřejmě s tlaky ekonomické krize a pokud možno snížit její dopad na populaci.
Moderátor (Václav Moravec):

To jsou slova možného budoucího premiéra, dnes předsedy Českého statistického úřadu Jana Fischera. Co v očích Jana Schwippela, poslance, který není teď členem žádné politické strany, bývalého občanského demokrata, bude pro něj podstatné, z hlediska mandátů té budoucí vlády. Ať ji povede kdokoliv, aby vy jste při hlasování o důvěře zvedl ruku.
Host (Jan Schwippel):

Určitě její představa o tom, jak zmírnit dopady toho hospodářského útlumu v České republice a samozřejmě také, aby nepřekračovala ten svůj mandát, protože jestliže pan premiér si oblíbil výraz překlenovací vláda, pak by ta vláda rozhodně neměla dělat nic, co by šlo nad rámec takové překlenovací vlády. Hovořím právě o těch různých privatizacích a dalších procesech, takže tam by podle mého názoru naopak se měla zdržet nějakých razantnějších kroků, které by překračovaly tento mandát.
Moderátor (Václav Moravec):

Ono bude klíčové v této souvislosti, když říkáte, že by bylo dobré, aby například profesor Robert Holman byl premiérem, někdo z ranku České národní banky a zdá se tedy, že nejste nadšen nominací Jana Fischera, klíčové bude obsazení Ministerstva financí, podle informací Radia Impuls Jan Fischer přemlouvá náměstka pro státní rozpočet Eduarda Janotu, aby on se stal tím budoucím ministrem financí. Je to pro vás, v případě vzniku Fischerovy vlády, přijatelná nominace?
Host (Jan Schwippel):

Potvrzovala by to, co jsem si přečetl v médiích, respektive zaslechl, že to bude taková náměstkovská vláda, že vlastně ty ministerské posty obsadí ti lidé, kteří zatím byli ve funkcích náměstků a bylo jim to líto, že jsou ve funkcích náměstků, ne ale to říkám trochu v nadsázce.
Moderátor (Václav Moravec):

Bohužel nebo, bohužel podle vás pro Českou republiku nebo bohudík, pokud by tomu tak bylo, že by lidé, kteří jsou náměstky. . .
Host (Jan Schwippel):

Zase, má to svoje pro a proti.
Moderátor (Václav Moravec):

A co podle vás převažuje?
Host (Jan Schwippel):

Co převažuje? Těžko, těžko říci, v tuhletu chvíli to nějak blíže komentovat, musel bych vidět, jak bude vypadat celá ta vláda, právě jaký bude její program a co si dá do budoucna za úkoly a takhle od boku vystřelit co převažuje, v tuhletu chvíli nechci říkat.
Moderátor (Václav Moravec):

Ale ptám se vás, protože jste přispěl k pádu vlády, tudíž asi, jste-li zodpovědný politik, tak byste měl mít nějakou představu.
Host (Jan Schwippel):

Já jsem měl představu tu, kterou jsem popsal, že v případě, že by nedošlo k dohodě politických stran, že by zodpovědnost převzal pan prezident a v takovém případě já mu plně důvěřuji a věřím, že ta vláda, která by vznikla, by byla velmi kvalitní, že by byla protikrizová a že by dohodla, dovedla Českou republiku k těm předčasným volbám bez nějakých větších otřesů.
Moderátor (Václav Moravec):

Kdybych vám ale namítl, že kopete za prezidenta jen proto, že máte sám zájem na tom, aby do hry vstoupil prezident, protože jeho politickým zájmem je co nejvíc poškodit ODS, vytvořit občanským demokratům konkurenci a když jeden jeho syn je ve Straně svobodných občanů, kterou vy byste chtěl, řekněme, sjednotit s Libertas.cz, tak zkrátka kopete za politické zájmy Václava Klause.
Host (Jan Schwippel):

Já bych to takto neformuloval. Já bych řekl, pokud by se mě někdo zeptal, jaká by byla základní podmínka, abych takovou vládu podpořil, tak určitě by to bylo stažení Lisabonské smlouvy ze Senátu. V případě té vlády, kterou by případně moderoval pan prezident, tak věřím, že by k takovémuto kroku měla mnohem blíže než ta vláda, která, jak se zdá, teď vzniká.
Moderátor (Václav Moravec):

Ona vzniká vláda, kdy ty politické strany, nejsilnější politické strany, občanští demokraté, sociální demokraté a pak ty dva menší koaliční partneři lidovci a zelení, si snížili počet členů vlády. Sociální demokraté mají do té budoucí vlády úředníků nominovat sedm lidí, krom jiného na pozice ministrů vnitra, vicepremiéra pro evropské záležitosti a ministra zahraničí. Poslechneme si za pár okamžiků šéfa lidovců. Jiří Čunek je zvědavý na obsazení dvou posledně jmenovaných resortů, tedy Ministerstva zahraničí a vicepremiéra pro evropské záležitosti, když právě tyto dva resorty má obsazovat ČSSD. Tady jsou slova Jiřího Čunka:
Záznam Jiřího Čunka:

To, co jsme způsobili pádem vlády, ty strašné nepříjemnosti, které dnes řeší diplomati a všichni, kdo vyjedou ven, tak by bylo dobře, aby řešili také oni a poznali to sami na sobě. Nevím, jestli se jim to podaří.
Moderátor (Václav Moravec):

Nedělní slova Jiřího Čunka, šéfa lidovců. Vy jste jasně řekl, že pro vás by byla tou nejlepší variantou jako pro poslance Jana Schwippela, aby i ten úřednický kabinet stáhl ze Senátu Lisabonskou reformní smlouvu. Je možné si vaše slova vyložit tak, že pokud se tak nestane, pokud vám jako jednomu z poslanců budoucí premiér neslíbí stažení Lisabonské reformní smlouvy ze Senátu, tak budete hlasovat proti té vládě?
Host (Jan Schwippel):

Určitě ano. Vy víte, že tím primárním důvodem, proč já jsem hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě, bylo právě to, že i nejsilnější strana ODS umožnila svými hlasy ve Sněmovně schválení Lisabonské smlouvy, takže teď bych byl sám proti sobě, kdybych říkal, že podpořím takovou vládu, která je odhodlána v tom ratifikačním procesu pokračovat. Určitě pro mě zásadní podmínkou bude právě stažení Lisabonské smlouvy ze Senátu.
Moderátor (Václav Moravec):

Pokud tedy budoucí vláda vám nedá slib, že její premiér nestáhne ze Senátu Lisabonskou reformní smlouvu, vy budete hlasovat proti vyslovení důvěry?
Host (Jan Schwippel):

Pokud vláda nedá slib stažení Lisabonské smlouvy ze Senátu, nebudu hlasovat pro její důvěru.
Moderátor (Václav Moravec):

Konstatuje bývalý občanský demokrat, poslanec Jan Schwippel. Děkuji, že jste byl naším hostem. Zítra bude hostem vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Přichází rubrika Štafetový kolík. Pokud byste se měl Alexandra Vondry, vicepremiéra pro evropské záležitosti v demisi, zeptat, měl možnost položit mu jakoukoli otázku, jaká otázka vás napadá?
Host (Jan Schwippel):

Například otázka, proč se hovořilo o tom, že Lisabonská smlouva a radarové smlouvy jsou v jednom balíku, jestliže neměla vládní koalice zajištěny hlasy pro schválení radarových smluv a tedy vlastně došlo k mystifikaci a podvodu na zákonodárcích ODS?
Moderátor (Václav Moravec):

Konstatuje a ptá se bývalý občanský demokrat Jan Schwippel. Pokud chcete slyšet odpověď Alexandra Vondry, poslouchejte i zítra Impulsy. Děkuji Vám a na shledanou.
Host (Jan Schwippel):

Na shledanou.

 

4552 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovaloGenerál Šedivý varuje: Nedáváme dvě procenta HDP na obranu jako jiné státy NATO. Takže pokud bude naše země napadena...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění