Klaus: Nová ODS se mění v Havlovo Občanské hnutí

Autor: Redakce | Publikováno: 21.4.2009 | Rubrika: Rozhovory
Klaus - patriot

 

Odpovědi prezidenta republiky na otázky Lidových novin o nové ODS a Václavu Havlovi
 
LN: Václav Havel si pro sobotní LN pochvaloval "novou" ODS pod Topolánkovým vedením. Prý je "méně arogantní, fundamentalistická, ať už jde o dogmatický kult trhu jako hlavního dějiště světa, nebo pseudovlastenectví". Vypovídá tento názor podle vás spíš o Václavu Havlovi, nebo o ODS? A v čem?

VK: S Václavem Havlem sice moc často nesouhlasím, ale v tomto smyslu mu dávám za pravdu. Skutečně se jedná o novou ODS, resp. o vzestup jednoho křídla uvnitř ODS, se kterým jsem se já v minulosti nikdy nemohl identifikovat. Doufám, že i díky tomuto výroku Václava Havla leckdo dodatečně pochopí nezbytnost mého loňského odchodu z ODS. Topolánkova vláda – pánů Vondry, Schwarzenberga, Kocába, Bursíka, Lišky – je daleko více vládou Václava Havla než vládou mou.

Mirek Topolánek zároveň konstatoval v HN, že například po Alexandru Vondrovi by do řad ODS rád získal "jistou skupinu lidí" z okolí Václava Havla, protože ti lidé "patří k pravici". Nemá v tomto smyslu Topolánek pravdu? Neměl jste se už jako předseda ODS pokoušet tyto lidi dostat na svoji stranu? 

S kým se už delší dobu politicky (či možná jen mocensky) identifikuje Mirek Topolánek je snad každému, kdo má oči otevřené, zřejmé. Kruh zahájený listopadem 1989 se v podstatě uzavírá. Vzniká Občanské hnutí č. 2, ale to s pravicí nikdy nemělo a ani teď nemá nic společného. Žádné „rozkročování“ politiků, českou, v podstatě levicovou českou společnost nezmění. Pouze to změní ty rozkročující se politiky. 

Mimochodem, jak hodnotíte, že by se nakonec Václav Havel mohl zapojit do předvolební kampaně občanských demokratů? Nemyslíte, že by se to dalo vystihnout větou z jeho hry Audience: to jsou ale paradoxy...?

Nic paradoxního v tom nevidím. Je to logický důsledek celého dosavadního vývoje. Nová ODS mu zapojení do předvolební kampaně jistě nabídne. Koneckonců, už to dávno dělá.

Havel Vás v několika případech napadá, že děláte něco, co jste na něm sám kritizoval a tváříte se, že si to nikdo nepamatuje. Zdaleka nejvíc však kritizuje fakt, že jste nejmenoval premiérem Topolánka ("náš prezident nemá Topolánka rád") a také Váš požadavek, aby premiér přinesl seznam 101 podpisů poslanců ("jako když chtěli mít estébáci černé na bílém, že se jim někdo nebude později vykrucovat"). Jak byste na tyto výtky reagoval?

Tato kritika je zcela „falešná“ a „prázdná“. Mirek Topolánek zájem o třetí jmenování po 24. březnu neměl. Měl zájem, aby nebyl jmenován nikdo a aby on dovládl české předsednictví EU. To však nikdy nemohla přijmout ČSSD. Vznikl logický kompromis – prozatímní vláda a co nejrychlejší mimořádné volby. 

Srovnání podpisů poslanců, že umožní existenci vlády (nebo ujištění dostatečně silných předsedů politických stran, že sílu k podpoře vlády mají – což je dnešní případ) s estébáky komunistického režimu je spíše trapné a nemám důvod ho komentovat.

Čím si vysvětlujete, že Vás lidé z Havlova okolí, ale i z ODS, označují v kuloárech za ruského agenta? Havel to sice netvrdí přímo, ale z kontextu jeho slov lze chápat, že tuto teorii zcela nevylučuje ("o zvláštní a dlouhodobé harmonii mezi Václavem Klausem a nejelcinovským Ruskem ví kdekdo...")

I to je naprosto směšné a ponížil bych se, kdybych něco takového začal vyvracet. Za komunismu jsem byl označován za exponenta chicagské ekonomické školy a Miltona Friedmana u nás, dnes za ruského agenta. Tenkrát to byla pravda, teď je to sprostá lež. 

Petr Kolář, Lidové noviny, 20. dubna 2009
 

Václav Klaus

 

 

Soubor:Flag of the president of the Czech Republic.svg

 

4930 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku"Majdanská lež" 6 roků poté: Konečně nezvratné důkazy. Gruzínští snipeři promluvili. Palbu pod dohledem CIA řídili Pašinský, Parubij a Saakašvili. Bidenové za odměnu vydrancovali zemiMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotkyMísto protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...Lež u Moravce! zlobí se Okamura. Sebrat dávky? V papírech je to prý jinak
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění