Dvojí metr Evropské unie. Někdo vydělává, někdo tratí

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 24.11.2005 | Rubrika: Ekonomika
Bolšnac 20

Pro naprostou většinu občanů České republiky i ostatních členských států Evropské unie je téma zemědělství odtažité. Přesto zemědělská politika dnes přímo ovlivňuje politický osud celé EU.

Proč vůbec ta odtažitost zemědělských témat? Snad proto, že přímý kontakt se zemědělstvím má v ČR již méně než pět procent občanů a v ostatních státech EU je to až na výjimky typu Polska podobné; drtivá většina pracuje v průmyslu nebo ve službách. Přitom společná zemědělská politika EU je jedinou skutečnou politikou Unie, neboť je v rukou unijních orgánů od Ado Z, počínaje kompletním financováním a konče kompletní právní regulací tohoto odvětví. Možnosti členských států tuto politiku ovlivnit jsou minimální.

Zemědělská politika Unie vězí svou podstatou v 50. a 60. letech minulého století. Tehdy došlo k pragmatickému kompromisu mezi Francouzi a Němci na jednoduchém základě. "Vy (Francouzi) nám umožníte přístup na váš průmyslový trh, my (Němci) podpoříme a ochráníme agrární sektor." Tento kompromis je stále v platnosti, ač Evropa již dávno nemá žádný "potravinový problém", jako tomu bylo před půl stoletím.

Rozšíření Unie o deset nových států včetně České republiky se vloni uskutečnilo za podmínky, že nové členské státy získaly v zemědělské politice EU postavení "druhořadého člena". Francie totiž Německu v novelizovaném "historickém kompromisu" v roce 2002 sdělila, že pokud Německo trvá na rozšíření Unie o desítku států, tak Francie souhlasí pouze za podmínky, že zemědělci ve starých členských státech budou mít ještě deset let privilegované postavení. Zemědělci v nových členských státech tedy dostali první rok svého členství pouze čtvrtinu dotací proti starým členským státům. Tato diskriminace bude trvat do roku 2013, kdy se platby ve všech 25 státech vyrovnají.

Nedosti na tom: další rozšíření Unie o Bulharsko a Rumunsko se uskutečňuje znovu za podmínek diskriminujících přistupující státy. A tak jsou nové členské země vystaveny konkurenci vyspělejšího západoevropského agrárního sektoru. Nemluvě o tom, kolik stupidních regulací zemědělského podnikání nové členské státy musely převzít a plnit včetně například zavedení přesně definované klece pro chov drůbeže. Kromě toho musely zavést nová veterinární a hygienická pravidla, v důsledku čehož desítky tradičních zemědělských podniků zkrachovaly nebo se potýkají s vážnými problémy. A to v situaci, kdy staré členské státy mají z mnoha těchto pravidel dojednané dlouhodobé výjimky.

Společná zemědělská politika EU vytváří nadprodukci téměř ve všech zemědělských plodinách a udržuje ceny na dvoj- až trojnásobně vyšší úrovni, než jsou světové ceny totožných zemědělských komodit produkovaných mimo Unii. Funkčnost systému je zajišťována pouze tím, že EU drží poměrně vysoké celní sazby a velmi omezené množstevní kvóty na import zemědělské produkce do unijních zemí. Navíc Unie dotuje nejen zemědělskou produkci, nýbrž i její export na cizí trhy. Letos například bude vyplaceno 77 milionů eur na podporu vývozu 200 000 kusů živého dobytka do Libanonu a Egypta. Není proto divu, že mnoho států proti této evropské politice ostře protestuje a v rámci Světové obchodní organizace (WTO) požaduje její reformu. Bruselská politika je totiž zásadní překážkou hospodářského rozvoje chudých států především z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Producenti z těchto států jsou schopni hospodářsky soutěžit především v oblasti zemědělské produkce, jenže na starém kontinentu mají zabouchnutá "vrata".

Společná zemědělská politika EU přísně reguluje produkci téměř všech podstatných zemědělských produktů včetně vína, cukru, ovoce, zeleniny, obilovin atd. Některé regulace jsou přitom naprosto absurdní -například zákaz vysazovat nové vinice a využívat pouze již existující, registrované. Paradoxní též je vyplácení štědré podpory na pěstování tabáku v Řecku a zároveň vyplácení evropských peněz na boj proti kouření. Lze to zobecnit tak, že EU lidem zdražuje základní životní potřebu, kterou je jídlo, a přispívá tak ke zbytečné relativní chudobě značné části lidí v členských státech Evropské unie.

Bavlnka a bič V České republice je dosud málo známo, že zemědělská politika Bruselu zahrnuje i zvláštní režim pro některé takzvaně geograficky znevýhodněné oblasti EU. Jde o další, tentokrát nadstandardní dotace pro zemědělskou činnost na Kanárských ostrovech, Mallorce, Madeiře a v dalších geograficky odlehlých lokalitách. Tyto lokality se příznačně nacházejí výhradně ve starých členských státech, byť podmínky v nových členských státech jsou v některých částech komplikovanější. Pozoruhodné také je, že ony úředně uznané "geograficky znevýhodněné oblasti" jsou zpravidla turistickými ráji, které získávají většinu svých příjmů z této činnosti.

Při loňském rozšíření Evropské unie byly všem novým státům v přístupových smlouvách stanoveny přesné maximální kvóty pro produkci všech zemědělských komodit regulovaných EU. Výše těchto maximálních kvót byla přitom vypočítávána na základě zkoumání reálné zemědělské produkce za posledních pět let před vstupem do EU. Tento přístup byl pro nové členské státy nevýhodný, protože, snad s výjimkou Kypru a Malty, procházely rozsáhlou hospodářskou transformací souvisící s přechodem od centrálně řízeného hospodářství k tržnímu hospodářství. V důsledku reforem v minulé dekádě logicky došlo k poklesu průmyslové i zemědělské produkce transformujících se států. Z historicky nízkých výnosů byly vypočteny kvóty a ty byly zakotveny do přístupových smluv.

Nové členské státy tak nejen dostaly nižší dotace než jejich konkurenti v západní Evropě, ale ještě tyto nižší dotace obdržely na menší rozsah výroby, než je přirozená produkční schopnost tamního zemědělství.

Asi nejlepším důkazem zemědělské absurdity EU je nyní probíhající řízení Evropské komise o udělení pokuty za hromadění takzvaných nadměrných zásob před vstupem těchto států do Unie. Evropská komise vážně jedná o udělení pokuty České republice, Slovensku, Polsku, Maďarsku a Slovinsku ve výši přibližně 30-200 milionů eur za to, že nezabránily vytváření nadměrných zásob některých zemědělských komodit, jako je rýže, ananas v plechovkách, houby v plechovkách, tabák atd. Je evidentní, že Evropská komise zásadně dává pokuty pouze malým státům, které se nedovedou účinně bránit, a netrestá velké státy s velkým vlivem, například Německo a Francii.

Výsledek bruselské zemědělské politiky je očividný. V Unii existují státy, které na současném stavu velmi vydělávají a budou jej vehementně bránit. Na straně druhé existují státy, které na současném stavu hluboce prodělávají, a proto je jejich eminentním zájmem tuto politiku omezit, nebo dokonce zrušit. Aktuální podoba tohoto sporu je vyhrocena mezi francouzským prezidentem Chirakem, jako hlavou zemědělské koalice, a britským premiérem Blairem, vůdčím politikem zastánců zemědělské reformy.

Zájmy České republiky jsou snad každému zřejmé. Musíme se s veškerou svou vahou postavit do šiku s těmi, kteří si přejí společnou zemědělskou politiku EU co nejvíce omezit a srovnat podmínky pro zemědělce ve starých a nových členských státech.

Mladá fronta DNES, 12.11.2005

2995 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Církev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. stoletíMuslimští imigranti chystali v Německu obrovský teroristický útok

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...Šíří se tu strach z uprchlíků, které tu nemáme. A z islámu, který tu nemáme. Pavel Rychetský se rozčiloval v ČT. Pak se přidala Čaputová
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění