Je Lisabonská smlouva mrtvá?

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 1.6.2009 | Rubrika: Politika
no_lisbon

 

Mirek Topolánek prohlásil v Polsku, že Lisabonská smlouva je mrtvá a to i v případě, že by byla nakonec schválena. Nevím co tím přesně myslel, ale mám za to, že je to přece jen složitější. Platí totiž jednoduché pravidlo. Pokud bude Lisabonská smlouva schválena a vstoupí v platnost, tak rozhodně mrtvá nebude. Eurofederalisté se v Bruselu ujmou předaných kompetencí a nikdy je dobrovolně zpátky státům a lidem nevrátí. Pokud se podaří Lisabon zastavit ještě před ukončením ratifikace, tak je ještě šance na to, že v národních státech zůstane hlavní díl rozhodování o budoucnosti. A takový vývoj já bych považoval za správný.
 
O Lisabonské smlouvě bylo již napsáno skoro všechno. Přesto stojí za to zopakovat několik základních věcí:
 
1. Konvent byl pověřen najít cestu jak přiblížit EU lidem - zvolil cestu sepsání 500 stránkové ústavy. Nové členské státy včetně ČR se nemohly plnoprávně účastnit psaní tohoto textu.
 
2. Evropská ústava byla podepsána v říjnu 2004. Za ČR podepsal dokument premiér Stanislav Gross. Vlády ČSSD nikdy nepředložily euroústavu k ratifikaci. Euroústava jednoznačně v mnoha věcech zhoršovala postavení ČR v EU.
 
3. Francouzi a Nizozemci odmítli přijmout euroústavu v roce 2005 v referendech. Účast v hlasování byla velmi vysoká a NE velmi silné.
 
4. Němci prosadili, že se napíše místo euroústavy nový text. Tím se stala Lisabonská smlouva. Ta je z 95% totožná s euroústavou. Lisabonskou smlouvu podepsal za ČR Mirek Topolánek v roce 2007. Lisabonská smlouva je z hlediska českých zájmů lepším dokumentem než euroústava. Stále ale platí, že zhoršuje postavení ČR v EU oproti současnému stavu.
 
5. Páni prezidenti a premiéři se dohodli, že nepřipustí, aby se Lisabonská smlouva ratifikovala referendem. Konalo se jediné referendum a to v Irsku. Tam se o něj ale nezasloužila irská vláda, ale nutnost. V irské ústavě je totiž psáno, že každé odevzdání suverenity mimo Irsko podléhá souhlasu irského lidu. V referendu Irové Lisabonskou smlouvu odmítli.
 
6. V mezičase schálilo Lisabonskou smlouvu již přes 20 členských států EU. Stále ale platí, že dokud neschválí všichni, tak neplatí a nevstupuje v platnost.
 
7. U nás schválila Lisabonskou smlouvu Poslanecká sněmovna i Senát ústavní většinou. Prezident ale dosud text chvála Bohu nepodepsal.
 
8. Nyní se dojednává balíček pro Irsko, který by zaručil, že Irové v novém referendu Lisabonskou smlouvu schválí. Jak to dopadne uvidíme v říjnu letošního roku.
 
9. Pokud Lisabon projde, tak zaniká dosavadní EU a také dosavadní státy, jak je známe a vzniká nový evropský superstát. Někdo si to přeje a někdo nikoliv. Já patřím do druhého tábora.
 
10. Pokud si nepřejete vznik evropského superstátu, tak volte v nadcházejících evropských volbách ty osoby, které si takový vývoj nepřejí.

3199 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Syn Jana Krause: Romové? Byla s nima sranda. A gádžové...Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění