Antikrizový guláš vlády a opozice

Autor: Marek Loužek | Publikováno: 1.5.2009 | Rubrika: Ekonomika
Graf

 

Jsou antikrizové plány, které si navzájem schválily ODS a ČSSD, racionální? Vznikne společným průnikem zázračný soubor opatření, nebo nestravitelný guláš, který ekonomiku poškodí? Nebylo by místo antikrizových plánů lepší nedělat nic a počkat, až se finanční bouře přežene?
 
Antikrizové plány, které si ODS a ČSSD vzájemně pouští do druhého čtení, jsou spíše programem na zmírnění některých dopadů finanční krize než skutečným lékem proti krizi. Vyhladit hospodářskou recesi zřejmě nedokáže žádné vládní opatření. Může snad zmírnit porodní bolesti.
 
Antikrizové plány jsou mediálním tahem, které má uklidnit veřejné mínění. Občané rádi sledují, že jejich politici jsou aktivní a dokážou se s problémy vypořádat. Kacířskou otázkou je, zda by v současné krizi nebylo lepší nedělat nic a počkat, až budeme z nejhoršího venku. Parkinsonův zákon říká, že každá změna je změnou k horšímu. Měli bychom být opatrní, než ve zbrklosti schválíme něco, čeho budeme později litovat.
 
Ve veřejných financích jsou zabudovány automatické stabilizátory, které zafungují právě v době krize. Lidem bez práce se vyplácejí dávky v nezaměstnanosti. Protože poklesne daňový výběr, více peněz zůstane podnikům. Rozpočet upadl díky krizi do deficitu, což zapůsobí stabilizačně. Zavádět nová opatření je riskantní, když chybí jistota, že opravdu pomohou.
 
První návrh antikrizového balíku vlády - sleva na sociálním pojištění pro nízko-příjmové vrstvy - představuje sociální inženýrství. Místo, aby vláda snížila sociální pojištění všem, vymýšlí neuvěřitelně složitý systém, kdy jsou udělovány slevy podle příjmu. Sleva připraví důchodový účet o osmnáct miliard korun, takže ošizeni budou důchodci.
 
Odpočet DPH u automobilů rovněž není systémový. Vláda se nechala ovlivnit automobilovou lobby. Proč daňový odpočet zavádět zrovna u automobilů a ne jiných statků? Selektivnost takového opatření bije do očí. Zavádět šrotovné, které navrhuje ČSSD, je ještě horší, protože jeho efekt je čistě krátkodobý a o to tvrdší bude kocovina.
 
Rychlejší daňové odpisy, na nichž se vzácně shoduje jak ODS tak ČSSD, pozitivně povzbudí investice firem spíše teoreticky. Protože klesá poptávka po produkci, firmy dnes často nemají prostředky na běžný provoz. Díky propadu zakázek se dostane většina z nich do ztráty. Rychlejší odpisy nepovedou ke snižování zisku, nýbrž k prohlubování ztráty.
 
Antikrizové plány přinášejí vznešená hesla, která jsou v podstatě trvalým úkolem (dopravní obslužnost, investice do výzkumu a vývoje, investice do infrastruktury) spíše než aktuální prioritou. Investice do vědy a výzkumu jsou okřídlené heslo každé vlády, žádná z nich však slib nesplnila.
 
Návrat k progresivnímu daňovému systému, který navrhuje sociální demokracie, není správný. Jednorázová výplata třináctých důchodů je příliš drahá. Dočasný pokles snížené sazby DPH z 9 na 6 % by neúnosně zatížil státní rozpočet. ČSSD by se jej však mohla džentlmensky zřeknout výměnou za to, že vláda opustí slevu na sociálním pojištění.
 
Antikrizové plány přinášejí opatření, která budou poměrně drahá. Celkové přímé výdaje budou činit asi 4 % HDP, takže deficit rozpočtu zcela jistě přeskočí 3 % HDP. Lepší by bylo se zaměřit na opatření, která nic nestojí, např. liberalizace zákoníku práce, což by byla nejlepší zbraň pro boj s nezaměstnaností.
Je dobře, že se ODS a ČSSD dokázaly shodnout alespoň na něčem. Je to závdavek pro další jednání o budoucí vládě. Pro ekonomiku by však bylo lepší, kdyby si obě strany své antikrizové plány navzájem zablokovaly. Kreativní nečinnost by byla prospěšnější než unáhlená opatření.
 
MF Dnes, 03.04.2009
 

3377 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

USA vyhrožují České republiceEtiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“Neexistuje žádný důkaz, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2020, aby prosadilo opět TrumpaKriminální kauzy ČSSD. PřehledněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončit

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Pikoru vyzvali k reakci a ta přišla drtivá. Kádrujete mi ženu? A to teprve začínámeUž zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění