Hynek Fajmon: Nová euroskeptická frakce funguje dobře

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 6.8.2009 | Rubrika: Rozhovory
Fajmon

Znovuzvolený europoslanec ODS Hynek Fajmon je spokojený s fungováním nové frakce Evropských konzervativců a reformátorů. Evropští lidovci podle něj během volby místopředsedů europarlamentu narušili vztahy mezi frakcemi, když porušili dohodu. Fajmon si přesto přeje spolupráci pravicových a pravostředových frakcí.

EURO: Jak jste spokojen s fungováním nové nefederalistické frakce Evropských konzervativců a reformátorů?
FAJMON: Já jsem spokojen. Myslím si, že fakce je utvořená dobře. Po několika prvních zasedáních mám pocit, že nám to docela půjde.

EURO: Nebyly ve frakci poněkud narušeny vztahy kvůli volbě místopředsedy europarlamentu a předsedy frakce?
FAJMON: Byly narušeny vztahy mezi jednotlivými frakcemi, protože v Evropském parlamentu existuje nepsaná dohoda, že každá frakce má proporciálně získat určitý počet místopředsedů. Tahle dohoda byla v případě místopředsedy vyhrazeného pro naší frakci porušena, neboť EPP (evropští lidovci) našeho kandidáta nepodpořila, přestože se k tomu zavázala. Eurocentralistická EPP se snažila rozbít naší frakci tím, že podporovala kandidáta Edwarda Macmillana-Scotta, který se stal místopředsedou europarlamentu, ačkoli ho žádná frakce nenominovala. Tento člen britské Konzervativní strany, který kandidoval proti vůli své strany a frakce, byl následně vyloučen a naší frakci nezastupuje. Takže vztahy jsou narušeny mezi EPP a námi, nikoli uvnitř frakce.

EURO: Jisté pnutí přece ale vzniklo kvůli tomu, že polský kandidát na místopředsedu europarlamentu z vaší frakce nebyl zvolen místopředsedou, a tak si Poláci nakonec vydupali alespoň jeho zvolení předsedou frakce, ačkoli jím původně měl být britský konzervativec.
FAJMON: To byl až následek toho, že evropští lidovci porušili slovo a Michał Kamiński  nebyl zvolen místopředsedou europarlamentu. Původní dohoda byla, že předsedou frakce bude Brit a místopředsedou parlamentu za tuto frakci bude Polák. V okamžiku, kdy byl na křeslo místopředsedy parlamentu zvolen vzpurný poslanec za britskou Konzervativní stranu Macmillan-Scott, tak se Poláci rozlobili a řekli že v této nové situaci nárokují funkci předsedy frakce a Britové v tom ustoupili. Poláci řekli konzervativcům, že jsou odpovědní za to, že nebyli schopni ukočírovat svého europoslance Macmillana Scota a Britové to nakonec akceptovali.

EURO: Co říkáte tomu, že Jan Zahradil nebyl zvolen předsedou europoslaneckého klubu ODS?
FAJMON: Není to žádná katastrofa. On avizoval, že chce vykonávat funkci místopředsedy frakce a věnovat se dominantně práci na fungování frakce a zvyklost je taková, že se dohromady nekumulují funkce předsedů či místopředsedů frakcí a předsedů klubů. On nakonec tedy nekandidoval. Není tedy přesné, když se říká, že nebyl zvolen.

EURO: Čeho by chtěla vaše frakce dosáhnout v europarlamentu?
FAJMON: V září se v Praze sejdou členové frakce a budou tu diskutovat o prioritách pro toto volební období. Priority pro nás budou dané Pražskou deklarací, na základě které frakce vznikla. To znamená, že chceme Evropu, která bude méně federalistická, méně centralistická, více zaměřená na volný trh a tradiční hodnoty.

EURO: Budete mít pro prosazování svých idejí nějaké spojence? Programově je vám asi nejblíž euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie.
FAJMON: My máme zájem, aby v europarlamentu vznikla pravostředová koalice, která by vyjádřila většinovou vůli občanů, kteří se zúčastnili voleb. Bohužel tato koalice není realizována, protože ji neustále evropští lidovci blokují velkou koalicí s evropskými socialisty. Dlouhodobým naším záměrem je, aby EPP, naše frakce a frakce Evropa svobody a demokracie spolupracovaly na vytvoření pravostředové politiky, která by eliminovala vliv zelených, socialistů, levicových liberálů a komunistů na fungování EU.
EURO: Myslíte si, že je to možné, když EPP je spíše středovou frakcí a řada jejích subjektů prosazuje spíše levicovou politiku?
FAJMON: Dlouhodobě to možné a je třeba o to usilovat, protože to je jediná možnost, jak změnit status quo, který dnes EU ovládá. Teď je potřeba jen najít vůli a tu vůli ke spolupráci musí najít především evropští lidovci.

EURO: Co říkáte aféře kolem toho, že se předseda vaší frakce Kamiński, podobně jako třeba expremiérka Británie Margaret Thatcherová či český politik Václav Benda, sešel s bývalým chilským prezidentem Augusto Pinochetem?
FAJMON: To jsou takové nesmysly. Neříkám na to vůbec nic, protože to jsou takové osobní útoky levičáků, kteří si stále nemůžou zvyknout na to, že tady vznikla nová frakce. Oni se ji snaží od začátku oslabit a rozvrátit, ale myslím, že je to brzy přejde.
 
 
Euro 5. 8. 2009

4086 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku"Majdanská lež" 6 roků poté: Konečně nezvratné důkazy. Gruzínští snipeři promluvili. Palbu pod dohledem CIA řídili Pašinský, Parubij a Saakašvili. Bidenové za odměnu vydrancovali zemiMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotky!Místo protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Privatizace? Děti komunistů tunelovaly, co šlo. Muž, který viděl mnohé, vás pobaví 90. léty. Nebo spíš nepobavíKámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění