Dopis prezidenta Klause polskému prezidentovi Kaczyńskému k 20. výročí událostí roku 1989

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 7.6.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Polsko

 

Vážený pane prezidente,

letos si připomínáme dvacáté výročí událostí roku 1989. Pád komunismu zásadním způsobem změnil osud obou našich zemí. Znovunabytí svobody, přechod od centrálního plánování k tržní ekonomice a návrat mezi vyspělé demokracie nebyly tehdy pro naše země samozřejmostí a ani dnes nejsou jednou provždy garantovaným stavem. Proto je potřeba tyto události připomínat a jsem přesvědčen, že povědomí o nich nesmí oslabit.

Nemělo by však být opomenuto ani výročí, které já osobně považuji také za významné.   Je jím 90. výročí navázání diplomatických styků mezi Polskem a tehdejším Československem, které si připomínáme právě v těchto dnech. 

Chci využít této příležitosti a mé návštěvy ve Varšavě k tomu, abych vyjádřil své uznání pro vše pozitivní, čeho se v česko-polských vztazích v uplynulých letech podařilo dosáhnout. Především chci ocenit Vaši osobní podporu dobrým sousedským vztahům obou našich zemí. Vážím si Vašeho přátelství, i toho, že během pravidelných setkávání nacházíme společné postoje, které jsou prospěšné pro Polsko i pro Českou republiku. 

Jsem přesvědčen, že diskuse o současném a budoucím uspořádání Evropy se má ubírat tímto směrem a má se soustředit na hledání autentických společných zájmů existujících mezi jednotlivými státy, nikoli na umělé dosazování jakýchsi nadstátních zájmů a dodatečné hledání podpory u občanů.

Vážený pane prezidente, pro Českou republiku zůstane Polsko významným partnerem. Spojuje nás minulost i přítomnost. Spojuje nás blízkost jazyka. Spojuje nás historie naplněná staletími bojů o národní suverenitu, chápanou v obou zemích jako svobodu národa i každého jednotlivce v něm. Věřím, že s tímto vědomím si obě naše země budou připomínat výročí navázání diplomatických vztahů i do budoucna.

S úctou

Václav Klaus
 

 

Soubor:Small coat of arms of the Czech Republic.svg

 

Soubor:Coat of arms of Poland-official.png

3687 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Syn Jana Krause: Romové? Byla s nima sranda. A gádžové...Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění