Kocáb je zbabělec

Autor: Roman Joch | Publikováno: 26.5.2009 | Rubrika: Zamyšlení
kocab

 

Neschopnost ministra Kocába zúčastnit se veřejného slyšení v Senátu o neplatičích byla důsledkem jeho osobní zbabělosti a projevem jeho pohrdání parlamentní demokracií. Ministr Kocáb čím dále tím úspěšněji dokazuje, že jeho ministerstvo je zbytečné; pro práva a svobody občanů by bylo nejlepší je zrušit a peníze jím utrácené přímo vrátit daňovým poplatníkům. Tím by se pro svobodu občanů alespoň něco hmatatelného učinilo.V to však nedoufejte…
 
V čem je přednost parlamentní demokracie před demokracií přímou, plebiscitární? V tom samém, v čem je přednost parlamentní demokracie před diktaturou.
 
Někdy může osvícený diktátor rozhodnout lépe a rozumněji než zvolený parlament; stejně tak někdy může referendum rozhodnout lépe a rozumněji než zastupitelský sbor. Spoléhat však, že diktátor bude vždy osvícený, že bude dlouhodobě rozhodovat lépe než zvolený parlament, je naivní. Stejně tak je naivní si myslet, že permanentní vláda referend by byla dlouhodobě lepší než vláda parlamentu. Dlouhodobě je parlamentní demokracie pro občany výhodnější než diktatura a taky výhodnější než demokracie přímá, vláda referend.
 
Proč?
 
Nikoli proto, že by poslanci byli lepší, rozumnější, či ctnostnější než my, občané. To rozhodně nejsou. Jsou totiž zrcadlovým obrazem nás, občanů. Ale jejich hlavní – a vlastně jediná – výhoda oproti nám, občanům, je ta, že před rozhodnutím mají možnost podrobné odborné diskuse o problému, při které si na daný problém mohou utvořit kvalifikovanější názor, než by měli bez diskuse. Ona odborná diskuse je však možná jen v relativně malém počtu lidí, maximálně tak ve stovkách, nikoli však ve statisících či milionech. Proto referenda jsou v dlouhodobé perspektivě vládou emocí a vášní, zatímco rozhodování v parlamentu může být alespoň do určité míry produktem rozvažování. Nemusí, ale může. Potřebná pro to je ovšem ona kvalitní diskuse.
 
Výhoda parlamentu tudíž není v hlasování na plénu, nýbrž v těch diskusích o pro a proti na výborech a, ano, na veřejných slyšeních! Když poslanci a senátoři slyší od odborníků ty nejlepší – či nejlépe podané - argumenty pro a proti, mají alespoň šanci utvořit si jakš-takš kvalifikovaný názor. Pokud tuto možnost nemají, jejích rozhodování je stejně nekompetentní a nahodilé jako rozhodování referenda, lůzy, či náhodně vybraného ochlasty.
 
Minstr Kocáb se neúčastnil veřejného slyšení, i když mohl. Tím jako ministr pohrdl Senátem i parlamentní demokracií. Kdyby se v USA ministr vlády odmítl zúčastnit veřejného slyšení Senátu, na které byl pozván, ugrilovali by ho po zásluze zaživa.
 
Proč se ministr Kocáb neúčastnil veřejného slyšení Senátu?
 
Protože se bál.
 
Bál se, že jeho názor tam bude v menšině.
 
Co je to za přístup? Co je to za politickou statečnost? Ministr Kocáb – pokud je přesvědčen o své pravdě; o tom, že jeho názor je pravdivý, správný a spravedlivý – měl vynikající možnost přesvědčovat váhavce a i některé své odpůrce. Místo toho dezertoval z politického boje.
 
Stal se politickým dezertérem.
 
K čemu je takový ministr? K čemu je takový politik? K čertu, k čemu je takový občan?
 

Člověk nemusí být ctitelem senátorky Janáčkové, aby uznal, že dnes řekla pravdu: ano, slečna Abbasová je krásná a ano, ministr Kocáb je zbabělec.

7933 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Viktor Orbán prohlásil, že středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexualismem, přistěhovalectvím a ateismemDalší buzerace z Bruselu...‚Bílé privilegium‘? Bílé děti z pracující třídy jsou v britském školském systému nejznevýhodněnější, jelikož systém upřednostňuje menšinyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Lyon : Řeznictví s vepřovým napadli imigranti plynemDžihádisté najatí Ázerbajdžánem se prý vzbouřili...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Dost lidí může zbytečně zemřít! Kandidát na hejtmana a lékař se zkušenostmi s pacienty na ventilátorech nemá dobré zprávy k nákazeMohla být na místě Prymuly. Vakcína proti covidu? Odpověď na útoky
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění