Zkrácení volebního období, protože padla vláda a dohodl se tak prezident s Paroubkem, jsem osobně nepovažoval za šťastné. Ale přiznám se, že jsem to neměl za nějaký principiální problém, spíše jsem kroutil hlavou nad neprozíravostí Topolánka, který na to naivně naskočil, přičemž mohl buď dovládnout v demisi nebo sehrát roli oběti: „Když jste si mě upekli, tak si mě i snězte!".

Při svém zásadovém a postoji mohl Topolánek dotáhnout aspoň české předsednictví, o něž mu původně tak šlo, až do konce. Ale kde hledat zásady u takového chvástavého fanfaróna, že? Prý se tlaku nepoddá a pod ním podává nejlepší výkony, když už ostatním docházejí síly. Pche! Vyklidil pozice jako holobrádek a nenechal celý průšvih s pádem vlády vyžrat Paroubka.

Topolánek a Melčák byli svorně proti pádu vlády, který předznamenal ty čachry s volebním obdobím. A nahlédněte, že Melčák je stále konzistentní, zatímco Topolánek se svým protivníkem Paroubkem už vedou nenávistné kampaně, vedoucí k dalšímu volebnímu patu. V tomto směru si myslím, že odložení voleb není žádnou tragédií a požehnáním by bylo volby odložit, dokud stávající politická garnitura nevymře. Prostě žádná tragédie.

Co to je proti svrchovanosti státu, o němž Ústavní soud rozhodl, že de facto - nebo de iure? - přestává po „Lisabonu" existovat? Na rozhodnutí o jedněch hloupých volbách si Ústavní soud ponechal čas. Pobuřující usnesení o tom, že Lisabonská smlouva není v rozporu s Ústavou našeho svrchovaného státu, zvládl poměrně křepce a jako jeden muž. Tady u voleb si dovolím předvídat, že se budou právní názory lišit.

Ale veškeré mudrování při stávající politické konfiguraci volbám žádnou novou přidanou hodnotu nedodá.

Berme ten odklad jako šanci k nalezení nové krve. A nemyslím tím pro recykláty typu Kalouska a Schwarzenberga.

 

P.S. Ústavní soud by měl být vykladačem, nikoliv zdrojem práva, aby mohl zakazovat prezidentovi odvolat předsedkyni Nejvyššího soudu, určovat platy soudcům a zbavovat náš stát suverenity. Ale u zkrácení volebního období? Opravdu, ale opravdu nevím...