Komunismus: u nás i na Západě

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 10.11.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 04

Nejmocnější žena v Británii - jak byla v Austrálii inzerována Cherie Blairová - si za svoje benefiční turné naúčtovala tak vysoké honoráře, že kvůli ní australské úřady hrozí odebrat licenci dobročinné organizaci, jíž ze vstupného vybraného na její přednášku zůstalo jen deset procent. Namísto zákonem stanovených šedesáti.

„Drahá“ Cherie Blairová

Posluchači také marně čekali, kdy inzerovaná „aktivistka za lidská práva“ začne mluvit o něčem jiném než o své nové knížce, která vypráví o tom, jaké to je být ženou premiéra.

Před několika měsíci si Cherie veWashingtonu, kde byla s premiérem na státní útraty, odskočila udělat přednášku za 20 000 liber o tom, jaké to je být ženou premiéra. Na účet daňových poplatníků létá na dovolenou, doma jezdí státní obrněnou limuzínou se šoférem za 50 000 liber ročně. K chamtivosti postrádající stud přidává aroganci nové zbohatlice pohrdající zaprášenými relikviemi, jako je královna, které se za celých osm let nepřiměla podle zavedeného protokolu uklonit.

Blair si mezitím dělá lordy z další - už kolikáté - party kamarádů, kteří se o slávu Británie zasloužili tím, že darovali labouristické straně velké sumy peněz. Za osm let své vlády vytvořil 600 000 nových veřejných zaměstnanců v neproduktivních zaměstnáních s privilegiem zaručených vysokých důchodů. To, aby si rozšířil navždy armádu labouristických voličů na straně závislých. Státní výdaje stačil už zvýšit z 300 miliard na 480. Nad tradičně nestranné státní úředníky v ministerstvech nasadil stranické politruky. A předsedá vytrvalé degeneraci politických mravů, jimž už podléhají politici všech stran. Vládní ministři se nestydí ponechávat si akcie ve firmách, které dostávají státní zakázky. Poslanci se neštítí vykazovat si výdaje až v trojnásobku svých platů. Konšelé v obecních správách pobírají provize z veřejných zakázek.

Ve Francii jsou za korupci odsouzeni straničtí komplicové Jacquesa Chiraka, který sám soudu unikl jen díky prezidentské imunitě. V Evropské komisi se už několikátý rok i přes protesty auditorů zpronevěřují miliony eur. Podobně to začíná vypadat ve všech evropských státech. A vy se možná ptáte, čím to.

Když jste před šestnácti lety cinkali klíči a my venku se chvěli trémou před první návštěvou zdevastované bývalé vlasti po dvaceti letech, doufali jsme všichni v jedno a totéž: že étos, etika a etiketa parlamentní demokracie, občanské svobody a poctivého podnikání protečou rozsypanou železnou oponou ze Západu na Východ. Jakousi přirozenou gravitací, samozřejmou a všem srozumitelnou převahou dobra nad zlem.

Ze začátku to tak chvilku vypadalo a nikdo jsme o tom nepochybovali. Odplavení komunistického bahna čirou vodou svobody bylo jen otázkou času. Tři roky, pět nanejvýš. No dobře, tak deset. Patnáct?

Po roce šestnáctém všichni zjišťujeme, že naopak komunistické bahno prosáklo do všech koutů občanova života a psychiky. Na povrchu se podobá demokracii, pod povrchem zůstalo komunistické. Demokratický kapitalismus si přizpůsobilo podle svého a vzalo si z něho to nejvulgárnější, co se v něm dalo najít. Tak se postkomunismus, který měl být přechodným obdobím terapie, stal trvalým stavem.

Postdemokracie

Hodně bahna se naopak přelilo na Západ, kde vytváří totéž a ukazuje, jak je ten demokratický étos mělký a křehký. Zvlášť je-li to ničení pozvolné, nenápadné a nenásilné. Zbraní nejúčinnější je lhostejnost. Ta teď vládne na obou stranách. Bez opozice.

Tak vedle postkomunismu vzniká postdemokracie, která se liší jen tím, že se k ní dospělo z opačné strany. Rub a líc téže mince. Komunistická psychika s demokratickou tváří.

4001 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámVideo: Napadení při akci pálení Koránu v Norsku

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění