K osmdesátinám Margaret Thatcherové

Autor: Petr Mach | Publikováno: 25.11.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Thatcher

12. října oslavila bývalá premiérka Velké Británie kulaté osmdesáté narozeniny. Současně je tomu letos třicet let, kdy byla Margaret Thatcherová ve svých 50 letech zvolena lídrem britské Konzervativní strany a 15 let, kdy opustila premiérské křeslo. Tato kulatá výročí jsou dobrým důvodem nejen popřát takto nepřímo na dálku vše nejlepší k narozeninám, ale také připomenout si její politiku a její vidění světa. Politiku a vidění světa, pro které se od té doby vžil název thatcherismus. Málokterý politik se zapsal do dějin politického myšlení tak, že by se po něm nazýval politický směr.

Thatcherismus lze zjednodušeně charakterizovat jako politiku postavenou na kombinaci hájení individuální svobody a volného trhu na jedné straně a hájení národních zájmů a nedůvěry v nadnárodní vládnutí na straně druhé. Politici, kteří prosazují odstraňování vládních regulací, snižování daní a privatizaci a současně mají rezervovaný vztah k institucím typu OSN či Evropská unie, které rozhodují bez zřetelného demokratického mandátu, jsou dnes nazýváni thatcheristickými politiky.

Margaret Thatcherová byla a je nepochybně obrovsky silná osobnost, což dobře ilustruje 15 let trvající tápání Konzervativní strany po jejím odchodu. Nejde zdaleka jen o tápání při neustálém hledání nového lídra, ale i o tápání ideové. Britští Konzervativci zkrátka na 15 let opustili thatcherismus. Jejich nejednoznačný postoj vůči EU pomohl vyhrát v minulých volbách do Evropského parlamentu 9 mandátů Straně za nezávislost Velké Británie (UKIP), která prosazuje vystoupení Británie z EU. Jejich nedůsledné hájení individualismu vedlo k tomu, že oponovali návrhu labouristického premiéra Tonyho Blaira zvýšit školné. Jejich neschopnost najít silného lídra způsobuje, že na politickém trhu nejsou zatím schopni konkurovat Tonymu Blairovi.

Od té doby, kdy opustila (v důsledku sílících proevropských tendencí v Konzervativní straně) premiérské křeslo, má Thatcherová čas věnovat se psaní knih. Kromě pamětí (Roky na Downing Street) je nejdůležitějším dílem nedávná kniha Statecraft (česky Umění vládnout), která je vlastně brilantním návodem, popisem toho, čemu by se dalo říkat thatcheristická politika.

Pro nás je zajímavé určitě to, co říká Thatcherová v tomto svém díle o České republice. "Česká republika je jednou z nejúspěšnějších postkomunistických zemí. Vděčí za to především téměř vizionářské politice svého bývalého ministerského předsedy, mého starého přítele a oddaného hayekovce Václava Klause. Sám by však takového úspěchu nedosáhl, kdyby si Češi neuchovali instinktivní vědomí toho, jak budovat občanskou společnost a svobodné hospodářství". Thatcherová obdivuje naši liberalizaci cen a kupónovou privatizaci, která převedla obrovský majetek z neefektivního státního vlastnictví do rukou občanů, kteří na nově vytvořených trzích mohli majetek prodávat novým investorům. Zajímavé jsou i její postřehy o Václavu Havlovi. "O tom, že je Václav Havel antikomunista, nelze pochybovat. Je to ale člověk levicový a obráží se to v jeho pohledu na svět." Thatcherová hovoří o tom, jak byla znepokojena, když Havel pronášel utopistické vize o "novém multikulturním uspořádání světa s novou úlohou nadnárodních institucí".

Margaret Thatcherová byla úspěšnou političkou, která spolu s Ronaldem Raeganem přispěla k tomu, že komunismus padl ještě za našeho života, která reformovala britský skorosocialismus sedmdesátých let snížením daní, privatizací a liberalizací a neinflační měnovou politikou a která dodnes je důležitou autoritou a vzorem pro konzervativní politiky nejen v Evropě.

Newsletter CEPu říjen 2005

3438 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Že se recese nekoná? Pozor! Ekonomka varuje před děním v NěmeckuDěti měly v rozvrhu účast na demonstraci Milionu chvilek. Chyba? Řediteli ZŠ bylo pořádně horko
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění