Západní Evropu straší přesun firem na východ. A našla bič

Autor: Oldřich Vlasák | Publikováno: 1.11.2005 | Rubrika: Ekonomika
Dracula

Víte, co znamená v bruselské hantýrce slovo "delokalizace"? V podstatě banální věc - přemístění firmy. Výrobce pneumatik uzavře závod v Německu a otevře nový v České republice. Pro některé západoevropské státy je to čím dál větší politický problém, takže ho chtějí regulovat - na evropské úrovni.

Jak by do přesídlování mohl mluvit "Brusel"? Onen výrobce pneumatik může být příjemcem evropských peněz. A Západoevropané namítají, že regionální fondy nesmějí povzbuzovat k přemísťování podniků. Od té chvíle už by to mělo zajímat i nás.

Dnes je situace řešena následovně. Pokud je společnost příjemcem strukturálních peněz, je povinna po ukončení podpory zachovat následujících pět let rozsah podpořené činnosti v daném místě. Příklad: když firma obdrží peníze z evropského sociálního fondu na rekvalifikaci, nesmí dalších pět let podnik přemístit nebo zavřít, jinak musí vrátit peníze.

V současné době probíhá příprava nových pravidel, které by měly vstoupit v platnost od roku 2007. Evropská komise navrhuje nyní období sedmileté, tedy prodloužení o další dva roky. To však není jediné zpřísnění pravidel, které se v evropských institucích připravuje. Navíc hrozí, že by společnosti, které se "delokalizovaly", mohly o příležitost získat peníze z evropských fondů přijít úplně. Kdyby německý výrobce pneumatik přemístil výrobu do České republiky, nemohl by v novém závodě čerpat evropské peníze.

Navíc je zde také snaha zakázat možnost podporovat tyto společnosti z národních veřejných zdrojů. Investiční pobídky by se tak staly minulostí. V Evropském parlamentu se dokonce mluví o harmonizaci daňové regulace. Volební program ODS, která navrhuje rovnou daň, tak může být pod rouškou sociální koheze ohrožen. Předpokládá se též zřízení Evropské observatoře přemísťování. Pokud návrhy západoevropských socialistů projdou, budou příjemci evropských peněz vyplňovat dotazník, kde mají zhodnotit riziko "delokalizace" svých podniků.

Navržená opatření jsou značně provokativní a jsou zaměřena proti novým členským státům. Usilují o ochranu neflexibilních zaměstnanců v socialistických zemích původní patnáctky.

Nové členské země proto jednotně namítají, že bránit společnostem v přesunu výroby je proti volnému pohybu, základní svobodě EU. Také pozice české vlády i všech europoslanců je jednotná - nechceme připustit zpřísnění pravidel.

Delokalizace je ale velmi citlivou politickou otázkou pro staré členy Evropské unie. Zpřísnění chce především Německo, Francie a Belgie. Velká Británie, která nyní předsedá Radě ministrů, se staví na stranu nových členských států. Finsko nebo Nizozemsko, tradičně zastávající liberálnější postoj, Británii podporují.

Jsem toho názoru, že pětileté období je dostatečně dlouhé. Mělo by ostatně být vázáno na účel investice a nemělo by přesahovat skutečnou životnost projektu.

Nevidím důvod, proč by německý výrobce pneumatik, který kupříkladu v roce 2006 použije evropské peníze na spolupráci s místní univerzitou, musel vyrábět v Německu ještě v roce 2013. Nelze přece bránit podnikatelům, kteří chtějí jít do míst, kde mají levnější či vzdělanější pracovní sílu. A není možné národní vlády omezovat v lákání investic nebo jim předepisovat, jak vysoké přímé daně má vybírat.

Pokud bychom tento trend chtěli potlačit, vedlo by to k pohodlnosti a ztrátě dynamiky Evropské unie. Jedinou skutečnou hrozbou se navíc Brusel nezabývá: a tou je přemísťování ("delokalizace") mimo Evropskou unii. Už dnes jsou výrobní náklady podniků v Asii daleko nižší než v Evropě. Členské státy budou tak dlouho chránit své národní trhy, až všechny podniky odejdou do Asie.

Hospodářské noviny, 25.10.2005
Autor je poslanec EP

4006 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Zapomenutý rozhovor se sestrou Lucií Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelnáHořící kostely, zničené sochy: Útoky ze všech stran. Černý rasismus káže zničení "bílého" náboženství. Zbabělý klérus mlčí. I Francie v plamenech. Erdogan se chechtá. Budeme jen trpět a nebránit se?Vážení čtenáři, pomozte nám prosímEvropská unie: Covid-19 nepozastavuje právo uprchlíků na azyl

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Český antiislám žije! Pomozte nám jej propagovat - nové propagační předmětyUSA vyhlásily EU válku. Hospodářskou. Pompeo si jede koupit východňáry

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Exkurze do nitra komunistické strany. Těžce nemocný Kohlíček promluvil: Husák, Bil'ak, Štrougal, Jakeš, Ransdorf...Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění