Hynek Fajmon: Nová euroskeptická frakce funguje dobře

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 6.8.2009 | Rubrika: Rozhovory
Fajmon

Znovuzvolený europoslanec ODS Hynek Fajmon je spokojený s fungováním nové frakce Evropských konzervativců a reformátorů. Evropští lidovci podle něj během volby místopředsedů europarlamentu narušili vztahy mezi frakcemi, když porušili dohodu. Fajmon si přesto přeje spolupráci pravicových a pravostředových frakcí.

EURO: Jak jste spokojen s fungováním nové nefederalistické frakce Evropských konzervativců a reformátorů?
FAJMON: Já jsem spokojen. Myslím si, že fakce je utvořená dobře. Po několika prvních zasedáních mám pocit, že nám to docela půjde.

EURO: Nebyly ve frakci poněkud narušeny vztahy kvůli volbě místopředsedy europarlamentu a předsedy frakce?
FAJMON: Byly narušeny vztahy mezi jednotlivými frakcemi, protože v Evropském parlamentu existuje nepsaná dohoda, že každá frakce má proporciálně získat určitý počet místopředsedů. Tahle dohoda byla v případě místopředsedy vyhrazeného pro naší frakci porušena, neboť EPP (evropští lidovci) našeho kandidáta nepodpořila, přestože se k tomu zavázala. Eurocentralistická EPP se snažila rozbít naší frakci tím, že podporovala kandidáta Edwarda Macmillana-Scotta, který se stal místopředsedou europarlamentu, ačkoli ho žádná frakce nenominovala. Tento člen britské Konzervativní strany, který kandidoval proti vůli své strany a frakce, byl následně vyloučen a naší frakci nezastupuje. Takže vztahy jsou narušeny mezi EPP a námi, nikoli uvnitř frakce.

EURO: Jisté pnutí přece ale vzniklo kvůli tomu, že polský kandidát na místopředsedu europarlamentu z vaší frakce nebyl zvolen místopředsedou, a tak si Poláci nakonec vydupali alespoň jeho zvolení předsedou frakce, ačkoli jím původně měl být britský konzervativec.
FAJMON: To byl až následek toho, že evropští lidovci porušili slovo a Michał Kamiński  nebyl zvolen místopředsedou europarlamentu. Původní dohoda byla, že předsedou frakce bude Brit a místopředsedou parlamentu za tuto frakci bude Polák. V okamžiku, kdy byl na křeslo místopředsedy parlamentu zvolen vzpurný poslanec za britskou Konzervativní stranu Macmillan-Scott, tak se Poláci rozlobili a řekli že v této nové situaci nárokují funkci předsedy frakce a Britové v tom ustoupili. Poláci řekli konzervativcům, že jsou odpovědní za to, že nebyli schopni ukočírovat svého europoslance Macmillana Scota a Britové to nakonec akceptovali.

EURO: Co říkáte tomu, že Jan Zahradil nebyl zvolen předsedou europoslaneckého klubu ODS?
FAJMON: Není to žádná katastrofa. On avizoval, že chce vykonávat funkci místopředsedy frakce a věnovat se dominantně práci na fungování frakce a zvyklost je taková, že se dohromady nekumulují funkce předsedů či místopředsedů frakcí a předsedů klubů. On nakonec tedy nekandidoval. Není tedy přesné, když se říká, že nebyl zvolen.

EURO: Čeho by chtěla vaše frakce dosáhnout v europarlamentu?
FAJMON: V září se v Praze sejdou členové frakce a budou tu diskutovat o prioritách pro toto volební období. Priority pro nás budou dané Pražskou deklarací, na základě které frakce vznikla. To znamená, že chceme Evropu, která bude méně federalistická, méně centralistická, více zaměřená na volný trh a tradiční hodnoty.

EURO: Budete mít pro prosazování svých idejí nějaké spojence? Programově je vám asi nejblíž euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie.
FAJMON: My máme zájem, aby v europarlamentu vznikla pravostředová koalice, která by vyjádřila většinovou vůli občanů, kteří se zúčastnili voleb. Bohužel tato koalice není realizována, protože ji neustále evropští lidovci blokují velkou koalicí s evropskými socialisty. Dlouhodobým naším záměrem je, aby EPP, naše frakce a frakce Evropa svobody a demokracie spolupracovaly na vytvoření pravostředové politiky, která by eliminovala vliv zelených, socialistů, levicových liberálů a komunistů na fungování EU.
EURO: Myslíte si, že je to možné, když EPP je spíše středovou frakcí a řada jejích subjektů prosazuje spíše levicovou politiku?
FAJMON: Dlouhodobě to možné a je třeba o to usilovat, protože to je jediná možnost, jak změnit status quo, který dnes EU ovládá. Teď je potřeba jen najít vůli a tu vůli ke spolupráci musí najít především evropští lidovci.

EURO: Co říkáte aféře kolem toho, že se předseda vaší frakce Kamiński, podobně jako třeba expremiérka Británie Margaret Thatcherová či český politik Václav Benda, sešel s bývalým chilským prezidentem Augusto Pinochetem?
FAJMON: To jsou takové nesmysly. Neříkám na to vůbec nic, protože to jsou takové osobní útoky levičáků, kteří si stále nemůžou zvyknout na to, že tady vznikla nová frakce. Oni se ji snaží od začátku oslabit a rozvrátit, ale myslím, že je to brzy přejde.
 
 
Euro 5. 8. 2009

4130 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Česká republika je ekonomickou kolonií západní Evropy a především Německa a globalismus a globalisté vykastrovali základní funkce státu, který pro případné pandemie či jiné krize není soběstačnýTito čeští politici hájí zájmy sudeťáků...V Řecku dochází k průlomové obžalobě členů nevládních organizací, zaměřených na pašování lidí do EvropyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Povinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?Pomozte nám, prosím

Eurabia.cz

Francouzský soud chrání muslimského uprchlíka, který před pár dny terorizoval PařížSoužití křesťanů a muslimů nemůže být pokojné! Orbán odmítl nový pakt Leyenové EU na relokaci imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Rouškami virus nezničíme. Rektor UK Zima pro PL: O čem se příliš nemluvíNechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění