Bude v Brně muslimská mešita s minaretem?

Autor: Petr Paulczynski | Publikováno: 30.7.2009 | Rubrika: Zamyšlení
dóm

Muslimové chtějí v Brně novou mešitu. Stávající je jim prý malá. Chtějí prý až čtyřikrát větší a možná i s minaretem. A stavět ji chtějí dokonce v centru města. Peníze na ni slíbili i muslimové ze zahraničí.

Z původní mešity ve Vídeňské ulici, která brněnským muslimům slouží už deset let, se stane knihovna nebo kulturní centrum. V Brně přitom existuje ještě jedno centrum, ve kterém se muslimové modlí. V arabské škole.

Zajímavé je, že muslimové v Brně jsou ve při. Pedagogové arabské školy patří k těm, kteří vedou s mešitou ve Vídeňské ulici spor. Vyzývají Alrawiho, kterého nazývají diktátorem, aby změnil stanovy Islámské nadace v Brně a pustil do jejího řízení i jiné lidi.

Tolik fakta. Není to tak dávno, co brněnští památkáři nepovolili kvůli narušení panoramatu města několik staveb. Novou budovu JAMU, nadstavbu Baťova paláce,neon na střeše nového hotelu a několik dalších výškových staveb. Jsem zvědav na jejich stanovisko v uvedené kauze a na to, co se po něm rozpoutá. Už vidím nadšení obyvatel v místě, kde bude z minaretu muezín či spíš tlampač přečítat súry z Koránu.

Také by mne zajímalo, zda by si třeba v Iráku či Iránu zkusil někdo založit křesťanskou komunitu a postavit kostel. A co tak když mešita na Vídeňské nevyhovuje přebudovat Petrov na mešitu? To by bylo multikulturní.

Myslím, že brněnským muslimům trochu narůstá hřebínek. Zatím měli něco, co nevypadlo jako mešita, ale plnilo to její funkci. Zdá se, že jejich požadavky se stupňují. Nyní chtějí blíž středu města a dokonce minaret.

První kdo se ozval proti, byli brněnští politici z KDU-ČSL. Standa Juránek řekl: "Bylo by velkou chybou nechat si tradice vytlačovat cizí kulturou a náboženstvím".

Místopředseda David Macek šel ještě dál a řekl, že nelze podporovat náboženství, které ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky.

Jsem zvědav na názor pana místopředsedy až zjistí, že nedílnou součástí islámu je i přísné odmítání interrupcí (což je jedna z mála věcí na islámu sympatických–poznámka EUportal), což je jeho parketa.

Myslím, že v uvedené kauze je třeba postupovat stejně striktně, jako v ostatních podobných případech. Své musí řící pracovníci územního plánování a památkáři. Protože minaret do panoramatu Brna rozhodně nepatří.

www.virtually.cz

3288 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Syn Jana Krause: Romové? Byla s nima sranda. A gádžové...Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění