Vlastimil Tlustý: Libertas.cz bude alternativou pravdoláskové ODS

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 24.4.2009 | Rubrika: Rozhovory
tlusty5

 

Podle jedničky kandidátky Libertasu.cz do Evropského parlamentu Vlastimila Tlustého bude toto hnutí obhajovat původní pravicový program ODS a nabídne alternativu proti „pravdolásce“. Evropská unie není spolkem kamarádů, ale kolbištěm národních zájmů a přijmutí Lisabonské smlouvy by znamenalo výrazné poškození českých národních zájmů. Tlustý dle svých slov pád vlády neoslavoval, pouze hlasoval logicky dle svého svědomí a reakce Mirka Topolánka byla hysterická.

EURO: Mrzí vás, že jste byl po těch mnoha letech vyloučen z ODS?
TLUSTÝ: Já jsem byl Topolánkem ze strany vylučován v podstatě někdy od počátku roku 2007. To byl dávno nastartovaný proces a kdybych to shrnul, tak Topolánek opustil náš program, naše voliče a v rámci toho opustil také mě a Honzu Schwippela. Já jsem pak kvůli tomu opustil jeho. Kdybych si vypůjčil citát od amerického prezidenta Ronalda Reagana, tak bych řekl, že já jsem neopustil ODS, ale ODS opustila mě. Čo bolo, to bolo.

EURO: Co říkáte nynějším námluvám mezi ODS a Václavem Havlem?
TLUSTÝ: Tak já jsem již dříve říkal, že z ODS se stala Unie svobody. Topolánek se vymlouval vždy na koaliční partnery, ale tohle už je definitivní oficiální razítko a potvrzení toho, že pravdoláska ovládla ODS. Prezident Václav Klaus má pravdu v tom, že to není nějaké překvapení, protože ten trend už byl nastoupen mnohem dříve. Teď se pouze Topolánek oficiálně přiznal k tomu, že z ODS vytvořil Havlovu Unii svobody. Proto také kandidujeme za Libertas, abychom zklamaným voličům a členům ODS, kteří nefandí pravdolásce, přinesli alternativu. My chceme de facto bránit program staré ODS.

EURO: Nyní kandidujte tedy za Libertas.cz. Jak byste občanům vyvrátil námitku, že je to pro vás pouze prostředek, jak se udržet v politice?
TLUSTÝ: ODS opustila program a voliče a já pravicový program a pravicové voliče opouštět nechci, tak nabízím alternativu. Z ODS odcházím do uskupení, které chce hájit původní principy ODS, takové ODS, jakou založil Václav Klaus. Kdyby ODS neopustila svůj program, nemusel jsem kandidovat za Libertas.

EURO: Jaký program bude mít Libertas? Ostře se vymezujete proti Lisabonské smlouvě.
TLUSTÝ: My chceme především lidem vysvětlit, o co jde v Lisabonské smlouvě, protože to nikdo neví a debata je příliš abstraktní, takže si nikdo neumí představit konkrétní důsledky Lisabonu. Když uvedu konkrétní příklad: Topolánek říká, že v Bruselu nepotřebuje veto, protože tam jsou všichni kamarádi, co se mají rádi. Ale lidem je nutno říct, že takto to vůbec není. Že například Italové, Španělé, Francouzi a všichni producenti vína chtějí, aby se v Evropě vína prodávalo víc – na úkor piva. Přijdou s nápadem, že na evropském trhu znevýhodní pivo větší daní na pivo. To v roce 2006 udělali a já jsem to údajně nepotřebné Topolánkovo veto jako tehdejší ministr financí proti tomu použil vůbec jako jediný český ministr v historii. Ministr zemědělství Gandalovič třeba také říkal, že akce typu jablka do škol jsou hrůza, ale nakonec to nevetoval. Nechápu proč. Já bych to vetoval, když je to evidentní pitomost. Když pak říkáte lidem konkrétní příklady, tak vidíte, že EU není žádný idylický spolek kamarádů. V Lisabonské smlouvě to právo veta ztrácíme a už se nemůžeme bránit proti návrhům, které nás poškozují a nezabráníme tomu, aby velcí diktovali malým, protože hlasovací pozice velkých států se enormně zvětšuje, zatímco malých se zmenšuje. Přicházíme o velmi důležitou pojistku právě ve faktickém zrušení práva veta. A když je pan Topolánek kamarádem Francouzů a Němců, tak je to dost podezřelé, protože víme, jak to v histori vždy dopadlo, když chtěli Evropě vládnout velké státy. Tohle všechno už známe z Rakousko-Uherska. Pod krásným slovíčkem pasarela se v Lisabonu skrývá to, že si Brusel bude navyšovat pravomoci, aniž by se muselo hlasovat v parlamentu ústavní většinou či v referendech, jak tomu bylo dosud. Pak už se eurocentralizátoři nemusí s nějakými dalšími smlouvami a referendy ani obtěžovat. Voliči jsou pro ně obtížný hmyz a když někdy voliči řeknou ne, musí se hlasování opakovat do té doby, než se to líbí eurokratům. Takhle to dopadlo v Irsku.

EURO: Když mluvíte o tom, že vysvětlit pricipy Lisabonu je příliš abstraktní, jaké konkrétní věci ještě máte?
TLUSTÝ: Princip veta jsem již vysvětlil. Dále například hrozí, že podle Listiny práv EU, která je součástí Lisabonu, se mohou zpochybnit majetkoprávní poměry po druhé světové válce a potomci sudetských Němců mohou žádat zpět své bývalé majetky. Rovněž se hovoří o společné imigrační politice, což znamená jenom to, že jisté státy, které mají problémy s nepřizpůsobivými imigranty, budou chtít, aby nemuseli být všichni u nich, ale aby mohli být rozprostřeni rovnoměrněji po celé Evropě. EU bude mít v případě Lisabonu právo řídit imigrační toky a my to nebudeme moci vetovat. Já nevím jak vy, ale já tady nové Chánovy či nová hořící pařížská předměstí nechci. Je zajímavé ještě jedna věc, proč když je ta Lisabonská smlouva údajně tak super pěkná, výborná a úžasná, tak proč o ní nechtějí Paroubkové, Topolánkové, Sarkozyové a Merkelové udělat referendum? Protože by lidi zjistili, že to nakonec asi tak úplně super není a dopadlo by to stejně, jako to dopadlo v jediném povoleném referendu v Irsku a jako to předtím dopadlo v Nizozemí a ve Francii. Občan, který o smlouvě nic neví, by si měl položit tuto jednoduchou otázku. Je rovněž přece naprosto zřejmě i z normálního života, že bych neměl kupovat zajíce v pytli a pokud je něco tak moc složité jako Lisabon, je to poněkud podezřelé.

EURO: Bude mít Libertas.cz v programu i referendum k euru?
TLUSTÝ: Když bylo referendum o tom, zda máme vstoupit do unie, tak by mělo být referendum i o takto klíčové věci, zdali se vzdáme suverenity v tak důležité věci, jako je naše měnová nezávislost.

EURO: Do kolika hodin jste na Pražském hradě slavili s panem prezidentem a Pavlem Bémem pád vlády a co se podávalo k pití?
TLUSTÝ: To je tedy opravdu ošklivá větička (smích). Já o tom, že by byla nějaká oslava, nevím. Já osobně jsem žádný autentický důvod k oslavě neměl. Já jsem přeci jenom svým hlasováním řekl: „Topolánku, zradil jsi nás, všechny jsi nás podvedl, všem jsi nám ukázal prostředníček, a proto nepodporuji tvoji vládu“. Copak by normální člověk po tom všem, co s Topolánkem prožil, mohl říci, že má v něj důvěru a že má důvěru v jeho vládu? Já jsem řekl, že nemám důvěru v Topolánkovu vládu, a protože jsem v ní neměl důvěru, tak jsem zvednul ruku pro vyslovení nedůvěry. Vy byste dal důvěru někomu, komu nedůvěřujete? Takový postoj by odporoval veškeré logice a i malé dítě by pochopilo, že nemohu hlasovat pro to, co odporuje programu, na jehož základě jsme byli zvoleni. Po kauzách Morava, Dalík-Wolf jsem měl hlasovat jinak? Měl jsem dále udržovat v soukolí stroj pozitivní a negativní motivace? Každý věděl, že když se mě Topolánek zeptá, jak budu hlasovat, tak že mu odpovím: „no přece proti tobě, Topolánku“. Protože jsem věděl, jak budu hlasovat, tak jsem mu to dal dva dny předem vědět a on se ani nepokusil se mnou nějak jednat. A pak nakonec prohlásí, jaké je mé hlasování zrada. Ať si zamete práh ve vlastní koalici a zeptá se pana Bursíka, proč vylučoval poslankyni Zubovou a Jakubkovou. Očekával jsem, že jeho reakce bude hysterická, ale že bude tak hysterická, že se Topolánek odhodlal útočit i na prezidenta a křivě ho obvinit, tak to jsem od Topolánka nečekal ani já.
 
 
Euro 22. dubna 2009

5881 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč se duchovní tak jednoduše podvolili zákazu veřejných mší?Obětují se za nás. Podíl zesnulých kněží kvůli koronaviru (1%) je 20x vyšší než podíl na počtu obyvatelstvaRaději ukrutnou smrt podstoupit, než Mši sv. vynechat!Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristyČR nezíská dodatečnou víc než miliardu eur z rozpočtu EU, nejedná se o nové prostředky

euServer.cz

Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Brzy přijde chaos, strach a hospodářská krize. Co způsobí miliony přistěhovalců Merklové?Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit Američany

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Přejte jim smrt... Důchodci v centru koronaviru. „Ne*re vás to? Pár facek,“ padlo. Je pěkně dusnoTo je sranda: Koronavirus se orý baví. I kvůli Rusku a EU
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění