Eurokraté mohou krást, ale výhradně genderově vyváženě

Autor: Ivan David | Publikováno: 5.5.2021 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 19

Největší část právě probíhajícího pléna Evropského parlamentu nám zabralo hlasování o části balíku Absolutoria. Jde o unijní obdobu státního závěrečného účtu. Vždy po skončení roku musí každá instituce v EU odevzdat Účetnímu dvoru všechny doklady o tom, jak utratila přidělené peníze z rozpočtu EU. Účetní dvůr, což je unijní obdoba našeho Nejvyššího kontrolního úřadu, následně provede kontrolu účtů z hlediska jejich souladu se schváleným rozpočtem, zákonnosti a také účelnosti. Svoji zprávu pak předkládá Evropskému parlamentu. Oficiálně se tomu říká parlamentní rozpočtová kontrola.
 

Závěrečná etapa, při níž europoslanci schvalují Absolutorium pro jednotlivé unijní úřady, je spíš parodií na rozpočtovou kontrolu. Téměř u každého bruselského i dekoncentrovaného úřadu najde Účetní dvůr řadu nehospodárností nebo porušení rozpočtových pravidel. Většině europoslanců to však vůbec nepřekáží v tom, aby Absolutorium schválili. Tedy posvětili, že je všechno v pořádku a má to tak běžet dál. I když se nějaké ty peníze holt zase ztratily. Hlavně neztrácet glanc a udržovat zdání, že systém správně funguje.

 

Podle Smlouvy o EU a fungování EU byl Evropský parlament nadán pravomocí rozpočtové kontroly proto, aby na základě odborných podkladů auditorů z Účetního dvora napravoval nešvary v hospodaření Evropské komise a jí podřízených dekoncentrovaných agentur. Probruselská většina se však zatvrzele brání tuto pravomoc vykonávat. Místo aby europarlament formou usnesení nařídil Komisi potrestat viníky rozhazování peněz, které členské státy svěřily EU, a jednotlivým úřadům uložil nápravná opatření, většina europoslanců ve zprávách k Absolutoriu řeší naprosté nesmysly. 

Příkladem je usnesení, v němž Evropský parlament nařizuje Účetnímu dvoru, aby zlepšil genderovou vyváženost svých pracovníků. Ve schváleném usnesení není nic o tom, jestli auditoři pracují dobře nebo špatně nebo co a jak mají příště lépe kontrolovat. Ukládá se jim, aby mezi sebe najali více auditorek.

Pikantní je i konstatování obsažené v usneseních k Absolutoriu hned několika dekoncentrovaných agentur, v němž Evropský parlament uvádí, že úřad je mezi občany málo znám. Je pravda, že EU zřídila už tolik dekoncentrovaných agentur, které mají sídla jinde než v Bruselu, že už je ani většina europoslanců neumí ani vyjmenovat. O velké části z nich dokonce ani většina europoslanců nikdy neslyšela. Za všechny lze jmenovat třeba Evropský institut pro rovnost mužů a žen (EIGE), který, jak jsem zjistil při projednávání jeho Absolutoria, sídlí v Litevském Vilniusu. Během necelých dvou let práce v Evropském parlamentu jsem o něm kromě schvalování rozpočtu a Absolutoria nikdy neslyšel. Cosi to asi vypovídá o smysluplnosti jeho existence.

Většině probruselských europoslanců vůbec nepřijde divné, že existují úřady, které stojí miliardy eur a nikdo o nich nic neví. Většina europarlamentu nepovažuje za problém vyhazování peněz na jejich provoz, ale to, že málo informují občany o své činnosti. V usnesení k Absolutoriím několik takových úřadů se vedení těchto institucí ukládá zlepšit jejich webové stránky a více pracovat s Facebookem.

Patřím k menšině poslanců, kteří při hlasování prosazovali názor, že tyto zbytečné orgány je třeba zrušit. Probruselská většina nás přehlasovala. Schválit se podařilo pouze část usnesení, v němž je Evropské komisi vytýkáno, že u velké části dekoncentrovaných agentur nepředložila europarlamentu analýzu práce a užitečnosti těchto úřadů, ačkoli má takové posouzení být prováděno každých 5 let. Asi dobře vědí, proč to posouzení neprovádí. Možná, že by se pak někdo zamyslel, jestli je opravu nutné, aby administrativa spotřebovala 10% rozpočtu EU. Náklady na správní činnosti jsou nejrychleji rostoucí kapitolou rozpočtu EU. A to v době, kdy Komise škrtá dotace zemědělcům.

981 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny MárieMají Američané budoucnost? Španielski katolícki conquistadori nezotročili Ameriku – naopak, oslobodili ju!Postavme si jaderné elektrárny sami – v minulosti jsme to dokázali v Dukovanech a Temelínu, kde jsme postavili jaderky vlastními silami na klíč!

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

Eurabia.cz

Polští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantůZátah na převaděče v Rakousku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Lipavský a Fiala by měli číst. Cyril Svoboda tuší klíčové jednání s Putinem. Je nutné. A toto může chtít„Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění