Bude v Brně muslimská mešita s minaretem?

Autor: Petr Paulczynski | Publikováno: 30.7.2009 | Rubrika: Zamyšlení
dóm

Muslimové chtějí v Brně novou mešitu. Stávající je jim prý malá. Chtějí prý až čtyřikrát větší a možná i s minaretem. A stavět ji chtějí dokonce v centru města. Peníze na ni slíbili i muslimové ze zahraničí.

Z původní mešity ve Vídeňské ulici, která brněnským muslimům slouží už deset let, se stane knihovna nebo kulturní centrum. V Brně přitom existuje ještě jedno centrum, ve kterém se muslimové modlí. V arabské škole.

Zajímavé je, že muslimové v Brně jsou ve při. Pedagogové arabské školy patří k těm, kteří vedou s mešitou ve Vídeňské ulici spor. Vyzývají Alrawiho, kterého nazývají diktátorem, aby změnil stanovy Islámské nadace v Brně a pustil do jejího řízení i jiné lidi.

Tolik fakta. Není to tak dávno, co brněnští památkáři nepovolili kvůli narušení panoramatu města několik staveb. Novou budovu JAMU, nadstavbu Baťova paláce,neon na střeše nového hotelu a několik dalších výškových staveb. Jsem zvědav na jejich stanovisko v uvedené kauze a na to, co se po něm rozpoutá. Už vidím nadšení obyvatel v místě, kde bude z minaretu muezín či spíš tlampač přečítat súry z Koránu.

Také by mne zajímalo, zda by si třeba v Iráku či Iránu zkusil někdo založit křesťanskou komunitu a postavit kostel. A co tak když mešita na Vídeňské nevyhovuje přebudovat Petrov na mešitu? To by bylo multikulturní.

Myslím, že brněnským muslimům trochu narůstá hřebínek. Zatím měli něco, co nevypadlo jako mešita, ale plnilo to její funkci. Zdá se, že jejich požadavky se stupňují. Nyní chtějí blíž středu města a dokonce minaret.

První kdo se ozval proti, byli brněnští politici z KDU-ČSL. Standa Juránek řekl: "Bylo by velkou chybou nechat si tradice vytlačovat cizí kulturou a náboženstvím".

Místopředseda David Macek šel ještě dál a řekl, že nelze podporovat náboženství, které ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky.

Jsem zvědav na názor pana místopředsedy až zjistí, že nedílnou součástí islámu je i přísné odmítání interrupcí (což je jedna z mála věcí na islámu sympatických–poznámka EUportal), což je jeho parketa.

Myslím, že v uvedené kauze je třeba postupovat stejně striktně, jako v ostatních podobných případech. Své musí řící pracovníci územního plánování a památkáři. Protože minaret do panoramatu Brna rozhodně nepatří.

www.virtually.cz

3173 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Neziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volbyKřesťanům usekli hlavy, ale se Západem to ani nehnePomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaKdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

Americký výzkum potvrdil údajnou fake news: Terorismus do Evropy přichází s uprchlíky ...Nová kniha: Povaha a zločiny zakladateľa islamu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Známý psycholog se s hrůzou dívá na západ: Dobře, že se nezakázali komunisti, ale nechalo se to doběhnout!Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění