K osmdesátinám Margaret Thatcherové

Autor: Petr Mach | Publikováno: 25.11.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Thatcher

12. října oslavila bývalá premiérka Velké Británie kulaté osmdesáté narozeniny. Současně je tomu letos třicet let, kdy byla Margaret Thatcherová ve svých 50 letech zvolena lídrem britské Konzervativní strany a 15 let, kdy opustila premiérské křeslo. Tato kulatá výročí jsou dobrým důvodem nejen popřát takto nepřímo na dálku vše nejlepší k narozeninám, ale také připomenout si její politiku a její vidění světa. Politiku a vidění světa, pro které se od té doby vžil název thatcherismus. Málokterý politik se zapsal do dějin politického myšlení tak, že by se po něm nazýval politický směr.

Thatcherismus lze zjednodušeně charakterizovat jako politiku postavenou na kombinaci hájení individuální svobody a volného trhu na jedné straně a hájení národních zájmů a nedůvěry v nadnárodní vládnutí na straně druhé. Politici, kteří prosazují odstraňování vládních regulací, snižování daní a privatizaci a současně mají rezervovaný vztah k institucím typu OSN či Evropská unie, které rozhodují bez zřetelného demokratického mandátu, jsou dnes nazýváni thatcheristickými politiky.

Margaret Thatcherová byla a je nepochybně obrovsky silná osobnost, což dobře ilustruje 15 let trvající tápání Konzervativní strany po jejím odchodu. Nejde zdaleka jen o tápání při neustálém hledání nového lídra, ale i o tápání ideové. Britští Konzervativci zkrátka na 15 let opustili thatcherismus. Jejich nejednoznačný postoj vůči EU pomohl vyhrát v minulých volbách do Evropského parlamentu 9 mandátů Straně za nezávislost Velké Británie (UKIP), která prosazuje vystoupení Británie z EU. Jejich nedůsledné hájení individualismu vedlo k tomu, že oponovali návrhu labouristického premiéra Tonyho Blaira zvýšit školné. Jejich neschopnost najít silného lídra způsobuje, že na politickém trhu nejsou zatím schopni konkurovat Tonymu Blairovi.

Od té doby, kdy opustila (v důsledku sílících proevropských tendencí v Konzervativní straně) premiérské křeslo, má Thatcherová čas věnovat se psaní knih. Kromě pamětí (Roky na Downing Street) je nejdůležitějším dílem nedávná kniha Statecraft (česky Umění vládnout), která je vlastně brilantním návodem, popisem toho, čemu by se dalo říkat thatcheristická politika.

Pro nás je zajímavé určitě to, co říká Thatcherová v tomto svém díle o České republice. "Česká republika je jednou z nejúspěšnějších postkomunistických zemí. Vděčí za to především téměř vizionářské politice svého bývalého ministerského předsedy, mého starého přítele a oddaného hayekovce Václava Klause. Sám by však takového úspěchu nedosáhl, kdyby si Češi neuchovali instinktivní vědomí toho, jak budovat občanskou společnost a svobodné hospodářství". Thatcherová obdivuje naši liberalizaci cen a kupónovou privatizaci, která převedla obrovský majetek z neefektivního státního vlastnictví do rukou občanů, kteří na nově vytvořených trzích mohli majetek prodávat novým investorům. Zajímavé jsou i její postřehy o Václavu Havlovi. "O tom, že je Václav Havel antikomunista, nelze pochybovat. Je to ale člověk levicový a obráží se to v jeho pohledu na svět." Thatcherová hovoří o tom, jak byla znepokojena, když Havel pronášel utopistické vize o "novém multikulturním uspořádání světa s novou úlohou nadnárodních institucí".

Margaret Thatcherová byla úspěšnou političkou, která spolu s Ronaldem Raeganem přispěla k tomu, že komunismus padl ještě za našeho života, která reformovala britský skorosocialismus sedmdesátých let snížením daní, privatizací a liberalizací a neinflační měnovou politikou a která dodnes je důležitou autoritou a vzorem pro konzervativní politiky nejen v Evropě.

Newsletter CEPu říjen 2005

3763 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Globalistická média nás označují za dezinformátory...Americký zánik je blízko. Amerika již neexistujeJak se bude žít v zemi s pirátskou vládou a premiérem Ivanem Batošem?Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůSrbský prezident Vučič pomohl Rusku vyhnout se plynovému vydírání Ukrajiny

euServer.cz

Socialistické pekloVolby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizace

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

Eurabia.cz

Video: Ministr spravedlnosti vehemntně proti cenzuře v internetu!Rakousko příkladné v boji proti islámizmu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Znamení? Biden odstranil Churchilla. Trump ukončoval války, ale naštval mocnéJe to tu. Vzpoura hospod. I herec Pavel Nový. Roste to po celé zemi
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění