Je Lisabonská smlouva mrtvá?

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 1.6.2009 | Rubrika: Politika
no_lisbon

 

Mirek Topolánek prohlásil v Polsku, že Lisabonská smlouva je mrtvá a to i v případě, že by byla nakonec schválena. Nevím co tím přesně myslel, ale mám za to, že je to přece jen složitější. Platí totiž jednoduché pravidlo. Pokud bude Lisabonská smlouva schválena a vstoupí v platnost, tak rozhodně mrtvá nebude. Eurofederalisté se v Bruselu ujmou předaných kompetencí a nikdy je dobrovolně zpátky státům a lidem nevrátí. Pokud se podaří Lisabon zastavit ještě před ukončením ratifikace, tak je ještě šance na to, že v národních státech zůstane hlavní díl rozhodování o budoucnosti. A takový vývoj já bych považoval za správný.
 
O Lisabonské smlouvě bylo již napsáno skoro všechno. Přesto stojí za to zopakovat několik základních věcí:
 
1. Konvent byl pověřen najít cestu jak přiblížit EU lidem - zvolil cestu sepsání 500 stránkové ústavy. Nové členské státy včetně ČR se nemohly plnoprávně účastnit psaní tohoto textu.
 
2. Evropská ústava byla podepsána v říjnu 2004. Za ČR podepsal dokument premiér Stanislav Gross. Vlády ČSSD nikdy nepředložily euroústavu k ratifikaci. Euroústava jednoznačně v mnoha věcech zhoršovala postavení ČR v EU.
 
3. Francouzi a Nizozemci odmítli přijmout euroústavu v roce 2005 v referendech. Účast v hlasování byla velmi vysoká a NE velmi silné.
 
4. Němci prosadili, že se napíše místo euroústavy nový text. Tím se stala Lisabonská smlouva. Ta je z 95% totožná s euroústavou. Lisabonskou smlouvu podepsal za ČR Mirek Topolánek v roce 2007. Lisabonská smlouva je z hlediska českých zájmů lepším dokumentem než euroústava. Stále ale platí, že zhoršuje postavení ČR v EU oproti současnému stavu.
 
5. Páni prezidenti a premiéři se dohodli, že nepřipustí, aby se Lisabonská smlouva ratifikovala referendem. Konalo se jediné referendum a to v Irsku. Tam se o něj ale nezasloužila irská vláda, ale nutnost. V irské ústavě je totiž psáno, že každé odevzdání suverenity mimo Irsko podléhá souhlasu irského lidu. V referendu Irové Lisabonskou smlouvu odmítli.
 
6. V mezičase schálilo Lisabonskou smlouvu již přes 20 členských států EU. Stále ale platí, že dokud neschválí všichni, tak neplatí a nevstupuje v platnost.
 
7. U nás schválila Lisabonskou smlouvu Poslanecká sněmovna i Senát ústavní většinou. Prezident ale dosud text chvála Bohu nepodepsal.
 
8. Nyní se dojednává balíček pro Irsko, který by zaručil, že Irové v novém referendu Lisabonskou smlouvu schválí. Jak to dopadne uvidíme v říjnu letošního roku.
 
9. Pokud Lisabon projde, tak zaniká dosavadní EU a také dosavadní státy, jak je známe a vzniká nový evropský superstát. Někdo si to přeje a někdo nikoliv. Já patřím do druhého tábora.
 
10. Pokud si nepřejete vznik evropského superstátu, tak volte v nadcházejících evropských volbách ty osoby, které si takový vývoj nepřejí.

3158 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Neziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volbyKřesťanům usekli hlavy, ale se Západem to ani nehnePomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaKdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

Americký výzkum potvrdil údajnou fake news: Terorismus do Evropy přichází s uprchlíky ...Nová kniha: Povaha a zločiny zakladateľa islamu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením„Dvě mega? Pche. Čtyři? Néé! Šest? Furt málo. Vosum.“ Tolik milionů dostal Člověk v tísni i od Pirátů na festival, který ukázal, jak muž vylíže rty silikonové panně
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění