Lisabonská smlouva a ekonomická krize

Autor: Jan Schwippel | Publikováno: 2.6.2009 | Rubrika: Ekonomika
schwippel

Pro větší část veřejnosti je rozhodujícím tématem voleb ekonomická krize, pro mne a menší část veřejnosti Lisabonská smlouva. Dvě zdánlivě nesouvisející témata, která spolu nemají nic společného. Nebo mají?

    Pro mnohé, včetně mne, je největším tématem letošních evropských voleb Lisabonská smlouva. Veřejnost se však rozhoduje primárně podle svých momentálních potřeb a priorit, na prvním místě ekonomických. Nedávný průzkum například ukázal, že pro její volbu bude významné, jakou “ekonomickou kompetenci”, respektive schopnost zvládnout současnou ekonomickou krizi, přisuzují jednotlivým kandidátům.

    Pro větší část veřejnosti bude tedy rozhodující ekonomická krize, pro mne (a menší část veřejnosti) Lisabonská smlouva – dvě zdánlivě nesouvisející témata, která spolu nemají nic společného. Nebo mají?
   
    Následující řádky nemají být úplným výčtem ekonomických důsledků Lisabonské smlouvy. Spíše letmým nahlédnutím. Spíše ukázkou toho, jak obsáhlé jsou její dopady a že téměř nelze nalézt oblast, do níž by nezasahovala.

    Lisabonská smlouva zaprvé zakotvuje „sociálně-tržní“ ekonomiku jako oficiální doktrinu Evropské unie (mj. článek 3 Smlouvy o Evropské unii, dále jen „SEU“1). Příznivec trhu bez přívlastků, jakým jsem já, se tím vlastně ocitá v „mimoústavní“ situaci. Toto konstatování ovšem považuji za méně zásadní. Všichni si ostatně pamatujeme z dob reálného socialismu, co vše se pod označení „socialismus“ často vešlo. Důležitější než tato doktrína je to, co ve smlouvě následuje.

    Nejvýznamnějšími změnami jsou úpravy smluv v pasážích týkajících se daní. Tak například v článku 113 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SfEU“) , popisující opatření EU k harmonizaci nepřímých daní, přibyla důležitá část ospravedlňující takové zásahy i v zájmu „zabránění narušení hospodářské soutěže“, což znamená v „eurospeaku“, neboli zvláštním jazyce evropských elit, sbližování daňových systémů. To je přímá pozvánka pro aktivistický Evropský soudní dvůr, aby „odharmonizoval“ rušivé nízké daně.

    Podobných odkazů lze ve Smlouvě a jejích přílohách nalézt více. Tak například Protokol o vnitřním trhu a hospodářské soutěži bere v úvahu, že „vnitřní trh podle čl. 3 SEU zahrnuje systém zaručující, aby hospodářská soutěž nebyla narušována“. Příčiny tohoto „narušování“, neboli národní rozdíly v daňových systémech, mohou tedy být prohlášeny za ilegální. Mohou pak být odstraněny, včetně za pomoci tzv. doložky flexibility nebo pasarely umožňující změnu smluv bez národních referend a bez ratifikací.

    Článek 116 SfEU poskytuje Radě a Evropskému parlamentu přímé zmocnění k přijetí opatření k odstranění těchto „narušení“, a to na základě většinového hlasování. Komise nejprve konzultuje „narušitele“. Ustanovení článku 116 potom říká: „Nevedou-li tyto porady k odstranění takové nerovnováhy, přijmou Evropský parlament a Rada řádným legislativním postupem (tj. většinovým hlasováním – pozn. aut.) za tímto účelem potřebné směrnice. Mohou být přijata jakákoli jiná vhodná opatření uvedená ve Smlouvách“.

    Komise se ostatně netají tím, že sbližování daňových sazeb a daňových systémů je její dlouhodobou prioritou. Již nějakou dobu například uvažuje o zavedení tzv. CCCTB (Common Consolidated Corporate Tax Base) neboli společného konsolidovaného základu DPPO (daně pro firmy). V jejím legislativním plánu na rok 2009 se například uvádí, že „budou pokračovat práce umožňující firmám vybrat si daňový základ používaný v celé Unii“. Sjednocení pojetí daňového základu přitom může vést k ještě větším problémům než samotné sjednocení sazeb.

    Sjednocení sazeb i nadále vyžaduje jednomyslnost. Avšak označit jednu určitou sazbu za ilegální vyžaduje pouze prostou většinu soudců Evropského soudního dvora.

    Evropská unie také bude moci zavádět nové vlastní daně, jak ji k tomu opravňuje ustanovení článku 311 SfEU o „vlastních zdrojích“, což je eurospeak pro nové daně. Unie podle něj „může zřídit nové kategorie vlastních zdrojů“. Říká se zde též, že „Unie si zajistí prostředky nutné k dosažení svých cílů“.

    Že půjde o nové evropské daně, je více než pravděpodobné. Nedávná zpráva o finančních implikacích Lisabonské smlouvy, která zřizuje celou řadu nových úřadů a institucí, ukazuje, že náklady budou vysoké. Při platnosti stropu na příspěvky členských států ve výši 1,24, resp. 1,27% HDP to jinak než novými daněmi nelze dosáhnout. Ostatně proč ne, když jde o tak bohulibou věc jakou je řádné fungování Evropské unie.

    V podobném výčtu by bylo možno ještě dlouho pokračovat. Bylo by možno zmínit přesunutí problematiky zahraničních přímých investic do většinového hlasování, hovořit o důsledcích a dopadech Charty základních práv a svobod EU nebo o ustavení celoevropských odborových sítí a celoevropských kolektivních vyjednávání. To však není cílem tohoto pojednání.

    Pokud se nad tím vším zamyslíme, musíme nutně dojít k závěru, že bude-li přijata Lisabonská smlouva, vymkne se ekonomika a daňový systém, jenž je její klíčovou součástí, z kontroly členských států a přesune se na Brusel. Vzhledem k tomu, jaký význam právě ekonomika a daňový systém v národní politice mají, dá se bez přehánění říci, že přestaneme být pány ve vlastním domě. Můžeme přijímat ambiciózní plány na řešení krize, ale taktovku bude v ruce třímat Brusel.

Zatímco veřejnost tedy do svých rozhodnutí v evropských volbách nejčastěji projektuje svoje národní priority, ve skutečnosti je pravdou spíše opak: národní volby se stávají stále méně významnými a stále významnějšími jsou právě volby evropské. A bude-li přijata Lisabonská smlouva, bude to platit dvojnásob. Mimo jiné i proto, že s ohledem na možnost brzkého vstupu v platnost této smlouvy jsou ty letošní volby možná těmi posledními, jimiž budeme mít možnost v EU i u nás doma ještě cokoli ovlivnit.
 

P.S. na serveru tyden.cz -http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/evropske-volby-v-dobe-krize-ceka-se-zemetreseni_121641.html jsem narazil na článek, v němž se mj. uvádí (a potvrzuje výše uvedené):
"Návod, kam by se Evropa mohla vydat v případě, že zvítězí socialistické a další levicové strany, dává například europoslanec a jedna z hlavních tváří poslanecké frakce Zelených Daniel Cohn-Bendit, kterého v Česku proslavila slovní přestřelka s prezidentem Václavem Klausem.
Podle něj je v příštích pěti letech mimo jiné nutné sjednotit daňové sazby v celé Evropské unii. Cohn-Bendit totiž patří mezi zastánce názoru, že nízké daňové sazby ve státech střední a východní Evropy vedou k odchodu západních firem za levnější pracovních silou právě na východ a připravují tak tisíce lidí o pracovní místo. "Potřebujeme více sociální Evropu," tvrdí tento bývalý francouzský studentský vůdce".

Poznámky:
1 – všechny citace viz „Lisabonská smlouva – Konsolidovaný text Smlouvy o Evropské unii a Smlouvy o fungování Evropské unie“, ISBN 978-80-87041-38-3, vydaly Úřad vlády a Parlamentní institut, 2008
 
publikováno (až na P.S.) na Politikon.cz

3243 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Syn Jana Krause: Romové? Byla s nima sranda. A gádžové...Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění