Klaus: Nová ODS se mění v Havlovo Občanské hnutí

Autor: Redakce | Publikováno: 21.4.2009 | Rubrika: Rozhovory
Klaus - patriot

 

Odpovědi prezidenta republiky na otázky Lidových novin o nové ODS a Václavu Havlovi
 
LN: Václav Havel si pro sobotní LN pochvaloval "novou" ODS pod Topolánkovým vedením. Prý je "méně arogantní, fundamentalistická, ať už jde o dogmatický kult trhu jako hlavního dějiště světa, nebo pseudovlastenectví". Vypovídá tento názor podle vás spíš o Václavu Havlovi, nebo o ODS? A v čem?

VK: S Václavem Havlem sice moc často nesouhlasím, ale v tomto smyslu mu dávám za pravdu. Skutečně se jedná o novou ODS, resp. o vzestup jednoho křídla uvnitř ODS, se kterým jsem se já v minulosti nikdy nemohl identifikovat. Doufám, že i díky tomuto výroku Václava Havla leckdo dodatečně pochopí nezbytnost mého loňského odchodu z ODS. Topolánkova vláda – pánů Vondry, Schwarzenberga, Kocába, Bursíka, Lišky – je daleko více vládou Václava Havla než vládou mou.

Mirek Topolánek zároveň konstatoval v HN, že například po Alexandru Vondrovi by do řad ODS rád získal "jistou skupinu lidí" z okolí Václava Havla, protože ti lidé "patří k pravici". Nemá v tomto smyslu Topolánek pravdu? Neměl jste se už jako předseda ODS pokoušet tyto lidi dostat na svoji stranu? 

S kým se už delší dobu politicky (či možná jen mocensky) identifikuje Mirek Topolánek je snad každému, kdo má oči otevřené, zřejmé. Kruh zahájený listopadem 1989 se v podstatě uzavírá. Vzniká Občanské hnutí č. 2, ale to s pravicí nikdy nemělo a ani teď nemá nic společného. Žádné „rozkročování“ politiků, českou, v podstatě levicovou českou společnost nezmění. Pouze to změní ty rozkročující se politiky. 

Mimochodem, jak hodnotíte, že by se nakonec Václav Havel mohl zapojit do předvolební kampaně občanských demokratů? Nemyslíte, že by se to dalo vystihnout větou z jeho hry Audience: to jsou ale paradoxy...?

Nic paradoxního v tom nevidím. Je to logický důsledek celého dosavadního vývoje. Nová ODS mu zapojení do předvolební kampaně jistě nabídne. Koneckonců, už to dávno dělá.

Havel Vás v několika případech napadá, že děláte něco, co jste na něm sám kritizoval a tváříte se, že si to nikdo nepamatuje. Zdaleka nejvíc však kritizuje fakt, že jste nejmenoval premiérem Topolánka ("náš prezident nemá Topolánka rád") a také Váš požadavek, aby premiér přinesl seznam 101 podpisů poslanců ("jako když chtěli mít estébáci černé na bílém, že se jim někdo nebude později vykrucovat"). Jak byste na tyto výtky reagoval?

Tato kritika je zcela „falešná“ a „prázdná“. Mirek Topolánek zájem o třetí jmenování po 24. březnu neměl. Měl zájem, aby nebyl jmenován nikdo a aby on dovládl české předsednictví EU. To však nikdy nemohla přijmout ČSSD. Vznikl logický kompromis – prozatímní vláda a co nejrychlejší mimořádné volby. 

Srovnání podpisů poslanců, že umožní existenci vlády (nebo ujištění dostatečně silných předsedů politických stran, že sílu k podpoře vlády mají – což je dnešní případ) s estébáky komunistického režimu je spíše trapné a nemám důvod ho komentovat.

Čím si vysvětlujete, že Vás lidé z Havlova okolí, ale i z ODS, označují v kuloárech za ruského agenta? Havel to sice netvrdí přímo, ale z kontextu jeho slov lze chápat, že tuto teorii zcela nevylučuje ("o zvláštní a dlouhodobé harmonii mezi Václavem Klausem a nejelcinovským Ruskem ví kdekdo...")

I to je naprosto směšné a ponížil bych se, kdybych něco takového začal vyvracet. Za komunismu jsem byl označován za exponenta chicagské ekonomické školy a Miltona Friedmana u nás, dnes za ruského agenta. Tenkrát to byla pravda, teď je to sprostá lež. 

Petr Kolář, Lidové noviny, 20. dubna 2009
 

Václav Klaus

 

 

Soubor:Flag of the president of the Czech Republic.svg

 

5004 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Tato věc podle mého názoru dokazuje, že elity Evropské unie prosazují, aby Česká republika i Evropa byla osídlena imigranty...V čele OSN pomatený feminista: Pořád je tu patriarchát. Hrdé stvůry usilují o likvidaci civilizace. Pandemie nerovnosti? Svět vybudovaný muži musí být zničen. Jsou na to v Africe a Asii zvědavi? Loď se potápí: Z finančníků nemocní gambleři a spekulanti. Nikdo neví, co bude dál. Po nás potopa? Elity dočista ztratily rozum. Jaderný reaktor před výbuchem?Podpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAŘídí vedení EU agenti turecké tajné služby MIT?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobytMajdan na Ukrajině slaví úspěch, už z ni uteklo 13 milionu lidí a porodnost klesla o 40%

ParlamentniListy.cz

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočilaZkušený doktor: Ten virus musel někdo připravit, pak to uniklo. Šmucler je žvanil, Babišovi chtějí přišít, co není jeho vina
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění