USA: Sarah Palin - znovu mnoho povyku

Autor: Ota Ulč | Publikováno: 5.8.2009 | Rubrika: Svět
palin

Z víc než tuctu potenciálních kandidátů, v médiích zmiňovaných, neúspěšný John McCain si vybral guvernérku ze vzdáleného státu Aljašky.

Se snad zbláznil, negativy se jen chumelilo: například že Aljaška má jen půl milionu obyvatel, což se rovná pouhé jedné čtvrtině Brooklynu v New Yorku. Americký stát Rhode Island by se tam vešel téměř pětsetpadesátkrát. Poměr počtu lidí a medvědů jedna ku jedné, a za dva a půl tisíce kilometrů se dojede do města Fairbanks s univerzitou poskytující obživu též českým profesorům. Úplně na severu v zálivu Prudhoe v městysu Barrow starosta chorvatského původu má v jurisdikci oblast v rozsahu sjednoceného Německa.

Kdo že je ta Palinová, bývalá starostka městečka Wasilla, bývalá finalistka v soutěži o titul královny krásy, též sportovkyně běhající maraton a matka pěti dětí? Ve volném čase rybaří, střílí, loví, její oblíbenou krmí je dušená pečeně z losa či karibu. Zastává konzervativní principy, nefandí homosexuálním a lesbickým manželstvím, není příznivkyní potratů – a to do té míry, že odmítla podstoupit proceduru i při vědomí, že donošený plod bude defektní (Down syndrome ). Toto nejmladší dítě se jí narodilo, když už jako guvernérka vykonávala nejvyšší úřad ve státě. A nejstarší syn se připravuje jako voják odletět do Iráku. Na Aljašce se těší obrovské (80%) popularitě voličů zásluhou své odvahy úspěšně zatočit s provinilci v případech korupce, nepotismu, šlendriánství, plýtvání veřejnými prostředky. Dalším plusem byl předpoklad získání podpory konzervativních voličů, jimž McCain nikdy příliš neimponoval.

- - -

V září – pouhé dva měsíce před volbami – McCain měl větší podporu veřejnosti než Obama. Pak ale došlo k propadu na burze, jehož obětí se stal i republikánský kandidát, který s katastrofou měl pramálo společného.

V kampani jeho spolubojovnice (spoluusilovatelka) Sarah prokázala nezřídka vídaný talent – totiž charisma, jímž naposledy mezi Republikány vynikal Ronald Reagan. Tady se opozičnímu táboru objevilo nebezpečí. „Zoufalý, cynický, nebezpečný (desperate, cynical, dangerous) tah,“ slovy kongresmana jménem Rahn Emmanuel, z Obamova státu Illinois, nyní šéfa jeho štábu v Bílém domě.

Též se objevilo nebezpečí tzv. cultural divide – obhajoby, prosazování tradičních hodnot, populárních v kruzích neintelektuálních, na venkově, mezi manuálními pracovníky, ve vrstvách s nižším vzděláním.

Mediální kontrakanonáda započala okamžitě. V celonárodním televizním interview Charles Gibson (ABC-TV) si připravil chyták s nezodpověditelnou otázkou, jaký že ona má názor na Bushovu doktrinu. Jenže ta se dá interpretovat aspoň čtyřmi vzájemně si vzdálenými způsoby. Většina medií doprovázela charismatickou krasavici s hodnocením, že to je moron („debil, blbec“), idiot, megaloman. Stala se neutuchajícím zdrojem zesměšňování (např. David Letterman, CBS-TV).

Nejen bulvár, ale i velké množství tzv. political operatives dorazilo na Aljašku čenichat po čemkoliv kompromitujícím. Že třeba její manžel před dvaceti roky po konzumaci alkoholu seděl za volantem.

Ofenziva neustala ani po volbách a Obamově zabydlení v prezidentském úřadě. Internet, bloggy nadále se činí. Přivítán byl i frajírek Levi Johnston, úspěšný inseminátor dcery Bristol Palinové. Značně kolovala i tvrzení o neexistujícím těhotenství paní guvernérky. Vyrojilo se již aspoň deset obvinění z údajně etických poklesků, že například dovolila použít svou fotografii pro reklamu aljašského rybářství.

Americký právní systém je snad ten jediný na světě, který neuznává princip „loser pays“ – o povinnosti žalobce hradit výlohy zvítězivší straně ve sporu. Tak si to nadále prosazuje mocná lobby advokátů, jichž je v USA daleko víc než kdekoliv jinde ve světě. Důvod je jednoznačný: harmonie ve společnosti přece není v jejich zájmu, však proto tuze kvetou žaloby jakkoliv frivolní, a i když ti žalovaní je vyhrají, vždy budou tratit – ztrátou času, nervů a peněz na vlastních výlohách..

Ty v případě Palinové již dosahují snad milionové výše. Nepochybně přispěly k jejímu rozhodnutí rezignovat na funkci guvernéra – hlavy státu a opustit hlavní městečko Juneau, v němž se jí beztoho nikdy nelíbilo. Dál se bude věnovat veřejné činnosti, cestovat po Americe, mít přednášky (odhadovaných sto tisíc dolarů za každé takové vystoupení), takto splácet jí nezaviněné dluhy, a nepochybně i kritizovat počínání Obamy, jež už vede k notnému zadlužování i příštích generací. Palinová míní podpořit Republikány ve volbách již v příštím roce 2010 a nevyloučen je její případný pokus v roce 2012 vystrnadit Obamu z Bílého domu.

Vlivný zdroj The Economist tvrdí (11.7.2009), že tato Sarah je „the most divisive figure in America.“ Divisive – ve smyslu „creating disunity or dissension“. Pro někoho tedy disharmonická, pro jiné značně přitažlivá.

Neoficiální stránky Oty Ulče

8300 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

EU naléhá na, aby se něco udělalo k zabránění ‚genocidy migrantů‘ v ŘeckuPokud USA své úsilí o obnovu své ekonomiky nezkombinují s úvodními kroky k vytvoření globální vlády, tak je lidstvo zatraceno, napsal Henry KissingerRozdíl mezi představou českého občana o Evropské unii a realitou je propastný...Chystá se pokračování filmu Umučení Krista: Vzkříšení Pomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončit

euServer.cz

Nečekaně hyperaktivní EU: Potrestáme ČR!Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem Varšavy

ePortal.cz

Ve vyspělých zemích přínosy mezinárodního obchodu sklízely pouze nadnárodní korporace a finanční sféraV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Uprchlíci v Řecku zničili tisíce symbolu míru - stromu Olivovníků. Je to vzkaz co nás od nich čeká?Koronavir: EU posedlá KOORDINACÍ, účinnější ale národní opatření

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Slavný režisér Kusturica o hanebné civilizaci, kterou potrestala smrt: Každá děvka mohla radit z televize, zatímco vědec byl placen jako řidič kamionuPocheho sekretářka Petříček, idiot i lhář v jednom. Tomáš Vyoral gratuluje prominentnímu synkovi k hrdinnému vítězství nad sochou. A otec agent, loutkař převlečeného generála...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění